Германският канцлер Ангела Меркел може да изпадне в изолация по време на срещата на лидерите на Г-8, след като САЩ приветстваха „еволюцията на дебатите за Европа и икономическия растеж“, пише FT.
Том Донилон, съветник на американския президент Барак Обама по националната сигурност, коментира, че "Америка приветства развитието на европейската дискусия за растеж и работни места.
Срещата започва в петък вечерта, като в дневния ред присъстват Иран, Сирия, Афганистан и Северна Корея. Ситуацията в еврозоната след изборите в Гърция от 6 май обаче се очаква да засенчи всички останали разговори, отбелязва изданието.
„Това е среща за кризата в еврозоната. Темата ще доминира в разговорите“, коментира Хедър Конли, бивш служител в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
По време на срещата на Г-8 първите си стъпки на международната сцена ще направи и новоизбраният френски президент Франсоа Оланд. Той ще търси подкрепа за призивите си за стимулиране на икономическия растеж в Европа, след като разкритикува водената от Германия политика за строги икономии.
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън се надява да поправи обтегнатите взаимоотношения с Франция. Очаква се Камерън да подкрепи предложенията на Франсоа Оланд.
Изданието отбелязва, че италианският премиер Марио Монти също е по-близо до позицията на френския президент за стимулите за растеж, отколкото до позицията на германския канцлер за бюджетни съкращения.
Схващането на Монти, че държавните дългове могат да се ползват за инвестиции, но не и за текущи разходи, обаче притеснява Берлин.
Дни след срещата на Г-8 предстои събиране и на лидерите на държавите от Европейския съюз (ЕС). Очаква се тогава политиците да представят конкретни предложения за стимулиране на икономическия растеж в Европа.
Едно от предложенията предвижда Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) да отпусне 10 млрд. долара за мащабни инвестиции. Тъй като вътрешните правила на банката не допускат финансирането на неустойчиви проекти, европейските лидери обмислят да използват бюджетни средства, за да гарантират кредитите от ЕИБ. Така ще бъдат освободени и повече средства за държави като Гърция.
Очаква се лидерите на еврозоната да подкрепят и плана на Европейската комисия за създаването на т. нар. “project bonds” - дълг, гарантиран от всички държави на еврозоната, с който да се наберат средства за изграждането на инфраструктурни проекти в засегнатите от кризата региони.
преди 12 години Нямат друг изход развитите икономики защото трябва да се състезават с новите по мизерно заплащане. Двойният капан на глобализацията отдавна е щракнал и пътя е еднопосочен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нека печатането и харченето започнат....сега! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Че как идеята на Оланд няма да печели привърженици, като се базира на харчене на германските пари? С чужда пита помен лесно се прави. То това е целият вой около еврозоната в момента, особено откъм САЩ - как да накарат германците да развържат кесията. Да видим колко са протежетата пък на Меркел ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар