IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед запази лихвените проценти непроменени

Федералният резерв поясни, че не предприема този ход заради глобалните икономически и финансови тенденции

21:05 | 17.09.15 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Федералният резерв на САЩ взе решение да не вдига лихвените проценти, като знак за опасенията за слабостта на световната икономика, предава Ройтерс. 

Федералният резерв заяви, че случващото се може да ограничи икономическата активност "до известна степен" и има вероятност да окаже допълнителен натиск за намаляване на инфлацията в краткосрочен план.

Същевременно Фед остави отворена възможността за затягане на паричната политика по-късно тази година. Новите икономически прогнози показват, че 13 от 17 представители на Фед все още предвиждат повишаване на лихвите поне веднъж през 2015 г. Броят им е по-малък от този през юни, когато само 15 души бяха на това мнение, допълва Ройтерс.

Действията на американската централна банка приковават световното финансово внимание, защото паричната политика на Федералния резерв се простира далеч извън границите на САЩ.

Информацията от четвъртък има ново допълнение – медианни прогнози за растежа, инфлацията, безработицата и лихвите по федералните фондове, присъединявайки се към „централната тенденция“ на обхвата на прогнозите, който изключва трите най-големи и трите най-ниски прогнози във всяка категория. 

Решението на Федералния резерв можеше да доведе до първото покачване на лихвения процент в САЩ от близо десетилетие. Последният път, в който Фед повиши основната лихва, беше през юни 2006 г. 

До последно анализаторите бяха разденени по въпроса. 59 от 113 запитани от Bloomberg експерти заявиха, че очакват Фед да не направи нищо.

Едно евентуално повишение на основния лихвен процент можеше да означава ръст на доходността на облигационните пазари, което пък би могло да обърне тенденциите, които насочваха инвеститорите към пазарите на акции и осигуриха ръста на основните пазарни индекси до рекордни нива през последните години. Очакваше се в такъв случай акциите да загубят част от притегателната си сила. 

Повишените лихви биха означавали и по-силно поскъпване на американския долар, който е основна валута за разплащане в международната търговия и резервите на централните банки по света.

От своя страна това поскъпване можеше да има особено силен ефект върху нововъзникващите пазари, чиито валути се обезценяват, а това може да предизвиква мащабно изтичане на капитали. Тези негативни ефекти вече текат и се усилват от забавянето на икономическия растеж в Китай. За България обаче ефектите ще са минимални, защото икономиката на страна е зависима в голяма степен от еврото.

Всичко по темата - тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 14
georgi_shum
преди 9 години
Хахха не ме карай да се смея;) от кога една не сбъдната прогноза е унижение? Ххаха ще се разровя когато имам повече време в историята ти и ще открия поне 3 грешни направени от теб. ;;) А за обидите - каквото повикало, такова се обадило:) Освен това никога не съм твърдял, че знам всичко:) По темата - дадох мнение/прогноза, която обосновах ;) Това е :) И ти казах по виртуана любов, виртулен секс и виртуални пари не си падам. Прати ми банкова сметка, или три имена и адрес и ще си получиш дължимото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 26 rate down comment 3
abdul
преди 9 години
"Свърши се печатницата още миналата година."НАПРОТИВ! Печатането тепърва започва. Или по-точно, състезанието на централните банки към финансовата бездната предстои.., ускорява се. САЩ не очакваха този "удар под кръста" от китайците, който фактически отключи надпреварата на долара и юана за световна резервна валута. Борбата ще е жестока, защото има икономическа криза, а политиците са принудени да печелят конкурентно предимство, чрез обезценяване на валутите си. Това е мъртва хватка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 1
abdul
преди 9 години
Шумко, значи първо трябва да признаеш, че имаш основни пропуски.Няма нужда тайно да си искам парите - ето това я моят публичен биткойн адрес, на който можеш да изчистиш облога ни: 15YiHsGya2vsEhvG5oRQZTKCrE72iNTpXLЗа да си добър анализатор е необходимо да победиш гордостта си, и вместо да обиждаш другите, да се учиш от грешките си.И трето - радвай се, че се навих на 20 лв., защото унижението можеше да е и по-жестоко :-D :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 11
Misho ILIEV
преди 9 години
Свърши се печатницата още миналата година. Ниските лихви и печатницата не са едно и също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 3
Misho ILIEV
преди 9 години
Йелен като че ли има предвдид външното влияние върху икономиката на САЩ, а не глобалните проблеми сами по себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 6
michaelis12
преди 9 години
къде ве лихви през 2168г. ше пуснат една 0.25% а до тогава печатница батко тряя да има елки с 50 реда за да място на нулите ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 10
Атанасио
преди 9 години
,и аз мисля ,че изкупуват важните бизнеси и при инфлация няма проблем тоест това е един от начините за ограбването на хората и съм описал подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685Отделно Нобеловият лауреат за икономика Робърт Шилер обяснява добре за акциите ,че са 65% надценени (коментар 1) - http://***.investor.bg/surovini/365/a/robyrt-shiler-akciite-sa-nadceneni-zalagam-na-petrola-198112/Най-важното сега(тъй като сме пред свършен факт) е какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsЗапочва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин'' с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща за да се избегне петролната катастрофа и глобалното затопляне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 20
georgi_shum
преди 9 години
Хаха, *** ще викаш, на ***, който виждаш в огледалото, ***. Пиши ми на лично къде да ти ги пратя, ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 4
abdul
преди 9 години
Държат ли? Мммне, вече ще трябва да ги пазят. Учудващо е, че продължават да се мъчат все още с политики.Скоро оръжието ще стане гаранция от последна инстанция за собственост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 7
mick
преди 9 години
Че защо да си развалят печатането? Я вижте колко добре се получава.. те печатат и акциите им хвърчат до небесата, другите работят. Ще изкупят още каквото могат пък после и потоп да стане, те вече ще държат важните бизнеси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още