IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има ли рискове за България заради ТПТИ?

На дискусия в парламента политическите сили бяха абсолютно крайни в позициите си "за" и "против" споразумението

18:22 | 13.05.15 г. 18
<p>
	Протести срещу&nbsp;Трансатлантическото партньорство в Мюнхен. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Протести срещу Трансатлантическото партньорство в Мюнхен. Снимка: Ройтерс

На какъв етап са преговорите между САЩ и ЕС по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ/TTIP) и какви са ползите и рисковете за България – това коментираха участниците в дискусия в парламента, на която бе обсъден докладът на Европейския съвет за външна политика „Ново начало на ТПТИ”.

Като цяло политическите сили бяха абсолютно крайни в позициите си „за“ и „против“ ТПТИ и почти нямаше допирни точки между левите и десните политици.

„България има нужда от възстановяване на икономиката и постигане на устойчив растеж. Въпросът е дали Споразумението ще доведе до такъв растеж и повишаване на работните места“, заяви председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова. Тя припомни обещанието на еврокомисаря Сесилия Малстрьом, че Споразумението няма да бъде подписано на всяка цена.

Министърът на икономиката Божидар Лукарски представи данни за двустранните икономически отношения между България и САЩ. Той заяви, че при преговорите трябва да се отстояват интересите на всички страни членки и независимо от очакваните придобивки е възможно Споразумението да не бъде подписано.

„Това би трябвало да е най-всеобхватното споразумение за търговия до момента. То си поставя за задача да либерализира търговията между ЕС и САЩ, да премахне ненужните регулаторни пречки и да доразвие правилата за търговия и инвестиции“, припомни министърът на икономиката.

България участва равнопоставно в преговорите и няма да допуснем затварянето на клаузи, с които не сме съгласни. Българската страна търси защита за чувствителните си продукти, декларира той.

Лукарски посочи, че очаква с подписването да се постигнат следните ефекти за България: премахване на митата, подобрен достъп до пазара, премахване на нетарифните препятствия, сближаване на правилата за произход, достъп на българските компании до пазара на обществените поръчки в САЩ, повишаване на интереса от преки инвестиции от американски фирми във високотехнологични производства и услуги със средна и висока добавена стойност и др.

Българската икономика е силно зависима от външната търговия. Износът на стоки и услуги е 70% от БВП, а само износът на стоки е около 57%. Според Лукарски в интерес на страната е да бъде експортно ориентирана и да засилва конкурентоспособността.

Българската страна очаква бизнесът и гражданите да извлекат множество ползи от подписването на Споразумението, както и то да разшири значително възможностите за търговия и да повиши заетостта в различни сектори, каза Лукарски.

Той допълни, че се очаква ръст на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и ръст на работните места не само във фирмите на инвеститори, а и в свързаните с тях производства.

Българските продукти традиционно срещат добър прием в САЩ, доказателство за което е положителното търговско салдо. При селскостопанските продукти, включително тютюна, митата са високи и премахването им ще повиши експорта, каза още министърът.

Той отбеляза, че в ТПТИ ще има специална глава за малките и средни предприятия (МСП). Само 1,8% от българските малки и средни предприятия изнасят в ЕС. В същото време 87% от българските компании, изнасящи за САЩ, са малки и средни.

Последна актуализация: 20:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 29
MZ/X
преди 9 години
Изобщо не е вярно, че в САЩ потребители са по малко защитени. По скоро има разлика в защитата на потребителите. В САЩ например са забранени яйцата Киндер, защото според техните закони са опасни за малките деца поради дребните чаркове в тях, които могат да се глътнат от децата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 36 rate down comment 6
ing5rov
преди 9 години
Като цяло не виждам ползи за Европа . Пък и се досещата че щом американците натискат за това , едва ли ще е в наша полза .Абе нещо като тяхната ,,демокрация,, дето я носят на целия свят та да му е гот!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 33
khao
преди 9 години
Воелн и Таско щом са против, значи споразумението е добро за нас ... няма нужда да го чета и не ме интересува кой е ЗА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 37 rate down comment 3
aristotel
преди 9 години
На пръв поглед това не изглежда никак зле. Американските лобисти на TTIP твърдят, че споразумението ще позволи осъществяването на много по-мащабна търговия между участниците от двете страни на Атлантика и ще доведе до съществен ръст в производството.Най-сериозните промени обаче касаят стандартите, защитаващи правата на потребителите, които са много строги в ЕС, докато в САЩ са крайно либерални. Естествено, очакванията на транснационалните корпорации са "стандартизирането на нормите" в новото "трансатлантическо пространство" в посока към най-ниските изисквания. В ЕС например производителят е длъжен да докаже, че използваните от него компоненти не са вредни, докато в САЩ са забранени само онези компоненти, чиято вредност вече е официално доказана. Така, европейският списък на забранените вещества включва цели 1300 позиции, докато на федерално ниво в САЩ те са едва 12. Тоест, корпорациите, които лобират за подписването на TTIP, не планират разширяването на американския забранителен списък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 25
MZ/X
преди 9 години
Всякави ограничения на търговията намаляват БВП на участниците в ограниченията. Проблемът е, че краткосрочно винаги ще има сектори и от двете страни, които ще губят и те ще пискат до небесата ограниченията да останат, но дългосрочно всички ще са печеливши.В този спор единственото за което трябва да настоява България е да паднат визите за българи за САЩ за да може да се подпомогне и свободното движение на хората, а не само на стоките и услугите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 10
Тялото
преди 9 години
Първия въпрос е има ли ползи за нас? Аз лично не виждам. Почти нямаме оборот с тях, а малкото е внос. Тоест ще им опростим митата. Другия проблем е че никой не знае как ще действат тези арбитражи. Това си е чисто отказване от суверенитет и държавност в полза на чуждестранни неизбрани от никой структури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 4
Атанасио
преди 9 години
Евродепутатът от ЕНП Светослав Малинов ГО КАЗА - ''Според сега предлаганите от Вашингтон регулации, ако например дадена компания инвестира в България, но в последствие се сблъска с мерки за защита - екологична или социална, които се изискват от българската страна, то въпросът ще бъде решен от арбитражен съд.'' - http://darikfinance.bg/***/114845/%C7%E0%F9%EE+%ED%E0%E9-%E3%EE%EB%FF%EC%EE%F2%EE+%F2%FA%F0%E3%EE%E2%F1%EA%EE+%F1%EF%EE%F0%E0%E7%F3%EC%E5%ED%E8%E5+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0+%EC%EE%E6%E5+%E4%E0+%EF%F0%EE%EF%E0%E4%ED%E5Аз съм го описал подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1565687093709519
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 15
ABBA
преди 9 години
Yankee GO home !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още