IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

М. Танер: Проблемите в българското здравеопазване идват от държавния монопол

Държавата на благосъстоянието създава погрешни стимули, смята старши научният сътрудник в Cato Institute

08:00 | 03.10.14 г. 13
<p>
	Майкъл Танер. <em>Снимка:&nbsp;Cato Institute</em></p>

Майкъл Танер. Снимка: Cato Institute

– Сериозен проблем в България е недостигът на кадри в здравната система. Много лекари и медицински сестри напускат страната, за да заработят на места, където получават значително по-високи възнаграждения. Как можем да пресечем тази практика?

Трябва да отбележим, че заплатите по отношение на покупателната способност са по-ниски в България в много професии, а не само при лекарите. Все пак в един нормален пазар недостигът ще доведе до по-високи цени или заплати. Проблемът, че това не се случва в България, е резултат от вашата контролирана от правителството здравна система. Националната здравноосигурителна каса действа като доминиращ платец и използва своята власт, за да се определи какви услуги ще бъдат покрити и на какви цени. Чрез Национален рамков договор нормални пазарни процеси не могат да функционират.

Усложнявайки този проблем, Асоциацията на лекарите понякога спомага също за това, вземайки участие в нещо като картел – поведение, което прави трудно за младите лекари получаването на специализация, тъй като по-старите им колеги се опитват да защитят собствените си интереси. Имате по същество монопсоничен купувач и монополен доставчик. И двете трябва да бъдат разделени. Това би означавало дерегулиране на доставчиците на здравни грижи, за да се насърчи конкуренцията.

Между другото, тъй като говорим за реформа в здравеопазването, позволете ми да споделя добри думи за една важна книга на тази тематика: Здравната реформа в Грузия (Healthcare Reform in the republic of Georgia), редактирана от Фредерик Рьодер. Автор съм на една глава в нея заедно с няколко експерти по реформите на здравеопазването в Източна Европа. Грузия значително реформира здравната си система към насърчаване на конкуренцията и стимулиране на пациентския избор. Първоначалните резултати са доста положителни.

– Можете ли да дадете някои примери за места по света, където свободният пазар в сферата на здравеопазването работи по-добре, отколкото правителствено контролираната система?

За съжаление, има само няколко примера за здравните системи, базирани на свободния пазар. Швейцария вероятно е най-познатият, въпреки че все още има някои сериозни недостатъци, като например това, че всички граждани трябва да се застраховат. Системата обаче е слабо субсидирана, регулациите са минимални, като същевременно има висока степен на покриване на разходите директно от самите ползватели на здравните услуги. Резултатът е умерено високи разходи по европейските стандарти, но високо качество и улеснен достъп за разлика от много страни от ЕС. Важно е да споменем, че швейцарците сами отхвърлиха на референдум приемането на държавно монополизиране на системата.

В Съединените щати има малки пазарни ниши в сферата на здравните грижи, които избягват субсидиите и прекомерното регулиране. В общи линии, това са области, които не са обхванати от застраховките. Например лазерната очна хирургия. Резултатът е разширен достъп и ниски цени. Същата е ситуацията и при козметичната хирургия, при която разходите се покачват много по-бавно в сравнение с други области на здравеопазването, до голяма степен защото потребителите плащат от джоба си. Стоматологичната помощ е друг подобен пример.

– Сериозен дебат в нашата страна предизвиква концепцията за минималната работна заплата (МРЗ) – необходима ли, какъв трябва да е нейният размер, как да се покачва. Какво е Вашето мнение по отношение на този инструмент на икономическата политика?

Размерът на възнаграждението, което всеки работник получава, зависи повече или по-малко от неговата производителност. Както професорът по икономика в Харвардския университет Грег Манкю обяснява: "Икономическата теория казва, че заплата, която работник печели, измерена в единици продукция, се равнява на размера на продукцията, която той може да произведе". Като формулировка, това донякъде е опростено, разбира се. Има и други фактори, които участват. Но човек не може просто произволно да обяви какви пари да взима един работник.

Академичните доказателства по този въпрос са доста ясни. Цялостен преглед на повече от 100 проучвания по отношение на МРЗ, осъществен от Дейвид Нюмарк и Уилям Уошър за Националното бюро за икономически изследвания, установи, че 85% от проучванията отчитат отрицателни ефекти за заетостта. Според Нюмарк и Уошър дори преобладават доказателства за разширяване на безработицата.

Неотдавна Германия прие нова национална МРЗ от 8,50 евро на час от началото на 2015 г. Преди това нямаше МРЗ, като синдикатите и работодателите преговаряха заплатите по сектори. В отговор един от най-уважаваните икономически институти в Германия предупреди, че страната може да изгуби 340 000 работни места на пълно работно време. МВФ също така предупреди, че германският ход може да коства работни места, особено за младите хора.

Всъщност проучванията като цяло показват, че младите хора и тези с по няколко умения са най-вероятните засегнати от увеличението на МРЗ. Младежката безработица в България вече надхвърля 22 на сто.

– Една от Вашите популярни книги е "Крахът на държавата на благосъстоянието". Смятате ли, че социалната държава създава бедност?

Не бих казал, че социалната държава създава бедност. Бедността е почти естествено състояние на човека. И държавата на благосъстоянието всъщност върши доста добра работа за възприемането на бедността и правенето ѝ поне малко по-непотискаща. Например, малко хора умират от глад дори да живеят в мизерия при наличие на социална държава. Най-необходимите блага за живота са общодостъпни.

Това обаче, в което социалната държава се проваля, е в опитите ѝ да създаде просперитет и да позволи на хората да се измъкнат от бедността. Нашата цел в края на краищата трябва да бъде всеки човек да стане самостоятелен. Предоставянето на пари и материални блага на хората не е същото като им бъдат осигурени уменията, от които се нуждаят, за да успеят в живота.

