В Румъния не се наблюдава значим отлив на чуждестранен капитал и липсват признаци за изтегляне на депозити от банките, заяви заместник-управителят на централната банка Кристиян Попа.
„Не съм забелязал признак за изтегляне на депозити. Опасението ни е да предотвратим евентуален хаотичен деливъридж в бъдеще, макар че експозицията на банките-майки към подразделенията им в Румъния до момента остава принципно стабилна“, каза Попа.
„Това, което е важно, е този деливъридж да не бъде хаотичен, изключително голям или прекалено бърз. Нито международните финансов институции, нито страните от региона биха искали да станат свидетели на ситуация, в която се получава кредитен крах“, отбеляза той.
„Заемите от чужди банки за техните румънски клонове до момента не са намалели. Притесняваме се обаче за това, което ще се случи оттук нататък“, добави заместник-управителят на румънската централна банка.
По думите му страната работи с МВФ върху непрекъснатото подобряване на методологиите за стрес-тестове на местните банки, като Румъния вече е сред най-напредналите държави-членки на Европейския съюз по отношение на проверките на банковия сектор.
Той смята, че Гърция ще успее да преодолее кризата и да запази еврото като валута. „Продължавам да мисля, че е по-вероятно Гърция да остане в еврозоната, но е важно и да изпълни поетите ангажименти“, подчерта Попа.
Стивън ван Грьонинген, президент на Raiffeisen Bank Romania, която е трета по пазарна капитализация в страната, заяви, че не се притеснява за прякото отражение на гръцката криза, тъй като гръцките банки в Румъния са добре капитализирани.
„Единственото нещо, което виждам, е донякъде цялостната реакция в региона ... Валутите са под натиск“, каза Ван Грьонинген. Напоследък румънската лея записа неколкократни рекордни дъна спрямо еврото, тъй като инвеститорите се изтеглиха от активите, възприемани като рискови.
„Ще трябва да видим дали това ще продължи и да наблюдаваме отражението върху потребителите със заеми в евро“, посочи президентът на Raiffeisen Bank Romania. „Не изключваме и подобен вариант ... но аз не очаквам нещо шокиращо“, добави той.
Ван Грьонинген отбеляза, че потребителското доверие в Румъния е ниско, повлияно не само от кризата в еврозоната и в Гърция, но и от последните политически промени, след като две правителства бяха сменени в рамките на 3 месеца, както и от перспективата за предстоящите избори.
Той обаче е убеден, че ситуацията е „управляема“, въпреки мрачната картина на пазарите. „Това е като да вземеш горчиво лекарство, като знаеш, че ще оцелееш и ще станеш по-силен“, обоснова се мениджърът.
преди 12 години Абе той да си ги изтегли, пък закона нека си ги гарантира....ама в друга банка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що не коментираш статиите, в които се казва, че с еврото е свършено? Или да коментираш снимките на статиите със изгарящо или смачкано евро? Всяка банка е куха, няма наличните парите, които дължи към вложителите си. Когато доверието падне към банката никой, повтарям НИКОЙ не може да и помогне. Дори и печатница за пари да има, няма ли доверие, ЧАО. При нас доверие няма, няма и при гърците, а вече и в други държава нямат доверие към банковата система. Това с ЕБВР е временно за да се успокоят хората, че ще могат да си вземат депозитите, но успокоението не е ДОВЕРИЕ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години добре надявам се НСБОП не следят този форум... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Влоговете в банки, регистрирани в България, са гарантирани на стойност до 196 000 лв. Създаването на паника е наказуемо от Закона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дано БГ гражданите да излязат умни и да изтеглят парите си навреме от гръцките банки. Аз избързах и още миналата година го направих. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Продават филиалите и напускат плажа.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар