Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля дали да запази някои аспекти от здравната реформа на сегашния президент Барак Обама. Това казва Тръмп в първото си интервю след изборите в страната за Wall Street Journal.
Той обяснява, че промяната в позицията му за т.нар. закон ObamaCare е настъпила след срещата му с Обама в Белия дом, предава БТА. Обама е предложил на своя наследник да запази части от нормативния акт. "Казах (на Обама – б.ред.), че ще прегледам предложенията му и от уважение към него ще направя това", посочва Доналд Тръмп.
Той уточнява, че възнамерява да запази два текста от здравната реформа, която беше вътрешнополитически приоритет номер едно за Обама - забраната застрахователите да отказват да покрият разходите на пациент заради предшестващо състояние и възможността навършили пълнолетие лица да могат да ползват по-дълго време здравните застраховки на своите родители.
Изданието припомня, че по време на кампанията Тръмп определи приетия през 2010 г. закон като "ужасно нещо" и обеща да го отмени изцяло. Трън в очите на републиканците, здравната реформа на Обама има за цел да намали броя на американците без медицинска застраховка, въвеждайки субсидирана от държавата система.
Новият президент на САЩ, който ще встъпи в длъжност през януари, казва още в интервюто, че възнамерява да запази работните места в страната, като евентуално наложи мита на стоките, произведени от американски компании, прехвърлили дейността си в чужбина.
Тръмп признава, че не е мислил много по обещанието, което направи по време на предизборната кампания, да назначи специален прокурор, който да разследва неговия основен опонент на изборите – кандидатът на демократите Хилари Клинтън. “На първо време мисля как да реша проблемите на САЩ в областта на здравеопазването и заетостта, както и да засиля граничния контрол, а не за това да разследвам скандала с електронната поща на Клинтън”, казва той.
Тръмп уверява, че иска САЩ да бъдат страна, в която всички се обичат. Целта ми е да сплотя американците и да реша проблемите на страната, посочва той.
Новият американски президент допълва, че скоро ще проведе и телефонен разговор с руския президент Владимир Путин. По-рано прессекретарят на Путин Дмитрий Песков каза, че руският президент не планира контакт с победителя на президентските избори в САЩ, докато той не встъпи официално в длъжност през януари.
По време на кампанията Тръмп похвали Путин като силен лидер. Представители на руските власти пък приветстваха изненадващата победа на милиардера. Това предизвика опасения у редица съюзници на САЩ, че Тръмп може да се откаже от ангажименти в сферата на колективната отбрана, пише изданието.
Бъдещият президент на САЩ казва още в интервюто, че възнамерява да се съсредоточи върху борбата срещу джихадистката групировка "Ислямска държава" в Сирия, а не да се опитва да свали от власт президента Башар ал-Асад. "Моята позиция за Сирия се различава от възгледите на много хора", отбелязва той. Тръмп не разкрива подробности, но посочва, че вероятно няма да следва политиката на Обама за оказване на подкрепа на т. нар. умерена опозиция.
преди 8 години Той ще обърне още много палачинки. Предизборните му обещания бяха само за да получи гласовете на лековерните наивници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар