IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Байдън се готви да прокара нови стимули, след като демократите печелят Сената

За Демократическата партия последствията от гласуването в Джорджия ще отекнат отвъд границите на щата

10:51 | 07.01.21 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

След като Джо Байдън спечели президентските избори в САЩ през ноември, радостта от победата му беше помрачена от опасенията, че ще има републиканско мнозинство в Сената, което ще блокира дневния му ред. Сега обаче Байдън се отправя към Белия дом с почти непокътнати амбиции, след като неговата партия претендира за контрол над Сената за първи път от шест години.

Победата на демократите Джон Ософ и Рафаел Уорнок на балотажите за Сената в щата Джорджия тази седмица означава, че камарата ще е разделена 50:50, а Камала Харис, вицепрезидентът на Байдън, ще гласува тайбрека.

„Избирателите в Джорджия вчера поднесоха гласовито послание: те искат действия по отношение на кризите, пред които сме изправени, и ги искат точно сега. За Covid-19, за икономическо облекчение, за климата, за расовата справедливост, за правото на глас и много други“, коментира Байдън.

Двойна победа на републиканците е политически подвиг в традиционно консервативния южен щат, където демократи не са заемали място в Сената от началото на този век. Този факт сам по себе си също е успокояващ за Байдън.

Демократите Джон Ософ и Рафаел Уорнок, съответно продуцент на документални филми и баптистки пастор, получиха силна подкрепа от чернокожите и крайградските гласоподаватели – същите, които подкрепиха и Байдън на изборите в щата – първия демократичен кандидат, печелил Джорджия след почти три десетилетия.

Вотът предполага, че Доналд Тръмп се превръща в по-слаб политически противник, след като изпълнените с конспирации тиради срещу легитимността на вота и хаосът при икономическите стимули подкопаха позициите на Кели Лофлър и Дейвид Пердю, двамата републикански кандидати.

За Демократическата партия последствията от гласуването в Джорджия ще отекнат отвъд границите на щата. Чък Шумер, сенатор от Ню Йорк, ще поеме ръководството на горната камара от републиканеца Мич Макконъл. Пробивът на Харис ще даде на Байдън далеч по-добри шансове да изпълни по-обширната програма, за която агитираше в кампанията си, особено по отношение на икономическата политика за справяне с последиците от пандемията.

В близко бъдеще може да има нов кръг от икономически стимули, включващ по-директни помощи за американците, удължаване на спешните обезщетения за безработица след изтичането им през март и помощ за щатските и местните правителства.

В по-дългосрочен план това може да доведе до повече разходи за всичко - от инфраструктура до чиста енергия и образование, което ще бъде частично платено от по-високите корпоративни данъци и по-високите данъци за богатите.

Приемането на законодателство през Конгреса обаче ще бъде предизвикателство за Байдън. Това може да даде на центристите властта да разводнят плановете на новия президент, което ще предизвика разочарование от прогресивната левица.

Все пак политическите анализатори във Вашингтон смятат, че демократите ще се опитат агресивно да продължат напред с плановете си под единния контрол на Конгреса, на който партията за последно се радваше през първите две години от президентството на Барак Обама.

Междувременно демократите насочиха вниманието си към множество други възможности, които могат да бъдат отключени с двете победи в Джорджия. Някои от по-предизвикателните кандидатури на Байдън, като Нира Танден за директор на бюджета и Лойд Остин за министър на отбраната, вероятно ще се сблъскат с по-малко пречки пред потвърждението им от Сената, което може да означава, че неговият основен избор на екип може да бъде на мястото си по-бързо.

В Конгреса Байдън би могъл да продължи със своите законодателни приоритети с нов списък от председатели на комисии от собствената си партия, някои от които познава от много години. Сред тях вероятно ще бъде Рон Уайдън от Орегон, който се очаква да поеме поста председател на финансовата комисия на Сената, която контролира данъците и търговията. Шеръд Браун от Охайо, критик на Уолстрийт и радетел за по-строги финансови регулации, може да бъде поставен начело на банковата комисия на Сената.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 3 години
Влизал ли си някога в т.н Dark neт----хахахахам очевидни и ти не си влизал.... Ако говориш за ТОР, кажи ми кой ги е направил?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
мхм, и това за даркнета не е точно така както си го представяш. особено в частта с реалните доставки.доставките са регулиран бизнес и са си доста близки с нап.няма как да имаш масова търговия в реалността с незаконни криптовалути, освен в някаква партизанска форма.проблемите, обаче, които се задават от пълновластието на демосите са от по-голям мащаб и мисля, че дори криптотата няма да помогнат особено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Valentin13
преди 3 години
тъкмо да глътна идеята ти и ти спомена Рей Далио! не трябваше. сега отново прехвърлям всичко във фиатни пари. кой фиат обаче? аз харесвам Абарт, ама нещо ги няма напоследък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Ние без съмнение наблюдаваме предсмъртната агония на фиатните парици, които са базирани на фиатния долар... Пред очите ни се вижда поредното потвърждение закона на Грешъм - хората тотално изоставят всякакви спестявания и прехвърлят всичките си пари в различни класове активи - акции, имоти, ценни метали, криптовалути, произведения на изкуството, земя и т.н. - липсата на доверие в правителствата и централните банки е рекордна - а това се случва и винаги се е случвало малко преди тоталния срив на фиатните пари... Дори в страни като България и Германия, които са традиционни спестители наблюдаваме бавен спад на спестяванията, който върви с прехвърлянето на рекордни суми пари в имоти, взаимни фондове и рекордни покупки на ценни метали имаме също... Ние сме много близо до този момент, може би сме навлезли в последната фаза на фиатната система както твърди Рей Далио и не само той...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Влизал ли си някога в т.н Dark net, където са черните пазари за оръжие, дрога всякакви нелегални субстанции и средства, данни от хакове и т.н? Цялото плащане в момента там на този пазар за милиарди годишно се прави с криптовалути най-вече биткойн и итър... Въпрос на време е голяма част от икономиката да следва същия модел при положение, че той доказано работи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
abdul
преди 3 години
ако това е така, то готви се за анархия, защото контрола върху парите е една от функциите, без която държавата не може да съществува.иначе аз съм съгласен, но дали байдън и демократите също мислят така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Ти забравяш, че това за събирането на данъците е невъзможно да се осъществи никога включително и ако кеша изчезне. Сега вече той има нова алтернатива в лицете на криптовалутите, които ще го изместят за много дейности и така ще се стимулира тяхното директно приемане за разплащателно средство...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
темата за (не)събирането на данъците е интересна.ако (хипотетично) кеша изчезне, отчитането и събирането се улеснява значително.дали пък байдън, демократите, сорос, билгейц не искат кеша да изчезне, за да улеснят събирането на данъците, които сега ще похарчат предварител о?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 6
studioaa
преди 3 години
Време е за продажба на американски акции, както и на $...Очевидно, че е невъзможно да се съберат толкова пари чрез данъци, а те ще бъдат финансирани с печатницата както при Обама... А когато парите попаднат в ръцете на социално слабите това ще доведе до рекордна инфлация... Сбогом американско господство, здравей Китай като лидер на Новия световен ред...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Балъци от всички страни, купувайте долари!Ако имате повече доверие на ЦРУ - биткойни!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още