Председателят на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джанет Йелън и трима бивши ръководители на американската централна банка се опитаха да разсеят съмненията, че икономиката на САЩ се насочва отново към рецесия въпреки опасенията от бавния глобален икономически растеж и напредналата възраст на възстановяването, пише Wall Street Journal.
В четвъртък Йелън, която се присъедини в необичайно събиране в Ню Йорк, в което участваха бившите председатели на Фед Бен Бернанке, Алън Грийнспан и Пол Волкър, описа една икономика, която напредва, без да създава очевидни нови финансови балони, които могат да подкопаят растежа.
„Това е една икономика, която расте със стабилен курс, а не икономика с балони“, каза Йелън. Щатското стопанство е постигнало впечатляващ прогрес от тежката финансова криза от 2007-2009 г.
„Американската икономика се движи напред“, добави Бернанке. „Не виждам конкретна причина да вярвам, че рецесия е вероятна да настъпи през 2016 г. в сравнение с вероятността, която беше през 2015 г. или 2014 г.“
Въпреки че периодът с растеж на американската икономика вече е по-голям от средния период с разширяване след Втората световна война, той коментира, че възстановяванията не умират от старост. Вместо това те се обръщат, когато дисбалансите отхвърлят разходите и инвестициите. Грийнспан и Волкър до голяма степен се съгласиха.
„Дълбоко се съмнявам, че нашият проблем е рецесията“, заяви Грийнспан във видео разговор. Той каза, че политиците трябва да се фокусират върху бавния растеж на производителността на труда, който потиска ръста на икономиката.
Взети заедно, коментарите на квартета, съставен от едни от най-влиятелните централни банкери в света сигнализират за съхранено доверие в момент на политически оттенъци. Кандидатът за президент на републиканците Доналд Тръмп смята, че американската икономика е в балон, която се насочва към тежка рецесия.
Критиците на Фед пък спорят, че политиката на ниски лихвени проценти и повтарящите се програми за изкупуване на облигации са повишили цените на финансовите активи и са ги направили податливи на спадове.
Това бе първият път, когато и четиримата говорят заедно публично толкова дълго. Срещата им идва в момент, в който централните банки са на фокус и срещат все по-голям обществен натиск. В този контекст срещата беше възможност за лидерите на институцията през последните 37 години да я защитят.
„Мнозина не са доволни от състоянието на икономиката“, каза още Бернанке. „Всичко, което Фед може да направи, е да опита да направи правилното.“
Настоящият лидер на Фед от време на време бе притискан да се защитава. Фед увеличи лихвените проценти през декември, след като ги държа близки до нулата в продължение на седем години, за да стимулира спадането на лихвите по кредитите, разходите и инвестициите. На фона на главоболията за глобалния растеж и турбуленциите на финансовите пазари Фед оттегли плановете си за увеличаване на лихвите тази година.
„Не мисля, че декември беше грешка“, заяви Йелън. „Оставаме на разумен път.“
Финансовите балони често се формират от големи увеличения на дълга в частния сектор и надценени цени на активите.
„Определено не виждаме тези дисбаланси“, каза тя и добави, че „смятаме, че постепенното покачване на лихвените проценти ще бъде подходяща стратегия и сме готови да приспособим това, което прави, на базата на това как еволюират вижданията ни за икономиката“.
Председателят на Фед изтъкна, че икономиката е показала силни признаци за възстановяване на заетостта, като текущото ниво на безработица от 5% граничи със състояние на пълна заетост. Това означава, че ако показателят продължи да пада, е толкова по-вероятно да се увеличи натискът върху покачване на инфлацията.
По думите на Йелън ниската инфлация се дължи на временни фактори, за които е вероятно да преминат, и очаква натискът за повишаване на цените да се покачва.
Също така тя каза, че въпреки че силният долар влияе негативно на икономиката, Фед не използва инструментите на паричната си политика, за да постигне определен валутен курс. Тя заяви още, че процесът по намаляване на разходите за финансиране до момента преминава гладко и показва, че централната банка разполага с подходящите инструменти, за да контролира краткосрочните лихвени проценти.
Йелън изтъкна и че в даден момент Фед ще прибегне до свиване на своя баланс в размер на 4,5 трлн. долара, но не каза кога какво ще се случи това.
Още за политиките на централните банки четете тук!
Още по темата - във видеото на Bloomberg!
преди 8 години Нещо намирисва накуп всички да обясняват колко са добре. Иначе ФЕД има два избора или потапя долара или потапя икономиката, трети вариант няма. Засега изглежда избира да потопи долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Доцент Митко Хитов доктор по икономика и преподавател в УНСС го обясни 2009г. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/ ПОДРОБНО - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441В публикацията ми съм много факти и изказвания на нобелиста по икономика Пол Кругман и Лари Съмърс екс фин.м-р на САЩ и на проф.Джефри Сакс иконом.съветник на Пан Ки Мун(шефа на ООН) ,и анализа на Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group обясни как расте дългът и БВП - https://alterinformation.wordpress.com/2015/04/04/98419591/Според McKinsey Global Institute глобалният общ дълг за периода 2007-2014г. се е увеличил с $ 57 трилиона изпреварвайки ръста на световния БВП като проценти Дал съм факти и за производителността на труда в САЩ ,и за инфлацията Това което незнам е дали тези банкстери го правят умишлено за да няма паника или наистина не осъзнават ,че кризата е системна ,и че трябва нова ''система'' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години прилючва ли печатното парти пичове ? Тва да не е мандра да доиш навеки ... :)) Ей са незнам за кой ше е твърдото приземяване ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години кватрета свири каквото му поръчат, тия с напечатаната "валута" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години кватрета свири каквото му поръчат, тия с напечатаната "валута" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години събрали се банкерите на ваймарската република да нищят хиперинфразон, как нема опаснос за трудовиа пазар, активите и сичко е стабилес!Даже, йелън вика: мож така, да забавиме хиперинфлазион и да свиеме баланса с 4.5 трилиона долъръ без да спираме печатането на пари....а райха *** на вратата. Ако нема да е райха, ше е нашествието на върварите, ако нема да са варварите, нерон ше запали рим. НАЙС, А? Само ено нещо не мож да стане: уеко, мирно, тихо, да се размине без катаклизъм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар