В навечерието на повторния опит за вот в петък лидерите на Републиканската партия в Камарата на представителите на САЩ оттеглиха законопроекта за реформата в здравеопазването на страната, предава Bloomberg. От новия текст се очакваше за замени Закона за достъпно здравеопазване, познат като "Обамакеър".
Причината за изненадващата стъпка е недостиг на гласове въпреки лобирането от страна на Белия дом и съюзниците му в Конгреса.
Лидерите на републиканците планираха гласуване на мярката, след като президентът Доналд Тръмп прекъсна преговорите с колебаещите се представители на партията и постави ултиматум законопроектът да бъде подложен на вот в петък, независимо от изхода. Гласуването трябваше да се състои в четвъртък, но републиканците не намериха достатъчно подкрепа.
Както консервативни, така и умерени републиканци не са се съгласили да подкрепят документа, подготвен от Пол Райън – автор на новия здравен план на Републиканската партия. След провала на вота той тръгна към Белия дом, за да съобщи на Тръмп за поредното му бламиране. Замяната на „Обамакеър" бе едно от ключовите обещания на президента.
„Не може да се преструваме и да кажем, че това е победа за нас", призна представителят на Северна Каролина Марк Уолкър, и добави, че това е „добър момент" за демократите.
Законопроектът не успя да спечели на своя страна консервативните представители, които искаха пълно премахване на стария закон, както и умерените. Като цяло конгресмените са взели предвид анализа на Бюджетния офис на Конгреса от преди седмица, според който проектът би оставил 24 милиона американци без здравна застраховка.
Все още не е ясно какво ще последва след този провал. Редица конгресмени вече коментират, че с този законопроект "е приключено". Демократите пък говорят за унизително поражение на президента в първия сериозен тест и за бунт срещу него в редиците на Републиканската партия.
Безизходицата е удар за Тръмп. В края на краищата това решение се считаше за по-лесно прокарваемо от тези, които трябва да последват в Сената по-късно.
преди 7 години Гласуването показа че политиците са само говорители не на избирателите а на онези (картелите) които са им плащали за кампанията. Явно промяната би намалила печалбите на медицинската мафия. 27% от бюджета за здравеопазване и още 35% за социални, т.е. да са живи и здрави работещите да издържат нездравите и неработещите (което е на повърхността). Каквото не е на повърхността е че поне 50% от тези разходи (27%+35% от събираните такси) отиват в джобовете на ония 1% монополисти от населението (които преобладаващо избягват дори да плащат такси). Тръмп не е ангел, но като бизнесмен усеща обречеността на здравната им система и се опитва да направи нещо положително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Такова нещо не може да се случи в "империята" на североизток или султаната на югоизток от нас. Само в гадните "продажни" демокрации може някои да имат различно мнение от гасударя, че и да го изкажат публично и да унижат императора, без моментално да ги разтрелят със зенитката, да ги разстрелят неизвестни на моста пред красния плащад или поне да ги обявят за гюленисти и да ги тикнат доживот в затвора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар