IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Доналд Тръмп иска да помогне на Путин за нов световен ред?

Новоизбраният президент последователно показва, че иска да се сдобри с Русия и да действа твърдо към Китай, пише Фарид Закария за Washington Post

18:33 | 16.12.16 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Вземете накуп цялата му предизборна реторика, коментари в Twitter и решения за назначения и ще добиете представа за външната политика на САЩ при Доналд Тръмп, пише Фарид Закария за Washington Post. Новоизбраният президент последователно показва, че иска да се сдобри с Русия и да действа твърдо към Китай. Но това отразява едно почти назадничаво виждане за света. Китай до голяма степен се чувства удобно с предвожданата от САЩ международна система. Русия се опитва да я събори.

Има ирония в това, че Мит Ромни бе обмислян за държавен секретар тъкмо в момент, когато се потвърждава негова ключова външнополитическа оценка. Както е известно, през 2012 г. Ромни каза, че Русия е "геополитически враг номер едно" на Съединените щати. Президентът Обама се присмя на това твърдение, а други, включително аз, мислеха, че то е преувеличение, пише Закария Ние сгрешихме; Ромни беше прав.

Обосновката на Обама срещу позицията на Ромни беше, че Русия е "регионална сила", която е в икономически упадък. Това я превръщаше в напаст, но не и в сериозна световна заплаха. Това е точен прочит на положението на Русия, което само се влошава от 2012 г. Икономиката на страната всъщност се свива през последните две години. Списание Economist посочва, че през изминалото десетилетие държавните разходи са се увеличили от 35 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) до смайващите 70 процента. Рублата се срива. Суверенният дълг на страната сега е оценяван като "боклук" от рейтинговата агенция Moody's.

Но при президента Владимир Путин Русия намира начин да се утвърди в геополитически план въпреки икономическите си слабости. Тя прави това, ефективно използвайки силните страни, които има, като своята все още страховита армия и разузнавателни служби, както и ветото си в Съвета за сигурност на ООН. Най-амбициозно и разрушително е това, че тя намира начин сериозно да упражнява силата си, като използва средства за кибервойна.

Сега добиваме по-пълна картина за това как Русия използва силата си - това започна преди години с операции в самата Русия, после в Грузия, Украйна, Полша, Германия и други европейски страни, а накрая в Съединените щати по време на последната президентска кампания, пише още Закария. При всеки случай Москва направляваше стратегия, включваща пълен спектър от средства, в това число хакерство, тролване, фалшиви новини и контраразузнаване с цел да дискредитира набелязани политици, да се намесва в кампании и да оказва влияние върху избори. Тези методи понякога се прилагат заедно с по-традиционна военна сила, както в Украйна и Грузия. Наблюдавайки операциите на Русия през последните три години, бившият върховен главнокомандващ на НАТО генерал Филип Брийдлав отбеляза това лято, че засилващите се настъпателни действия на Москва "са с такъв обхват и сложност, какъвто (европейският) континент не е виждал от края на Втората световна война".

За разлика от нея Китай е икономическа свръхсила. Въпреки значително забавения растеж той вече е най-голямата икономика в света според някои критерии, допълва авторът. През 1990 г. брутният вътрешен продукт на Китай съставляваше по-малко от 2 процента от световния; днес той е 15 процента (почти 10 пъти по-голям от дела на Русия). Според Стокхолмския институт за изследване на международния мир Китай харчи 215 милиарда долара за своята армия - около три пъти повече от бюджета за отбрана на Русия. А чуждестранните му резерви са над 3 трилиона долара - около осем пъти по-големи от тези на Русия. Доналд Тръмп заяви в съобщение в Twitter този месец, че е приел обаждане от президента на Тайван, защото страната купува стоки за милиарди долари от Съединените щати. Ако това е мерилото, трябва да се отбележи, че миналата година Китай е купил от Съединените щати стоки и услуги за 162 милиарда долара - около четири пъти повече от Тайван.

Много хора предполагаха, че при този огромен силов арсенал Китай ще започне да се утвърждава в геополитически план. И той го прави, особено в Югоизточна Азия. Но Китай се превръща и в сила на статуквото, която се чувства удобно в света, в който забогатява, и внимава да не преобърне глобалната система, в която сега се интегрира. А макар Тръмп да не престава да обвинява Китай, че обезценява валутата си, през последната година Пекин се опитва да прави обратното.

Китай харчи десетки милиарди долари, за да укрепи юана, така че той да бъде смятан за стабилна и жизнеспособна международна резервна валута. Независимо дали става въпрос за климатични промени или мироопазване, през последните години Китай има желание да играе по-конструктивна роля от когато и да било преди. Той също така има много по-големи възможности да участва в асиметрични нападения с използване на кибероперации от Русия. И усилено прилага тези тактики във военен и икономически шпионаж. Но досега не е участвал в нещо толкова дестабилизиращо, колкото усилията на Русия да подкопае западния демократичен ред.

Трябва да се има предвид, че Китай има по начало благоприятно мнение за света през последните две десетилетия, след като забогатя и увеличи силата си в този период, завършва Закария. За разлика от него Путин смята, че краят на съветския комунизъм през 1989 г. е бил "най-голямата политическа катастрофа на 20 век" и че оттогава Русия е унижавана. Изглежда, че неговата цел е да преобърне създадения от САЩ международен ред, дори това да означава хаос.

Въпросът е защо му е на един новоизбран американски президент да помага на Москва да постигне тази цел?

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 0 rate down comment 1
sioko
преди 7 години
Китай е най-големият икономически и геостратегически враг на САЩ, затова Щатите търсят подкрепата на Русия, чиято армия не е за подценяване, а е и в добри икономически отношения с поднебесната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 5
redcretin
преди 7 години
Кой е втория гигант, Рашастан ли? Хааахахаха, кажи още някой виц :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 5
national power
преди 7 години
Фарид Закария е продукт на американското здравеопазване в което откачалките вместо да са в лудница и под контрол да си взимат лекарствата пишат глупости по вестниците.Дали и той самия си вярва на простотиите?Инвестор стига преписвали не ви вярваме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 5
national power
преди 7 години
Фарид Закария е продукт на американското здравеопазване в което откачалките вместо да са в лудница и под контрол да си взимат лекарствата пишат глупости по вестниците.Дали и той самия си вярва на простотиите?Инвестор стига преписвали не ви вярваме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
dakl
преди 7 години
Както е казано в Библията: блаженни са верующите е тяхно е царството небесно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
lozkhris
преди 7 години
Казва се "навсегда", не "для всегда"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
majnata
преди 7 години
Тя Стояновата па една кесия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 3
многодобре
преди 7 години
...и как да ги разбереш тези източни народи,като погледът ти само в кесията гледа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 6
michaelis21
преди 7 години
Ами Тръмп връща услугата, Путин напражи доста за него на изборитв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 7 години
Аве, къде е michaelis. Ми и той кат вас рутеше ФАЩ, пък на бегом се изнесе там. Кат MaviGъz, мразим ги и затова ще изпратим децата си там, да ги разядат отвътре. А колкото до Русия и Китай ще ви припомня, че Мао Дзедун е казал че има 1 000 000 000 кв км китайска територия под руска окупация. Така че сред тези три държави приятели няма и не може да има. Има интереси и сметки за оправяне. Бъдете убедени че във всяка конфитурация Русия е младшият партньор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още