По върха на Европейската комисия (ЕК) се появяват все по-силни съмнения, че преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ, ТТIP) със САЩ въобще може да бъдат приключени. Това пише авторитетният германски всекидневник Süddeutsche Zeitung, като се позовава на високопоставен представител на властите в Брюксел.
По думите му Вашингтон прави твърде бавни постъпления за сключване на договора, поради което приключването на преговорите през тази година е почти изключено. През следващата година заради изборите в САЩ, Германия и Франция вероятно ще има пауза в преговорите, а оживяване на разговорите през 2018 г. ще бъде трудно.
Според материала ЕК се опасява и от реакцията на американските власти на разкритията от уикенда. Американската страна е настоявала през цялото време на стриктно спазване на конфиденциалност.
Междувременно предпазливи изказвания идват и от Париж. Френският министър на търговията Матиас Фекл не възлага големи шансове за сключването на споразумението. Ако се вземе предвид сегашната позиция на САЩ за мащаб, то тогава прекратяване на преговорите е най-вероятно, заяви той в интервю за радиостанцията Europe 1. При сегашното състояние на документите те няма да бъдат подписани от Франция, добави той. Още през април министърът се изказа за прекратяване на преговорите при ясна липса на напредък.
Първите официални реакции от Вашингтон засега са спокойни „САЩ не са обезпокоени“, заяви говорителят на американския президент Барак Обама Джош Ърнест. От офиса на главния преговарящ от американска страна Майкъл Фроман поясниха, че разкритията са „заблуждаващи“. А говорител на Министерството на външните работи поясни, че „има скептицизъм, но глобализацията вече е реалност“.
В началото на седмицата неправителствената екологична организация Greenpeace публикува в интернет 13 т. нар. консолидирани текста и с това – досега поверителни документи от преговорите, които доказват сериозни различия на двете страни по различни теми – за потребителите, хранителните стоки, опазването на околната среда.
Според документите САЩ оказват по-сериозен натиск, отколкото бе известно досега. Опортни точки като „хлорно пиле" или "генно инженерство" не могат да се намерят в документите, но документите предупреждава за край на принципа за предпазливост в Европа, ако САЩ успеят да наложат своите „купища предложения".
преди 8 години Я виж ти. Нима ВЕЧЕ започват съмненията? отговор Сигнализирай за неуместен коментар