IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Евентуалните санкции на САЩ срещу руския уран заплашват с хаос пазара

Нуждата от диверсификация може да се окаже трудна задача за редица държави, в това число и Вашингтон

20:12 | 11.03.22 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Евентуалните санкции срещу руската ядрена индустрия, обмисляни от администрацията на президента Джо Байдън, рискуват да създадат проблеми за американските и европейски системи, които разчитат на гориво от Русия, посочва Bloomberg в материал.

Белият дом обмисля възможността за налагане на санкции срещу руската държавна компания за атомна енергия „Росатом“ – най-големият доставчик в света на ядрено гориво и реактори – на фона на започването на третата седмица от войната в Украйна. Администрацията води консултации с индустрията за възможните ефекти от подобен ход, посочват запознати пред Bloomberg.

„Росатом“ е деликатна цел, тъй като компанията и нейните подразделения отговарят за над 35% от обогатяването на уран в световен план и имат договори за доставка със страни по целия свят. Санкциите ще трябва да бъдат внимателно калибрирани, за да не се навреди на други американски дипломатически маневри, включително течащите в момента преговори с Иран, които предполагат продължаващи доставки с руско ядрено гориво.

„Купувачите на горива за комунални услуги определено ще имат затруднения да намерят алтернативи и непременно ще дадат отговор през горивния цикъл“, коментира Джеръми Гордън, главен изпълнителен директор на британската консултантска компания Fluent in Energy. В зависимост от това как бъдат структурирани санкциите „може да не е лесно да се разбере“ коя част от урановия горивен цикъл ще е обект на ограниченията, допълва той.

Засега остава неясно какво точно ще означават санкциите за американските атомни централи и вносители на гориво. Русия отговаря за 16,5% от внесения в САЩ уран през 2020 г. и 23% от обогатения уран, необходим за захранването на ядрените реактори на страната. Реакторите обикновено трябва да бъдат презареждани на 18-24 месеца и компаниите за комунални услуги купуват гориво за години напред, като поддържат значителен инвентар.

Constellation Energy Corp. – най-големият оператор в САЩ на ядрени електроцентрали, обяви, че ще подкрепи ограничения на американското правителство върху руския уран. „Имаме достатъчно гориво да подкрепим всички наши нужди за презареждане за няколко години напред“, казаха от компанията в позиция. Constellation също така обяви, че работи с доставчици за избягването на всякакви възможни проблеми.

Сред компаниите с експозиция към възможни санкции срещу „Росатом“ е Centrus Energy Corp., вносител на обогатен уран. Един от основните ѝ доставчици е подразделение на „Росатом“, става ясно от документи на компанията. Представител не е отговорил на запитване за коментар.

САЩ бяха световен лидер в обогатяването, както и монополист при доставките през 70-те години заради работата си по създаването на атомната бомба с Проекта „Манхатън“. Но не можаха да поддържат темпа на разработване на нови технологии от европейския консорциум Urenco и Русия, които в крайна сметка направиха американската технология за газов синтез отживелица, посочва Кларк Бейер от консултантската фирма Global Fuel Solutions.

САЩ останаха на ядреното делене дълго след като то вече не беше ценово конкурентно, отбелязва още Бейер, който преди това е бил управляващ директор на звеното за уран на Rio Tinto. „САЩ все още не могат да разработят конкурентен реактор“, допълва той.

Страната разполага със само един останал обект за обогатяване на уран за търговски нужди – в Ню Мексико, собственост на европейската Urenco. Centrus строи централа за обогатяване в Охайо.

„Хванати сме със смъкнати гащи“, казва Крис Гадомски, анализатор на Bloomberg NEF, имайки предвид американската икономика.

