IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо американската мечта е мъртва?

Възстановяването от Голямата рецесия е твърде слабо и се оказа болезнено за мнозина, пишат анализатори

16:01 | 07.08.16 г. 37
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Доналд Тръмп е критикуван и от демократи, и от републиканци за думите си, че „американската мечта е мъртва“. Но вместо да убиват вестоносеца, критиците и от двете страни трябва да се замислят защо толкова много американци са съгласни с Тръмп и защо „възстановяването“ на президента Барак Обама е толкова болезнено за мнозина, пишат Фил Грам, бивш председател на банковата комисия в Сената, и Майкъл Солон, партньор в US Policy Metrics, за The Wall Street Journal.

Когато Обама пое поста по време на рецесията през 2007-9 г., нямаше друг президент до този момент, който да има по-добра позиция, за да даде старт на силно възстановяване. С впечатляващ мандат, даден от избирателите, Обама се радваше на супермнозинство в Сената, мнозинство в Долната камара и нация, готова за промяна. Историята явно се усмихваше на усилията на Обама. Рецесията приключи само шест месеца след началото на първия му мандат, а всяка сериозна рецесия от 1870 г. (откогато датират първите надеждни годишни данни), с изключение на Голямата депресия, е последвана от мощно възстановяване.

За изпълнението на програмата не бяха щадени ресурси. Стимулите на Обама за 836 млрд. долара надвишиха всички икономически програми със стимули, взети заедно. Министерството на финансите е заемало по един 1 трлн. долара годишно в продължение на четири поредни години, сочат данни на Office of Management and Budget. Федералният резерв инжектира нови резерви за 3 трлн. долара в банковата система, генерирайки рекордно ниски лихвени проценти.

Всеки държавен анализатор предвиждаше скорошно завръщане на щастливите дни. През август 2010 г. бюджетният офис към Конгреса прогнозира среден ръст на БВП от 3,3% през 2010-2015 г. Прогнозата на Фед бе за 3,7%, а очакванията на администрацията на Обама бяха дори за 4,5%. И тези оценки дори бяха консервативни спрямо реалните модели на възстановяване след всяка голяма рецесия с изключение на Голямата депресия.

През нито една от седемте години след края на кризата обаче годишният икономически растеж не достигна дори 3%. Реалните средни доходи на глава на населението са нараствали пет пъти по-бързо при възстановяването при Клинтън, седем пъти по-бързо при Рейгън и 10 пъти при Кенеди/Джонсън, отколкото при възстановяването при Обама.

От всички възстановявания след 30-те икономически свивания от 1870 г. насам само две не постигат силни резултати след дълбоките рецесии. И само две са наречени Големи заради дългите периоди на страдания, които предизвикват. И при само две правителството налага икономически политики, радикално различни от тези при останалите – Голямата депресия при Рузвелт и Голямата рецесия при Обама.

От 1932 до 1936 г. федералните разходи се изстрелват нагоре със 77%, държавният дълг нараства с над 73%, а горните данъчни ставки се утрояват от 25% до 79%. Но това, което наистина променя нещата е намесата на федералното правителство в икономиката с вълна от толкова много нови закони и изпълнителни заповеди, колкото не е имало при всички следващи президенти, взети заедно до времето на Клинтън.

Когато правителството налага по-голям контрол, частните инвестиции се сриват, достигайки средно 40% от нивото през 1929 г. в продължение на 9 последователни години. Данни на Обществото на нациите показват, че през 1938 г. в пет от шестте най-развити страни в света индустриалното производство е било средно 23% над нивата от 1929 г., докато в САЩ то все още е бил с 10% под тях. Заетостта в пет от шестте големи развити страни е била средно с 12% над нивата преди депресията, докато тази в САЩ с 20% под тях. Преди Голямата депресия реалният БВП на глава на населението в САЩ е с около 25% по-висок от този във Великобритания. До 1938 г. този показател на Острова вече е малко над стойностите му в САЩ.

Когато Обама въвежда отново някои от „прогресивните“ политики на Рузвелт, няма как историята да не повтори уроците си. Разходите се вдигат с 18% през първата година от администрацията на Обама. Публично държаният държавен дълг нараства над два пъти. Пределните данъчни ставки върху обикновените доходи се увеличават с 24%, а данъците по капиталовите печалби и дивидентите – с 59%. Американския бизнес се превива под тежестта на най-високата корпоративна данъчна ставка и най-наказателното третиране на чуждестранни печалби в света. Чрез закони и регулации държавният контрол върху икономиката расте, като бюрокрацията сега доминира в здравеопазването, финансовите услуги, производството на енергия и интернет.

