По време на разговора с анализатори и инвеститори на Apple във вторник главният изпълнителен директор на компанията Тим Кук направи коментари, в които би било добре Джанет Йелън и останалите централни банкери от Федералния резерв да се вслушат, коментира Barron's.
Ако наистина са слушали изказването му, значи са чули как се оплаква, че компанията е трябвало да се бори с глобални насрещни ветрове през четвъртото тримесечие. Apple не успя да оправдае очакванията на анализаторите за приходите, макар че успя да отчете печалба, убеждавайки феновете на iPhone да продължат да плащат повече за скъпата си играчка.
По време на конференцията Кук коментира: „Резултатите ни са особено впечатляващи предвид предизвикателната глобална макроикономическа среда. Отчитаме екстремни условия, каквито не сме виждали никога досега, и то по отношение на почти всичко“.
Това със сигурност не е коментар, който някой би очаквал от ръководителя на най-ценната компания в света (засега).
Федералната комисия за отворения пазар направи в сряда известни признания, че икономиката не следва точно сценария, който тя представи в средата на декември. Тогава тя обяви първото повишаване на лихвените проценти за този цикъл, след като бяха около нулата в продължение на осем години след финансовата криза.
Но макар че централните банкери виждат не толкова драматични условия, каквито „икономическият растеж показа миналата година“, Фед все пак запази статуквото за още повишения на лихвените проценти, когато – или ако, инфлацията се повиши до целевата от 2% на централната банка. Фед очаква тя да достигне това ниво, след като влиянията на по-ниските цени на енергията и вноса се „разсеят“, а „пазарът на труда допълнително укрепне“. Това обаче е обратното на инфлационните очаквания на пазара на държавни ценни книжа (ДКЦ). Петгодишните ДКЦ продължават да вървят надолу, достигайки до 1,54% - най-ниското им ниво от финансовата криза насам.
По отношение на заетостта Федералната комисия се основа на скока от 292 000 нови работни места извън селскостопанския сектор, отчетени през декември. По много причини тази огромна цифра е подозрителна, особено предвид различните странности в сезонно коригираните данни.
Повечето от останалите цифри са отчетливо песимистични обаче, и по-конкретно намаляващото промишлено производство и показателите за покупателната сила на мениджърите, което отразява отслабващата глобална търговия и продължителния спад на цените на суровините, което не се ограничава единствено до тези на петрола.
Макар че инфлацията остава слаба, Федералната комисия заяви, че „внимателно следи глобалните икономически и финансови развития и прави оценка на техните влияния върху пазара на труда и инфлацията и върху рисковете пред перспективите“.
Това предизвиква по-малко безпокойство, отколкото Кук, който твърди, че „отчитаме екстремни условия, каквито не сме виждали никога досега, и то по отношение на почти всичко“. Това обаче съответства много повече на сътресенията на глобалните пазари за акции, облигации с висока доходност и суровини, които се случват през 2016 г.
Тези предупреждения дойдоха и точно преди акциите на Apple да изгубят 6,6%, или 36 млрд. долара от пазарната си стойност, в сряда. Това е над 10% от загубата за 250 млрд. долара от капитализацията на американския пазар през същия ден, сочат изчисленията на Wilshire Associates.
В същото време заради по-слабите от очакванията насоки за доставките на самолети през 2016 г. акциите на Boeing, друг член на Dow Jones Industrial Average, който приключи с 222 пункта надолу, също се сринаха с 8,9%. Това означава, че две от най-изтъкнатите американски глобални компании са изправени пред неочаквани проблеми.
За разлика от всеки друг пристъп на слабост, глобалните пазари не могат да разчитат на Фед да ги спаси този път. Само месец след първото повишаване на лихвените проценти най-доброто, което пазарите могат да очакват, са следващите увеличения да бъдат отложени. Въз основа на търговията с фючърси на основния лихвен процент не се очаква повишаване на лихвите след срещите на Федералната комисия през март и юни, като вероятността това да се случи преди септември е по-малко от 50%.
С други думи - приносът на Грийнспан, Бернанке и Йелън приключи. С премахването на буфера нарасна волатилността. Това означава, че пазарите остават уязвими за още турбуленция, поне докато членовете на Федералната комисия не захвърлят тапите си за уши и не се вслушат в посланието на Кук.
преди 8 години Вдигането на лихвения процент от страна на ФЕД, без да е достигната целевия инфлационен процент, прави скъпите играчки на Кук още по-скъпи. Но ФЕД е по-заинтересован от доминирането на долара, отколкото от печалбата на Кук. Защото на девизния пазар се завърта една яка пералня, която засмуква местните валути. Просто от двете злини ФЕД избира по-малката - съхраняването на долара като световна валута. Има кой да произвежда играчките на Кук, ако не е той - ще е цар Киро. Или някой друг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да,,,м ! По добре печатане докрай, а? Е, ще трябва някои да приемат , че купонът е към своя край. отговор Сигнализирай за неуместен коментар