IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Продължилите 7,5 часа преговори между Русия и САЩ - сложни и задълбочени

Русия нямала намерения за нападение на Украйна, Вашингтон е предупредил Москва, че политиката на отворените врати на НАТО трябва да продължи

19:40 | 10.01.22 г. 36
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Пресконференията на руската страна в преговорите. <em>Снимка:&nbsp;Stefan Wermuth/Bloomberg</em></p>

Пресконференията на руската страна в преговорите. Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg

Срещата между САЩ и Русия в Женева едва ли можеше да започне при по-лоши предзнаменования. Москва заплашва с „военни мерки“ в случай на непостигане на споразумение, а Вашингтон обявява строги икономически санкции. Още преди двамата ръководители на делегациите, Уенди Шърман и Сергей Рябков - и двамата заместник-министри на външните работи на своите страни - да се срещнат на вечеря в неделя вечерта, московският дипломат остро нападна Запада: В случай на неуспех Русия „ще използва други средства“, а именно „да сплаши противника“, каза Рябков.

В понеделник и вторник руски и американски дипломати и военни представители разговаряха в Женева относно искането на Русия да се забрани на Украйна и Грузия да се присъединят към НАТО и западният алианс да спре да напредва на изток. В сряда руската делегация ще се срещне с представители на държавите от НАТО в Брюксел. В четвъртък на срещата на 57-те страни от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за първи път ще присъства Украйна.

Залогът за започналите днес преговори е голям. Но двете страни имат твърде различни очаквания. САЩ и другите западни сили искат да разубедят Русия да нахлуе в Украйна. Русия обаче иска да постави акцент върху максималистичните си искания за оттегляне на НАТО от Източна Европа. Тя призовава НАТО да изтегли силите си от бившите съветски републики, да прекрати всякакво разширяване на изток и да изключи възможността Украйна да се присъедини към алианса.

Така тази седмица може да се окаже решаваща за дългосрочните отношения между Изтока и Запада. И освен това може да се окаже решаващата седмица по въпроса дали ще има война в Украйна. На границата със съседната си страна Русия е струпала над 100 000 войници с танкове, ракетни установки и въздушнодесантни части. Според Рябков конфликтът е най-ожесточеният след Кубинската криза през 1962 г., когато Съветският съюз искаше да разположи ядрени ракети на комунистическия остров, а светът бе на ръба на ядрена война. Сега става дума за „баланс" и „възпиране", според руския прочит.

Е, поне в понеделник изглежда, че няма голям напредък. Руско-американските консултации, посветени на въпроси за гарантиране на сигурността, завършиха в Женева в 16.32 ч. местно време, съобщи Bloomberg. Преговорите продължиха повече от 7,5 часа на територията на постоянното представителство на САЩ в Женева. В хода на консултациите имаше няколко почивки.

След края на разговорите в 16.32 ч. местно време Рябков заяви, че Русия е казала на САЩ, че няма намерение да напада Украйна.

„Обяснихме на колегите, че нямаме и не може да имаме никакви планове, никакви намерения за нападение на Украйна, а всички мероприятия по бойна подготовка на войските, нашите сили са осъществявали в пределите на нашата национална територия. Няма основания за опасения от какъвто и да е сценарий за ескалация на напрежението в тази връзка", каза Рябков, цитиран от ТАСС.

Той заяви, че САЩ взимат много на сериозно руските искания във връзка с гарантиране на сигурността. Той обаче добави, че САЩ не трябва да подценяват риска от конфронтация.

Рябков добави, че разговорът със САЩ относно гарантиране на сигурността е бил сложен, дълъг, много професионален, задълбочен, конкретен и без опити да се заобикалят острите ъгли, предаде ТАСС. Той допълни, че ситуацията с двустранните преговори не е безнадеждна. Ползата от провеждането в Женева на такива разговори е била в това, че за първи път двете страни са могли да поговорят по въпроси, които по-рано не са били повдигани и да назоват нещата с истинските им имена, което само по себе си има оздравителен ефект върху отношенията на Русия със Запада, смята Рябков.

Рябков заяви, че позицията на Русия относно гаранциите за сигурността е твърда, но Москва не е повдигала ултиматуми. Русия е разяснила на САЩ в Женева защо за нея е абсолютен императив да получи правови гаранции за неразширяването на НАТО, посочи заместник-министърът. Той каза, че преговорите между Русия от една страна и САЩ и НАТО от друга по въпроса за сигурността не трябва да се проточват месеци или години.