На всеки десет години между 1870 и 2007 г. доходите на всеки мъж, жена и дете в Америка са нараствали средно с 21,6%, сочат официални данни и Madison Project. Това забележително постижение е осезаемият показател за степента, докато американската мечта наистина се сбъдва. Само два пъти тази мечта залитва – при Голямата депресия и Голяма рецесия. Дали ще го наречем прогресивизъм или социализъм, но лошите политики водят до лоши резултати – не само понякога и на някои места, но винаги и навсякъде, дори и в Америка.

Основният урок от Голямата депресия и Голямата рецесия е, че когато правителството харчи твърди много, налага твърде големи данъци и регулации, икономическата свобода е потисната, а икономическият растеж изчезва, завършват Грам и Солон. Когато растежът изчезва, с него се заминава и американската мечта. Върнете на Америка икономическата ѝ система на свобода и възможности и последвалият растеж ще върне обратно американската мечта, призовават те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

27
rate up comment 3 rate down comment 9
DutyFree
преди 7 години
Биволъ проведе собствен стрестест на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 8
DutyFree
преди 7 години
Биволъ проведе собствен стрестест на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 8
DutyFree
преди 7 години
Биволъ проведе собствен стрестест на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 10
DutyFree
преди 7 години
https://***.facebook.com/bivolnews/photos/a.179783075406816.58000.176198279098629/574717839246669/?type=3&theaterПрочутата снимка от яхтата на Спас Русев в Монако. Отляво-надясно: Петър Петров - Амигоса, осъден за пране на 28 млн. долара, Милен Велчев, бивш финансов министър при НДСВ, сега представител на руската банка ВТБ за България (ВТБ е известна като "банката на КГБ" и е стратегически партньор на КТБ на Цветан Василев), Мирослав Севлиевски, бивш министър на енергетиката в правителството Сакскобургготски, подписал възстановяването на проекта АЕЦ "Белене", Любомир Минчев и Мария Опренова (в синия овал), отскоро собственици на Канал 3. В дъното са убитият контрабандист Иван Тодоров - Доктора и бившият министър на транспорта Пламен Петров, сега шеф на "Виваком", която е собственост на КТБ и ВТБ. от Monaco.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 11
DutyFree
преди 7 години
Тука какви мечти да имаш, след като държавата ти е монополизирана по РУСКИ ТЕРТИП. КОНСТИРУЦИЯТА ТИ СТАЛИНСКА, особено в частта за изборите и правата колко милиона преди еди колко си години, че на тази база толкова депутати, въобще това е пълен Цирк .. КОИТО ЯВНО НИКОЙ НЕ ИСКА ДА ПРОМЕНИ ..КАК ДА ИМАШ МЕЧТИ КАТО ТИ ИЗБИРАТ НАЙ НАГЛО ЗА ШЕФ НА ДАНС ИЗМИСЛЕН ОТ БСП . ПЕЕВСКИ, КОИТО ОЩЕ НА 19 ГОДИНИ ИМАШЕ НАД 200 МЛН. ЛВ, СТАНИШКО И ОРЕШКО МУ ДАДОХА ИЗЛИШЪЦИТЕ 2008 ГОДИНА, КАТО СИ ТРЪГНАХА И ПОСЛЕДВА КТБ, КАК Е ??? ПОСЛЕ, КЪДЕ ОСТАНА ЕВРОТО, ТО Е СТАБИЛНОСТ И ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕЗВИТИЕ, НЯМАШЕ ДА ИМА КТБ, НАЙ МАЛКОТО, НО УВИ ЗА БНБ ТОВА НЕ БИЛО ПРООРИТЕТ, А ТЕ ГИ ИЗБРАХА ПРЕДИ НЯМА И ГОДИНА НОВИ С КОЛКО ГОДИШНИ МАНДАТИ.. ВЪОБЩЕ, НИЩО ОТ НИКЪДЕ НЕ СЕ ВИЖДА, КАТО МЕЧТА, ВСИЧКО СИ Е ПО СТАРОМУ ...ВСИЧКИ ВЪНШНОТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА КАТО МУЛТИГРУП ПРИМЕРНО СА ХОЛДИНГИ, КАТО КРАЙНАТА СОБСТВЕНОСТ Е ОФШРОНА И АНОНИМНА...!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 15