Последна актуализация: 19:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Защо магучая забрани на хората да си теглят доларите ? Това ми напомня на едни времена тук как даваха само по $100 по лев на долар ако ходиш някъде. Инъче на черния пазар си беше петак за долар :) Някой ако си прави илюзии ,че на Китай му трябват рубли се лъже ... Китай също са много хитри. Те си играят собствена игра и целта е да си върнат заграбените от Русия територии :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Света ще се върне към нормалност когато *** л ер се пенсионира или от очеткат с някой дрон :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
А европейците не ги мисли. Ще наслагат на лято панели,вец,веи ще копат още малко въглища. Може и Рур да го отворят и ще се оправят. По скоро се замисли защо нашето правителство още СПИ а не бутне 2-3 неща. Например: За разполагане на соларни панели на собствен покрив няма нужда от разрешително, отпадане на данък слънце, за вземане на разрешение за строеж да отпадне изискването задължителен договор с Енерго. Имам и още 2-3 много добри идеи, но те тези да направят пак е добре. Колкото повече се държи Путин толкова по зле за всички по целия свят. Някой от вас да не си представя ,че Русия превзема Украйна сключват мир и санкциите падат ?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Четем ,четем :) Един агресор нападна мирна страна за да си направи бази на топли морета и да си присвои газовите находища на Украйна. Това се получава. Но не се притеснявай ком и соц строевете прецакват обикновения човек. Тяхната цел е правенето на оръжия,бомби вместо създаването на удобства за хората ... дори например и производството на съдомиялни :) Тези строеве са обречени... рано или късно следва разпад. САЩ изобщо не бързат да свърши тази война. Ти си този който трябва да мислиш ! Ако САЩ искаха да свърши бързо войната едни 50 установки пейтриът и всички ракети на Русия щяха да бъдат похабени. Това не е удобно защото няма да изтощи Русия :) Целта е ясна. Русия да харчи пари за война която НЯМА как да бъде спечелена срещу 5 милиона партизани. Същата шапка и скрои Рейгън преди 30 години ! Тогава не забравяй,че Русия внасяше едва 25% от нужните и стоки. Сега внася 75% :) САЩ/Русия победиха ли в Афганистан ? Какво те кара да мислиш,че сега ще победят в Украйна ? Дори и да превземат всичко какво ще се случи ? Тайно снабдяване с оръжия и постоянни атентати където се сетиш. Как Русия ще поддържа реда в Украйна ? С 500 хилядна войска ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
И още ! Украйна е втора по залежи на газ. Затова Путин е там :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
Моабет да става
преди 2 години
Нема да се пуашите. Сега ще се влючи юрист и ще ви обясни как като платите "насрещната парична престация" атомното горивото става българско а щом е българско всичко е ОК. А това дали има при кой да го произведе? Дали ще може да го поръчате от този производител? Как ще го платите? Това не са проблеми за хора които се занимават с облигациооно право.Който желае да види оргиналното обяснение:https://***.investor.bg/news/comments/347224/365/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
Bones
преди 2 години
Чети какво ти пишат хората бе, кавал неадекватен. ТОВА е старателно подготвяна операция, най-вероятно още след събитията в Грозни, когато лъсна цялото лице на т.нар. демокартичен свят. В момента дори елементарни неща като една стомана се превръщат в чудовищен проблем за световната промишленост, тука разни хле.барки на повикване не виждат, че без уран ще тролят - АМА СЪС СВЕЩ ПО СТЕНИТЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
++1000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Добре се е приготвило тъ пото жуже, видно е. Икономиката се потопи, руските стоки се изхвърлят отвсякъде, централната банка не може да си пипа парите, руплата е на халвинг и то само досега, руските фирми са в технически фалит,щот не могат да разплащат, руските самолети няма скоро да могат да летят, няма резервни части, заплатите и пенсиите станаха още по-смешни, фалитът е съвсем близо, а на фронта ги пердашат по земя, моралът е 0, целия мит за великата пиянска армия, дето щяла да стигне за 2 седмици до Берлин, вече е виц, руското въоражение всъщност се оказа ламарини от 20ти век. Да, добре се е подготвило тъ пото жуже!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 2 години
Хаха... Да не се окаже, че тъ пото жуже от години се е готвило за днешния ден и не е просто ботоксов гном, а хитър паяк, който добре си е оплел мрежата... ;) И с нефта в Иран и Венецуела, и с урана на Франция в Мали... Дали на некой от тукашните ан ал литици им направи впечатление сплесканата физиономия на Макарон след последната му среща с Путин в Масква, когато Путин обясняваше, че държавата Русия няма нищо общо с частните военни компании в Мали, а на другия ден Макарон, вече от Париж обяви, че френските военни се изнасят от Мали по настояване на малийското правителство...? А защо Мали? . . . "Шпигел посочва, че Париж преследва и икономически интереси. В Северно Мали се намират уранови мини, които се експлоатират от френската атомна корпорация; освен това Мали разполага с уранови запаси около 4,7 милиона тона, които могат да стигнат за 85 години работа на всички атомни централи в света. Общият обем от уранови запаси в света е около 35 милиона тона." . . . И още: . . . "В съседния на Мали Нигер, който е един от водещите производители на уран в света и най-голям в Африка, французите добиват уран за своите атомни централи. Французите се тревожат, че пожарът в Мали може да се прехвърли в съседен Нигер. За френските лидери независимо от партийната им ориентация основният приоритет е атомната независимост."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още