Администрацията на американския президент Доналд Тръмп ускорява инициативата за премахване на глобалните индустриални вериги за доставки от Китай. Вашингтон преценява въвеждането на нови мита, за да накаже Пекин заради пандемията от новия коронавирус, според официални лица, запознати с плановете на властите в САЩ, цитирани от Ройтерс.
Агенцията припомня, че Тръмп, който се закани отдавна да върне американското производство от чужбина у дома, засилва атаката си на фона на предстоящите избори на 3 ноември.
Сега икономическото унищожение и огромният брой заболели от коронавирус в САЩ задвижват правителствения тласък да отдалечат зависимостта на производствената и веригата на доставки от Китай и да я насочат към по-приятелски държави, посочват настоящи и бивши правителствени служители.
„Ние работим върху [намаляването на зависимостта на нашите вериги за доставки в Китай] през последните няколко години, но сега ускоряваме тази инициатива“, казва Кийт Крач, заместник-секретар за икономически растеж, енергетика и околна среда в ресорния държавен департамент на САЩ.
„Смятам, че е от съществено значение да разберем къде са критичните области и къде има критични затруднения“, казва Крач и допълва, че въпросът е от ключово значение за сигурността в САЩ и че правителството ще обяви мерките си скоро.
Американските министерства и държавни агенции търсят начини да накарат компаниите да преместят както доставките, така и производството си от Китай. Данъчните стимули и потенциалните субсидии са сред мерките, които се считат, че ще стимулират процеса. Агенциите проучват коя продукция трябва да се приеме за „съществена“ и как да се произвеждат тези стоки извън Китай.
„Този момент е перфектна буря - пандемията изкристализира всички притеснения, които хората са имали относно бизнеса с Китай “, заявява пред агенцията друг високопоставен американски служител, пожелал анонимност. Според него всички печалби, които са реализирани заради сделки с Китай, сега ще бъдат многократно компенсирани от икономическите щети, нанесени от коронавируса, и мерките за ограничаване на неговото разпространение.
Тръмп неведнъж е казвал, че може да въведе нови мита над 25-те процента върху стоки от Китай за над 370 млрд. долара. Американските компании, които плащат тези мита, вече се огъват сериозно, особено след като продажбите паднаха заради икономическата блокада, отбелязва информационната агенция.
Други начини за наказване на Китай могат да включват санкции срещу длъжностни лица или компании и по-тесни отношения с Тайван, самоуправляващият се остров, който Китай счита за провинция.
преди 4 години Няма коментари от копейките, те хем са китайцофили, хем и тръмписти.А сега де!? Иначе Чайна трябва да бъде поставена на място и ще бъде. Местене на производствата, спиране на изкупувания на западни фирми, бой по тиквите с мита, докато не разберат що е то интелектуална собственост, ограничаване на западните пазари за чисто китайски стоки...И Ердоганчо и лилиПутин бяха много ербап, но после свят им се изви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години тоя некадърник беше назначен зада води търговска война с китай, цял мандат по късно .... нищо не е направил!изобщо тоя освен да намали данъците за едрия бизнес друго направи ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години тия трябва да бъдат спънати , иначе ще берем ядове по целият свят ...https://***.youtube.com/watch?v=3FDL4ZYEfcw отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Явно Русия вече е свалена от почетната длъжност: "Враг 1 на САЩ." Отсега нататък ще е скромният 2. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Част от производствата в Китай могат да бъдат преместени в Мексико и дължината на търговските вериги за доставки да бъдат сериозно скъсени но Тръмп не е в добри отношеиня с Мексико заради упоритото му желание да построи стена на границата с тях Друга голяма страна близко до С А Щ е Бразилия но там престъпността е по голяма от Мексико ибразилците са по вече по самбата и карнавалите отколкото да бачкат яко като в Китай и Мексико отговор Сигнализирай за неуместен коментар