IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-малкото зло

След броени часове народът на САЩ ще трябва да направи своя пореден, макар и този път доста труден, избор на президент за следващите 4 години

08:07 | 08.11.16 г. 18
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

В същото време обаче „правомощията на президента са огромни, но те не се неограничени“, ни припомня проф. Генов. „Не само конституционните рамки ги определят [правомощията], но около президента са членовете на администрацията, съветници в различни области, писачи на статии и прочие. Така че решенията на президента се определят от много фактори, не само изброените, но и много други, но ние виждаме фасадата“.

Именно поради това според него принципна разлика между единия и другия кандидат, след като спечели изборите, по фундаменталните въпроси не могат да се очаква. А оттук и по позицията на САЩ в света.

Резултатите от изборите обаче са не по-малко важни за самото американско общество, в което ще настане допълнително поляризация, отчуждение и усещане за безсилие, и то вероятно независимо кой стане следващият президент. У голяма част от американците (а както се оказва и не само те, ако вземем простичкия пример с Brexit) вече десетилетия наред се натрупва усещането, че нищо не работи в тяхна полза, че са използвани от лидерите, а след това забравени.

Малко вероятно е резултатът от тези избори да намали значително поляризацията, смята и Робърт Филипс, доцент в Американския университет в България. „Ако имаме избори, при които единият кандидат спечели със значително мнозинство, което е малко вероятно, или имаме избори, при които някои от избирателите, привърженици на едната партия, пренасочат вота си, можем да видим известно облекчаване на тази поляризация“, казва той пред Investor.bg.

Една от ползите от тези избори е, че опасенията на много нископлатени работници в САЩ бяха изразени и от двете партии. „Тези нископлатени работници са разтревожени за икономиката, за нарастващото неравенство в доходите и за неравномерно разпределените негативни ефекти на свободната търговия“, допълва той. Кампанията може и да беше разочароваща, но въвеждането на тези опасения на политическата сцена е позитивна стъпка.

Това е малко по-оптимистичното мнение. По-песимистично настроеният Ерик Холзи смята, че който и да спечели, отчуждението и чувството на неудовлетвореност ще продължат да се натрупват. „Причината отчасти е, че нашата политика явно няма да се промени значително и отчасти, защото тези усещания на отчуждение и неудовлетвореност се подхранват от медийни организации. А това няма да се промени скоро“.

Дали обаче натрупваното недоволство и поляризация няма да доведе до още една промяна? Тази година предварителните социологически проучвания сочат, че подкрепата за либертарианеца Гари Джонсън е около 4-5%, а за Джил Щайн от Зелената партия – около 2%. Дали това не означава, че за американците днес позициите на двете водещи партии не се припокриват с личните им и те търсят нови варианти? Или дори, че е време САЩ да излезе извън двупартийната система на управление?

Според Филипс голяма част от подкрепата за третите партии ще изчезне в деня на изборите. „Повечето американци разбират, че гласът им за някоя по-малка партия може всъщност да подкрепи кандидат, когото те наистина не харесват. Затова те вероятно ще се завърнат, гласувайки за някоя от двете основни партии“.

Трети партии периодически се появяват на политическата сцена в САЩ, но вероятността да изтласкат от нея някоя от основните е минимална, допълва и проф. Генов. „Третите партии обаче не са безполезни, понякога те лансират нови решения на политически въпроси, с които основните партии не се справят“, допълва той.

Остава да разберем какъв ще бъде изходът от тези избори. Всъщност той отчасти е добре познат – защото започнеш ли да хвърляш кал в политиката, трудно е да излезеш чист. Точно това се случи през по-голямата част от тази кампания. А резултатът ще се усети от всички американци...

Всичко за изборите в САЩ следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 22
balkando
преди 7 години
За света е по-добре Клинтън да спечели. За САЩ едва ли. Имат нужда от огромна промяна, която няма да бъде свършена от Тръмп, но ще бъде неизбежна след неговия мандат. Това е парадокс, който няма стабилно решение. За нас и двамата са еднакво неприемливи. Хилъри с нейното цинично отношение към Балканите, а Тръмп с предполагаемото свиване на сферите на американско военно влияние, което неминуемо означава опит реванш на Кремъл в Източна Европа. Ако се случи, ние сме най-прецакани, защото поне едната от трите точки с етнически българи ще гръмне - Украйна и Крим, Молдова с Приднестровието, или Македония с Косово. Което не значи, че няма да се случи и при Клинтън, но степента на конфликта вероятно би била друга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 3
Hahoto
преди 7 години
Започнеш ли да хвърляш кал в политиката, трудно е да излезеш чист...Там поне хвърлят кал, а при нас направо д.рискат на вентилатора в парламента и после се чудят що всички са с лунички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 7 години
Каня всички на банкета по случай избирането на Хилари за президент на САЩ. Приемът ще де състои в нашето(американското) посолство. PS Умолявам червените бабички да не си забравят ченетата, защото ще има кебапчета и кюфтета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още