DutyFree
преди 7 години
ЕТО МЕЧТИТЕ СИ ГИ ИЗПЪЛНЯВАТ ХОРАТА :http://***.investor.bg/sasht/337/a/klintyn-izprevarva-trymp-s-8-punkta-sochi-novo-prouchvane-222296/Клинтън изпреварва Тръмп с 8 пункта, сочи ново проучване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 20
DutyFree
преди 7 години
ЯВНО МНОГО ПРОСТОВАТ МАТРЯЛ СЕ ВЪРТИ В БЪЛГАРИЯ И НЯМА ОПРАВИЯ ЗАРАДИ ТАКИВА БОЛНИ СЪЩЕСТВА КАТО ВАС!!!!??? ТОВА ГУГЪЛ, ИНТЕЛ, ЕЙПЪЛ, КАТЕРПИЛАР И ВЪОБЩЕ СЪСТАВА НА ДАУ ДЖОУНС ??? СА ВСЕ МЕЧТИТЕ, КОИТО НИКОГА НЯМА ДА ИМАТЕ, КАМО ЛИ ДА ИЗПИТАТЕ НА ЖИВО, ЩОТО НАЙ МАЛКОТО СТЕ НЕ ОБРАЗОВАНИ, НЯМА КАК ИНЖЕНЕР НА СТРУГ ДА ПРАВИ НЕВРОН НИ МРЕЖИ, ИЛИ ДА АВТОМАТИЗИРА ДАДЕН ПРОЦЕС... ЗА ВАС ТОВА Е БЕЗСМИСЛЕНО, ДАЖЕ НЕСЪЩЕСТВУВАЩО ... НЕ СТЕ ГО ГЛЕДАЛИ НА ЧЕРНО БЕЛИТЕ СИ ТЕЛЕВИЗОРИ, ЗА ТОВА ВИ И КАЗВАМ, ТОВА Е ПОРЕДНИЯ ПОТОК, ПРОПАГАНДА НА МОСКВА .. ТЕ ВИ ОТКАЗВАТ, ВЕЧЕ И НЯКАКВО ТО РАЗВИТИЕ, КОЕТО БИХТЕ МОГЛИ ДА ИМАТЕ, ЩОТО СТЕ ЖЕРТВИТЕ .. И ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА СТЕ ТАКИВА !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 19
DutyFree
преди 7 години
Ха пак поредната ПРОПАГАНДА НА ШУТИН !!???? ЗАЩО СТЕ ТОЛКОВА СЛЕПИ ???ДОЛУ НЯКАКВИ НИХИЛИСТИ САМО, *** БИЛИ, ДРУГИЯ ПЪК *** .. КАКВИ НЕЩА виждате вие, ве, КАТО БОЛНИ СТЕ, НАЛИ СИ ЗНАЕТЕ???? НИЩО ДРУГО НЕ ВИДЯХТЕ, И ПАК ЗА ПУТИН ГОВОРИТЕ, ЗА ВАС И ТАКИВА КАТО ТРЪМП НЯМА МЕЧТИ, ЩОТО НЯМАТЕ И ГРАМ МОРАЛ... И КАК ДА ИМАТЕ, ЕДНО ВРЕМЕ СЕ ЧАКАШЕ ПО 20 години за кола, и по три-четири за телевизор, как е със СПИСЪЦИ???? ВЪОБЩЕ, СЛЕДЕЛИ СА ВИ КОГА И КАК ХОДИТЕ НА МАНИФЕСТАЦИИ, ДАЛИ РАЗКАЗВАТЕ ВИЦОВЕ, ДАЛИ ХОДИТЕ НА ЦЪРКВА!!???ВИЕ СТЕ ЖЕРТВИ, КАК МОЖЕ, ВИЕ ДА ИМАТЕ МЕЧТИ И ТО МЕЧТИТЕ НА ВЕЛИКА НАЦИЯ КАТО САЩ, ТОВА ГО КАЗА ПУТИН НА 4 -ТИ ЮЛИ, АКО НЕ ВИ ПОМНЯТ ЖЕЛЕЗНИТЕ ГЛАВИ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 11 rate down comment 0
Vasstam
преди 7 години
Огромната разлика между преди 80 год. и сега, е кой произвежда стоките и услугите, а и съотношението в БВП! Чисто механичните сравнения на числа са за лаиците! Страхотно повърхностна статия! Ако добавим данни за внос/износ, тогава и сега, изводите може да бъдат различни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 0
Vasstam
преди 7 години
Огромната разлика между преди 80 год. и сега, е кой произвежда стоките и услугите, а и съотношението в БВП! Чисто механичните сравнения на числа са за лаиците! Страхотно повърхностна статия! Ако добавим данни за внос/износ, тогава и сега, изводите може да бъдат различни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още