Според Рябков база за договорености между Русия и НАТО относно гаранции за сигурността има и Русия се обявява за продължаване на диалога. Русия няма да отстъпва от своите искания за гарантиране на сигурността, подчерта обаче Рябков, но добави, че баланс на интересите между Русия и НАТО може да бъде намерен и без да се налага Русия да се отказва от своите искания.

Заместник-външният министър заяви, че Русия ще вземе по-нататъшни решения в областта на гарантиране на сигурността след провеждането на другите две важни срещи тази седмица, тази между НАТО и Русия в Брюксел на 12 януари и тази на Постоянния съвет на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа на 13 януари във Виена.
Заместник-министърът каза също така, че Русия ще продължи ученията на своя територия, независимо от възраженията на НАТО.

Рябков съобщи и че, на преговорите в Женева е била засегната темата за бъдещето на Договора за мерките за по-нататъшно съкращаване и ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения.

От своя страна ръководителката на американската делегация на преговорите Уенди Шърман заяви, че Вашингтон е повторил пред Русия предупрежденията си в случай на инвазия на Украйна, предаде AFP. Тя поясни, че преговарящите страни са обсъдили евентуални реципрочни лимити на ракетите и на военните маневри в Европа. Вашингтон обаче е предупредил Москва, че политиката на отворените врати на НАТО трябва да продължи въпреки руските искания, заяви Шърман.

"Представихме известен брой идеи, въз основа на които двете страни биха могли да вземат реципрочни мерки в съотвествие с нашите интереси в областта на сигурността и които допускат подобряване на стратегическата стабилност", заяви тя. "Ние сме обаче твърди в нашето противопоставяне на предложения в областта на сигурността, които са напълно неприемливи в САЩ. Ние няма да позволим на никой да сложи край на политиката на отворени врати на НАТО", добави Шърман.

Тя разказа, че е повторила пред руския си колега, че всяка инвазия на Украйна ще доведе до значителни и огромни последици на Запада спрямо Русия.

Шърман съобщи, че е казала на Рябков, че Вашингтон няма намерение да преговаря по украинския въпрос, без да асоциира към тези разговори Киев, нито да обсъжда детайлно въпроса за архитектурата на сигурността в Европа без европейците.

Шърман каза, че засега Русия не е дала отговор на американското искане за деескалация на украинската граница. Тя обясни, че Москва би могла да започне тази деескалация, като изпрати в базите им своите военни, струпани по границата в последните седмици на границата.

Шърман съобщи, че е казала на Рябков, че САЩ са готови да продължат разговорите в скоро време, по-специално тези относно ракетите и ракетните системи, разполагани в Европа, предаде ТАСС. Тя обаче каза, че САЩ нямат намерение да обсъждат на преговори с Русия числеността на своите войски в Европа.

Шърман добави, че на преговорите е бил обсъден въпросът за военните учения в Европа. Двете страни са обсъдили пътищата за установяване на взаимни ограничения на мащабите на военните учения на континента и за увеличаване на прозрачността относно тези учения на взаимна основа. Тази тема, според Шърман, ще се обсъжда и на разговорите НАТО-Русия в Брюксел в сряда.

Американската представителка определи разговорите, проведени днес в Женева като откровени и директни. Двете страни са се опитали да разберат взаимните си позиции, добави тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
За всеки Зиг- рубла, а за всеки -хаил две?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 2 години
кремълскиятпсихопат не може да определя кой ще влиза в НАТО и кой не :"В свою очередь, глава американской делегации Уэнди Шерман заявила, что Вашингтон "не позволит никому закрывать другой стране двери в НАТО" и не будет обсуждать вопросы, касающиеся других стран, без их участия."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 8
дядя Вова
преди 2 години
Ще не вмерла Украина! Слава Украине! Хохлодебилом слава! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил! Зиг - хаил!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
То няма пазарлък. Байдън заяви, че не приема червени линии.......ничии!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 2 години
русия трябва да бъде заличена! турция също! И все пак първо русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
пълна загуба на време и театро за пред света ... нито Русия ше нападне Украйна , нито САЩ ше въвеждат санкции ... пазарлъкът се върти около неразширението на НАТО ...само че на друго ниво .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още