Колко напрегнато е настроението между САЩ и Китай в момента стана ясно в четвъртък вечерта в Анкоридж в американския щат Аляска: Вместо дипломатически закачки и двете страни повдигнаха сериозни обвинения преди реалната среща между новия държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен и китайския му колега Ян Дзиечъ, член на китайското политбюро, и Уан И, министър на външните работи.
Блинкен каза още в самото начало, че ще защитава „основан на правила ред“, защото в противен случай светът ще бъде много по-насилствен. Той осъди китайската дейност в Синцзян, Хонконг и Тайван, както и кибератаките срещу САЩ. По думите му това поведение застрашава реда, основан на правила, който поддържа стабилността в света. „Ето защо няма чисто вътрешни работи и затова ние се чувстваме задължени да разгледаме тези въпроси днес“, цитира го германският Handelsblatt.
САЩ не търсят конфликт с Китай, но възнамеряват да защитават твърдо своите принципи в диалога с него, както и интересите на чуждестранните си съюзници и партньори. Това заяви американският помощник на президента по националната сигурност Джейк Съливан, откривайки преговорите на високо равнище.
"Ние не търсим конфликт. Приветстваме силната конкуренция и винаги ще отстояваме нашите принципи, както и тези на партньорите и приятелите си", каза съветникът на американския лидер.
По думите му новата американска администрация ще говори "откровено, директно и ясно" по спорни въпроси в отношенията с Китай, които смята за проблемни. Съливан нарече "икономическата и военна принуда", използвана от КНР срещу някои други държави, "атака срещу основни ценности" от страна на Пекин. Приоритетът на Съединените щати е да гарантира, че подходът му към Китай "е в полза на американския народ" и "защитава интересите" на съюзниците и партньорите на Вашингтон.
А на китайците не им бе нужно много време, за да контрират. Ян Дзиечъ заяви, че западните държави не представляват глобалното обществено мнение и нарече САЩ "шампион" на кибератаките. „Всъщност много хора в САЩ имат малко вяра в американската демокрация“, каза той, имайки предвид убийствата на чернокожи американци и движението „Black Lives Matter “. Ян каза, че коментарите на Блинкен не са "нормални", и затова и неговите не са.
Тогава Блинкен и неговият съветник по националната сигурност Съливан ясно подчертаха, че „една самоуверена държава е в състояние да прецени собствените си недостатъци и винаги да се опитва да се подобри“. Това била тайната рецепта на САЩ.
Така първата среща на двамата колеги започна с дипломатически скандал. Срещата в четвъртък трябваше да постави основата за честно сътрудничество като конкуренти, а не за конфликт, заяви предварително говорителят на американския президент Джо Байдън Джен Псаки. „Нашият фокус е върху честна дискусия, повдигане на въпроси, при които имаме притеснения, и търсене на начини и места, където можем да работим заедно“, каза Псаки.
Блинкен пътува до срещата в Аляска директно от Азия, където преди това бе посетил Япония и Южна Корея. Още преди заминаването си той предупреди в Корея, че „агресивното и авторитарно поведение на Китай“ застрашава стабилността, сигурността и просперитета в Индо-Тихоокеанския регион.
Два дни преди срещата САЩ наложиха допълнителни санкции на 24 китайски служители заради действията на Пекин в Хонконг.
Отношенията между САЩ и Китай достигнаха един от най-лошите си етапи от десетилетия по време на управлението на президента Доналд Тръмп, като и двете страни увеличиха митата помежду си, гонеха журналисти и затваряха консулства.
Контрастът в позициите между САЩ и Китай не намаля след смяната на правителството във Вашингтон. Напротив: Той е по-голям от всякога, зоните на конфликт между двете суперсили се простират в много области - търговия, технологии, геополитика, човешки права.
Огромният търговски дефицит на САЩ, който се увеличи до рекордните 905 млрд. долара през миналата година въпреки наказателните мита, наложени от Доналд Тръмп, остава един от основните конфликтни въпроси. Китай формира една трета от дефицита. Заради дупката в търговията Тръмп беше подписал така наречената „Сделка от фаза 1“ с китайците. Трябваше да последва втора, но така и не дойде.
В този контекст президентът на Института за световна икономика (IfW) Габриел Фелбермайр предупреди, че американците губят пазарен дял на външните пазари, докато износът в еврозоната отново се справя добре. „Сделката от фаза 1 с Китай, която Тръмп сключи, е много трудна за изпълнение и е силно дразнеща за търговските партньори на САЩ", каза той.
Търговският дефицит на САЩ с Китай също ще продължи да се увеличава, когато последният пакет от стимули на правителството на САЩ достигне до американците и те отидат да пазаруват.
По отношение на евентуална дългосрочна сделка председателят на IfW пояснява: „Страните по спора може би ще се споразумеят да подобрят сделката от фаза 1, като премахнат частите, които са незаконни за Световната търговска организация (СТО) и поне частично намалят митническите бариери“.
Любопитното е, че новото инвестиционно споразумение между ЕС и Китай, така поругано от САЩ, отваря доста перспективи, защото отстъпките, които Пекин направи спрямо ЕС, могат да бъдат предложени и на САЩ, без Пекин да губи имидж.
„Дали това ще е достатъчно, не е ясно. Възможно е също така САЩ да постигнат напредък с Китай по спорните въпроси на СТО, като например реорганизацията и съживяването на процеса на обжалвания“, казва Фелбермайр.
преди 3 години Как живееш сега бе Ватьо, в псевдо демокрация от олигархичен тип. Пропита от корупция, Калинки и престъпност, а връз тях сложен неолиберален смокинев лист.. Икономика, където я има е въпреки държавата, а не поради. За ЕС сме един балкански придатък, необходимо грозно зло. Първи във всички негативни класации и последни във всички позитивни. Обезлюдени области, празни села, рушащи се къщи и високапарни статии в Инвестор, нямащи капка смисленост, спрямо нашенските реалности. 89-та си ходил под масата още, ама иначе дрищиш, като американски демократ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Когато САЩ използват "икономическата и военна принуда", срещу някои други държави, това не е "атака срещу основни ценности" от страна на САЩ, а е нищо повече от помощ за придобиване на основни "демократични" ценности. Успешната "демократизацията" на Ирак, Либия, Афганистан накара местните тарамбуки да заживеят богато, щастливо и демократично...Сега демократизирането на Китай е по-сложен въпрос. Гледам че се опитват да дърпат жълтата чур.ка, но не се знае дали няма да ги изплющят с нея през ръцете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Гледам, че този ред има огромен брой застъпници по света, явно носи ползи на много държави, всъщност на много повече от 50%.Включително и на цяла Източна Европа, имайки предвид мизерията преди 89та и как се живее сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ред, основан на правила, а правила наши.. в интерес на американския народ.да, добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Защо, чии вътрешни въпроси е засегнал Блинкен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересна статия. Например казаното от Блинкен "това поведение застрашава реда, основан на правила, който поддържа стабилността в света. Ето защо няма чисто вътрешни работи и затова ние се чувстваме задължени да разгледаме тези въпроси днес" е многозначително.Разбира се, ако някой е установил ред , който му носи ползи, той ще се стреми да го поддържа. Когато е световен ред, той ще се стреми да "подържа стабилноста в света". И разбира се ако някой иска да промени този ред, той неизбежно трябва да го наруши за да се опита да създаде свой ред. Интересна е втората част от написаното, че нямало чисто вътрешни работи и американците се чуствали задължени ..." Опитах се да си представя как ние българите го заявяваме на американците, че се чустваме задължени да разгледаме някои техни вътрешни въпроси. Не се получи, но пак ще опитам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар