Рамка „нулева сума“
Социалното дистанциране не започна с указанията на Тръмп и няма да завърши непременно, ако той ги отмени, тъй като губернатори и лидери по места имат правомощията да издават нареждания, ограничаващи ежедневието в най-засегнатите от вируса части на страната. Много компании наредиха на служителите си да работят от вкъщи там, където е възможно, независимо от указанията на федералните власти.
Но президентът има значителна възможност да влияе на поведението на американците с тона, който задава на станалите ежедневни пресконференции в Белия дом, предавани по телевизията.
„Ще получим доста добра идея какво ще правим в края на кампанията „15 дни за забавяне на разпространението“ на 31 март, каза Тръмп в неделя. „Знаете, че ще дойде момент, в който ще кажем: Отново сме в играта, да започваме“, допълни той.
Грег Гонсалвс, доцент по епидемиология и микробиологични заболявания в Yale School of Public Health, критикува рамката „нулева сума“ на дебата, зададена от хора, настояващи за прекратяване на социалното дистанциране.
„Никой не иска опустошаване на икономиката или загуба на стотици хиляди или милиони човешки животи в САЩ. И двете са ужасен резултат. Трябва да спрем и двете“, посочи той.
„Епидемиолозите съзнават последиците, защото мислят за тях в собствения си живот. Но да отменим тези мерки е късогледо, краткосрочно мислене, което ще ни навлече по-големи неприятности“, категоричен е Гонсалвс.
Да стоварим чука
Част от дебата за това колко бързо американците трябва да се върнат на работа се пренася в публичното пространство.
В интервю за сп. Science, публикувано в неделя, Фаучи признава, че агресивните мерки в подкрепа на общественото здраве може да причинят твърде големи щети на икономиката и „нежелани последици“.
„Има дискусия и деликатен баланс за цялостните последици от пълното затваряне на всичко за неопределено време. Ако затворите напълно икономиката и разстроите инфраструктурата, може да причините здравни проблеми, нежелани последици за хората, които трябва да могат да се придвижват, а няма как“, отбелязва Фаучи.
Бившият главен изпълнителен директор на Goldman Sachs Лойд Бланкфейн написа в Twitter късно снощи, че „до няколко седмици“ хората с „по-нисък риск от заболяването“ трябва да се върнат на работа.
„Време е да започнем да обсъждаме дата за възстановяване на работата на икономиката“, заяви в Twitter бившият икономически съветник на Тръмп Гари Кон вчера. „Компаниите се нуждаят от яснота. В противен случай те ще допуснат най-лошото и ще вземат решения за оцеляването си“, допълни той.
Но друг бивш високопоставен съветник на Тръмп, Стив Банън, смята, че президентът трябва да вземе дори по-строги мерки за ограничаване на социалните взаимодействия на американците през идните две седмици, за да се спре разпространението на вируса. В противен случай има опасност от необратими щети за икономиката.„Ще трябва да поемем болката, ще трябва да затворим всичко. Да стоварим чука върху вируса днес“, каза той пред Fox News вчера.
Тръмп заяви, че е видял и двата коментара. „Те не са взаимно изключващи се“, каза той за изявленията на Кон и Банън. Банън иска „просто жестока карантина и след това малко по-бързо отваряне. Знаете, че има тънка граница“, каза американският президент.
Късно снощи и тази сутрин Тръмп започна да ретуитва послания на негови поддръжници, изразяващи възмущението си от усилията за социално дистанциране.
преди 4 години Ами последните действия на Тръмп будят уважвние.1. Финансова помощ към населението, за да генерира потребление.2. Частично премахване на блокадата, за да не спре бизнеса.3. Създаване на ликвидност.Ясни мерки насочени където трябва.Въпреки това, трябва да отстъпи поста на Байдън. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Част от дебата за това колко бързо американците трябва да се върнат на работа се пренася в публичното пространство."Рокфелер за медиите:- Те са като кучетата и лаят, когато им кажат и ако им позволят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар