IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Противници на Доналд Тръмп мечтаят за бунт срещу него

Утре изборната колегия на САЩ избира 45-ия президент на страната

17:19 | 18.12.16 г. 16
<p>
	<em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: архив, Ройтерс

Утре изборната колегия на САЩ избира 45-ия президент на страната и въпреки че противници на Доналд Тръмп мечтаят за бунт срещу него, почти е сигурно, че членовете на комисията ще го посочат за 45-ия държавен глава, предаде Франс прес.

На 8 ноември в САЩ се състояха президентски избори. Тогава обаче американците не избраха направо следващия президент, а избраха 538 членове на изборната колегия, които днес ще изберат президента. На 8 ноември победата на всеки от двамата кандидати за президенти - републиканеца Доналд Тръмп и демократката Хилари Клинтън - в даден американски щат означаваше и спечелване на определен брой членове в изборната колегия.

Доналд Тръмп спечели накрая 306 членове от общо 538, въпреки че Клинтън спечели народния вот. Подобна парадоксална ситуация имаше през 2000 г. при победата на Джордж Буш-младши срещу Ал Гор.

Утре членовете на изборната колегия се събират във всеки един от 50-те американски щата, за да определят следващия президент на САЩ и неговия вицепрезидент.

Обикновено този етап от изборния процес остава незабелязан. Но тази година кандидат-президентската кампания беше толкова агресивна, че този етап придобива по-особено значение.

Рядко се случва членовете на избирателната колегия да не се придържат към резултатите от изборите за президент през ноември. В няколко редки случаи, когато някои от членовете са "изневерили" на резултатите от урните, това изобщо не е променило ситуацията.

Сега обаче част от демократите, които възприемат бъдещото президентството на Тръмп като опасност за американската демокрация, са се вкопчили в надеждата, че няколко десетки републикански членове на избирателната колегия може да не гласуват за милиардера.

Ако това се случи, то Камарата на представителите трябва да определи кой е приемник на Барак Обама. Петиция в тази насока вече събра 5 милиона подписа, а холивудски звезди, сред които Мартин Шийн, призоваха също за подобно нещо.

Вие имате повода и властта да се превърнете в американски герои, променили хода на историята, се казва във видеоклипа на холивудските звезди, адресиран към членовете на изборната колегия. 

Но подобно нещо е малко вероятно да се случи. Нищо не показва, че 37-те членове на колегията от Републиканската партия, за които се смята, че не са предани на Тръмп, ще решат в действителност да го изоставят утре. Към този момент само един от тях - Кристофър Съпрън от щата Тексас обяви открито, че ще откликне на призива за бунт.

Финалният резултат от вота в електоралната колегия може и да не стане известен утре. Отделните американски щати имат срок от няколко дни, за да оповестят данните си. Конгресът пък ще обяви официално името на новия президент на 6 януари след официално преброяване на гласовете.

Дали тази система за избор на президент е катастрофална или гениална - все още има полемика по въпроса. Запитан по темата Барак Обама заяви на последната си пресконференция за годината, че наистина системата е останка от миналото, наследство от една стара визия за функциониране на федералното правителство и че тя може да не е от полза за демократите. Но той призова своята партия да извлече поука от неуспеха си на президентските избори и да работи върху бъдеща стратегия, вместо да се жалва от резултатите от вота на 8 ноември или да се опитва да ги подлага на съмнение.

Истината е, че ако нашето послание е силно, ако ние отговорим на очакванията на американците, народният вот и вотът в изборната колегия ще бъдат идентични, каза Обама, визирайки двете си победи през 2008 г. и 2012 г.

Любопитно е, че Тръмп преди време беше на едно мнение за изборната система, а днес е на противоположното. През ноември 2012 г. Тръмп написа в Туитър, че електоралната колегия е бедствие за демокрацията, а днес той казва, че колегията е нещо гениално, което позволява на всички американски щати, в това число и най-малките, да изиграят роля.

През ноември 2000 г. Клинтън пък, едва-що избрана за сенатор от Ню Йорк, се обяви за реформа на изборната система и за преминаване към преки президентски избори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
амиии. дано паднат борсите е ако може без да се гътне Тръмплината, че тогава ше го закъсаме яко ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 8 години
Тръмп ако умре тея дни борсите ща спаднат с няколко хиляди точки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 2
majnata
преди 8 години
Избирането на "адекватни" млади трансджендъри с тревичка у джеба и пълни с "идеи" дали ше е по добро , а Супертрейдър ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 10
supertrader
преди 8 години
Рано и е още да се гневят, нека имат търпение за после когато с основание ще си зададат въпроса дали им е необходим президент. Особенно избирането на тези възрастни хора на преклонна възраст по на 70 години едва ли е пътя към добро и адекватно за времето управление. Тръмп е последния който е наясно как да направи живота на хората в САЩ по добър и безработицата да падне до обявяваните иначе 5% от 15.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
majnata
преди 8 години
Противници на Доналд Тръмп мечтаят за бунт срещу него...но ще се наложи да попушат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още