Колективен иск, подаден в сряда, обвинява 10 от най-големите банки на Wall Street и две платформи за търговия в заговор за ограничаване на конкуренцията на пазара за лихвени суапове, съобщава Ройтерс. Този пазар се оценява на 320 трлн. долара.
Колективният иск, подаден в окръжния съд в Манхатън, обвинява Goldman Sachs Group, Bank of America Merrill Lynch, JPMorgan Chase, Citigroup, Credit Suisse Group, Barclays Plc, BNP Paribas SA, UBS, Deutsche Bank AG и Royal Bank of Scotland в заговор за предотвратяване на търговията с лихвени суапове на електронни борси, като тези, на които се търгуват акции.
В резултат на това банките успешно са предотвратили появата на нова конкуренция от небанкови институции на доходен пазар за търговия с лихвени суапове, най-често търгуваните деривати в света.
Банките „са били в състояние да извлекат милиарди долари от монополни приходи, година след година, от членовете на групата в този случай“, се твърди в иска.
Засега банките не коментират обвиненията.
Искът е подаден от Фонда за пенсиониране на учителите от публичните училища, който е закупил лихвени суапове от няколко банки, за да помогнат на хеджирането на фонда срещу лихвен риск по дълга.
В резултат от тайното споразумение на банките, твърди искът, фондът за пенсиониране на учителите е платил твърде голяма сума за тези суапове.
В иска се посочва още, че поне от 2007 г. насам банките „заедно са заплашвали, бойкотирали, принуждавали и в крайна сметка елиминирали всяко дружество или практика, което е имало потенциала да включи в борсовата търговия инвеститори, фокусирани върху покупки“.
„Обвиняемите са направили това по една-единствена причина: да запазят за себе си изключителен начин за реализиране на печалба“, се твърди в иска.
Банките са скрили тайното си споразумение, използвайки кодови имена в общи проекти.
Искът освен това обвинява брокерските платформи ICAP и Tradeweb, които контролират ключови механизми в инфраструктурата на пазара на суапове, за улесняване на антитръстовите нарушения, действайки като форум за тайното споразумение и взимайки бизнес решения от името на банките.
Девет от десетте банки притежават дялове в Tradeweb и държат позиции в борда и управленските комисии на компанията. Мажоритарен собственик на Tradeweb е Thomson Reuters, който обаче не е включен в иска.
Банкерите са използвали позициите си, за да контролират посоката на Tradeweb и заедно са блокирали развитието на по-благоприятни за инвеститорите суапове от фирми като CME Group, TrueEX, Javelin Capital Markets и TeraExchange, се твърди още в иска.
„По време на конкретния период бордът и управленските комисии на Tradeweb са били организирани със специалната цел да защитават „общността на дилърите“ от разрастване на борсовата търговия“, пише още в иска.
Подобни обвинения за тайно банково споразумение на пазара за друг вид деривати, познати като суапове за кредитно неизпълнение, са обект на разследване от Министерството на правосъдието на САЩ и Европейската комисия, както и на отделен колективен иск, заведен от инвеститори.
През септември 12 банки и 2 индустриални групи постигнаха споразумение по този иск, договаряйки се да платят 1,87 млрд. долара, като това се превърна в един от най-големите антитръстови колективни искове в американската история.
преди 8 години Вероятно няма да спечелят, но в хода на разследването може да изскочи нещо интересно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тея с тоя иск ако спечелят срещу главорезите, това ще е някакъв прецедент, но ми се струва невъзможно да се случи нещо такова при Демокрацията .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар