IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

СБ: Технологиите свиват драстично глобалния пазар на труда

Трудовият пазар се превръща в отделен пазар, което не се е случвало никога, коментира главният икономист на Световната банка

11:57 | 11.09.14 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
СБ: Технологиите свиват драстично глобалния пазар на труда

Технологиите свиват драстично глобалния трудов пазар. За това предупреждава главният икономист на Световната банка Каушик Басу, цитиран от CNBC.

„Налице са тектонични размествания на световния трудов пазар заради технологиите. Изведнъж трудовият пазар се превръща в отделен пазар, което не се е случвало никога“, казва Басу по време на Световния икономически форум, провеждащ се в китайската провинция Тиендзин.

„Може да се намирате в отдалечена страна и да работите за някого, който е на 5 000 мили от вас. Това води до промяна в структурата и до появата на икономически и пазарни кризи поради това, че не сме свързани“, коментира Басу, който е и вицепрезидент на Световната банка.

„По отношение на създаването на работни места в дългосрочен план трябва да помислим за стратегия, която да бъде много по-систематизирана в сравнение с това, което сме направили до момента“, продължава той.

Последните данни от двете най-големи икономики в света сигнализират за застой при създаването на нови работни места и подкрепят твърденията. В Китай заетостта сред завършилите спадна до рекордно дъно. От 7,27 млн. завършили само 560 000 са си намерили работа през първото полугодие.

Данните за заетостта в САЩ разочароваха анализаторите в два поредни месеца. През юли и август статистиката за създадените работни позиции извън селскостопанския сектор не оправда прогнозите.

Коментарите на Басу идват след докладите на Световната организация по труда, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и на Световната банка, публикувани по-рано през седмицата. Те твърдят, че страните от Г-20 са изправени пред огромен недостиг на работни места заради негативните ефекти от финансовата криза.

Но несъответствията на пазара на труда не са единственото нещо, което тревожи икономиста на Световната банка.

„Най-голямото ми притеснение в момента е политическата ситуация“, коментира той. Като най-големи заплахи Басу определи конфликта между Русия и Украйна, напредъка на Ислямска държава в Близкия изток и епидемията от Ебола.

„Повишаването на лихвите в САЩ – ход, който трябва да бъде предприет – ме тревожи по-малко в сравнение с други, защото действието на Фед ще се случи успоредно с подобрението на американската икономика. Тъй като американската икономика е много важен двигател за глобалното търсене, тя ще балансира негативното влияние от хода на Фед“, смята Басу.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 2
Miraka
преди 10 години
А кой е казал, че населението на Земята трябва да е 7+ милиарда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 10 години
Точно това беше и моята идея, просто няма как да изброя всичките неща които един робот не си купува. в статията беше даден пример за автомобилостроенето.Иначе следващия проблем който според мен ще дойде до 10 години е в транспорта, Амазон сега правят тестове с дронове за доставки. Въпрос на време е да заменят всички куриери, после ще има и големи дронове които ще може да носят ... примерно контейнер, и леко по леко зетоста в цялата транспортна промишленост ще умре.Така че освен че трябва да се намали раб. време, но не и да се премахне. Все пак трябва да има трудови навици в хората зада не деградират напълно, но с това не виждам и проблем да не се пенсионираш никога, щото 3-4 часа на ден не е проблем и за възрастен човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
valentino29
преди 10 години
Проблема не е в технологиите ,а в монетарната икономика.Абсолютна глупост е при съвременното ниво на технологиите ,човек да извършва монотонна и непривлекателна работа и голям срам за човечеството е че, има бедни и гладуващи хора,както и че се водят войни...свръх производство ааа....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
khao
преди 10 години
"Толкова, колкото можем да произведем днес никакво потребление не може да потреби."Тоест ако намалим работното време, дали няма поне да въведем повече хора в този процес на производство ? Или дали компаниите ще гонят по големи печалби с интегриране на нови технологии, след което държавата ще ги облага с все по големи данъци зада може да плаща на безработните. Като може просто печалбата да се разпредели между работниците, които дефакто са и потребителите... робота който прави коли не си копува кола !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 10 години
Иван Костов в лекция пред ВСУ го обяснява перфектно : http://***.youtube.com/watch?v=Cwhe7bMRzSM
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
nobel
преди 10 години
Най-после едно що-годе нормално мнение. Новите технологии, колкото и смешно да звучи са най-големият проблем на съвременната икономика. Толкова, колкото можем да произведем днес никакво потребление не може да потреби. При това свръхпроизводството ожесточава конкуренцията още повече и битката за по-ниски цени и по-лъскави стоки във всички случаи води до внедряване на все по-нови и високопроизводителни технологии, а това от своя страна намалява нуждата от работна ръка. В момента един работещ в селското стопанство на Щатите храни минимум 200 човека. И пак има свръхпроизводство. Колко висока искаме да е производителността? Може би, докато накрая не остане нито един работещ? А кои ще са потребителите тогава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още