Държавата на благосъстоянието създава и погрешни стимули. Това обезсърчава желанието за работа и отговорното поведение. Освен това данъците и дългът, необходими за финансиране на социалната държава, намаляват работните места, икономическия растеж, а оттам – и общото благоденствие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
Другата основа се казва Семашко+. Плюса е за модификация засилваща мотивацията на лекарите, но по непряк (!) начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 10 години
На теб ти пожелавам да гребеш с пълни шепи от благините на американското здравеопазване! Не, че ти пожелавам да си болен, а да ти е толкоз дебело портмонето! И ако ще ми обясняваш как е авата в Америка, недей! Едната ми дъщеря е лекар точно там. Тя казва, че тамошната система е измислена не да лекува хората, а да прави търговците на здравни застраховки мноооо богати. Те резват от мазната баница по някое парче на лекарите, а за пациентите остава честта да платят сметката и да измият тавата...хаха! Чувал съм, че са в състояние да ти зашият наполовина оперативния шев, защото не ти стигат парите от застраховката за цял!Ние тук унищожихме едно работещо здраеопазване, опитвайки се да го направим перфектно като американското! Никой обаче не обясни на тукашните ***, че то и там не е перфектно, а моделът е абсолютно неприложим в България, освен, ако някой не иска умишлено изтребване на населението тук! Което е на път да се осъществи, а онзи горе на снимката е дошъл да ускори процеса! хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 3
IvoDim
преди 10 години
Коментираше САЩ, А колкото до България , поне аз съм свидетел на това че тук качеството на медицинска услуга в приличните болници, не отстъпва на чуждестранното. При доста по ниска цена. Иначе напоследък недолюбвам либералните и неолибералните ик. политики (без да считам себе си за социално ориентиран.). Просто наближават времена след които това ще се струва на населението смешка.Сполай Ви! Пазарите работят, достатъчно плещих!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
Митак, няма никаква социална дейност НИКЪДЕ! Въпроса е дали да е търговия или кражба. В мразения от теб запад, здравеопазването е само за богатите, а у нас и за богатите пак няма това е разликата.Ти знаеш ли какви кинти се даваха на ръка в лелеяното от тебе соц. здравеопазване?Знаеш ли що народ е уморило соц. здравеопазването? Аааа, не знаеш, щото не ти казваха. Умрял някой.... еми дошло му е времето. По принцип, няма добра система за здравеопазване, защото на лекарите им плащат, за да пазят живота и здравето, които са безценни. Те са много нееластична стока така да се каже и пазара не може да регулира тези отношения. Да остойностиш труда на лекаря и фармацефта е все едно да остойностиш живота и здравето, гадно е, ама трябва да се направи че иначе пък нищо няма да стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 5
meto76
преди 10 години
Ако беше в България не само щяха да го изпишат, но и след смъртта му нямаше да са разбрали от какво е починал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 10
Dimat
преди 10 години
Поредният чуждестранен гуру,който налива акъл в тиквите на аборигените.Само че,все още има живи аборигени,с непромити от западната пропаганда мозъци,които си спомнят за онова "лошото" социалистическо здравеопазване,което,без да е било идеално,беше на много по-високо ниво от сегашната смесица от държавно-частна търговия,в която шанс има само богатия крадец и мошеник,а всичко останало се е превърнало в предмет за експерименти с одушевени предмети.Да,сигурно на запад здравеопазването е много добро,но само за тези ,които добре плащат,т.е,ако имат здравни осигуровки.А тези,които нямат?Къде отиват?На бунището ли?Ето тази "система" искат да си внедрим тотално и тотално да бъдем изхвърлени на ***.Здравеопазването,като СОЦИАЛНА ДЕЙНОСТ, свършва там,където започва ЧИСТАТА ТЪРГОВИЯ.Затова хората изграждат държави,за да имат и някаква социална защита а не да превърнат всичко в един пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
По принцип няма нищо лошо в държавното здравеопазване а в неговия монопол, Всяка цивилизована държава следва да осигури държавна спешна помощ и тук няма дискусия според мен. Следва също да има и минимален пакет който се осигурява абсолютно на всеки и няма защо да е някаква си Каша, може да си се финансира директно от държавата. От тук нататък, нека си има Здравна Каса, но и частни фонодове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 4
IvoDim
преди 10 години
Цитирам "Либериецът Томас Ерик Дънкан пристигнал в Далас на 20 септември от родината си, за да посети роднини и не е показвал никакви симптоми на зараза. На 24 септември обаче се почувствал зле. На 25 септември отишъл в Бърза помощ на презвитерианската болница в Далас, но оттам бил изписан на следващия ден и пратен у дома си. Едва на 30 септември той бил диагностициран със закъснение с ебола. "А колкото до здравното застраховането, то си е търговска дейност и по подразбиране не може по-слабата договаряща се страна (именно застрахования) да получи достойни условия.Така че е там си е нормално да получиш отношение от типа "обезболяване" и да те пуснат да пасеш , без каквото да било задълбаване всъщност какво ти е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 14
meto76
преди 10 години
Заради това бяха протестите на милиони американци срещу опитите на Обама да превърне американското здравеопазване в европейско(социалистическо- държавно).Заради това над 60% от швейцарците се изказаха против държавна здравна каса и си искаха частното качествено здравеопазване, чрез лични застраховки в частни застрахователни компании, такова каквото е и в САЩ.Не са балами швейцарците, заради това са и богати, а ние бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 22
meto76
преди 10 години
Медицинското обслужване в САЩ не е много по-скъпо от това в Западна Европа като сравним все пак жизнения стандарт в САЩ и Западна Европа, но пък е несравнимо по-добро от това в Европа и то защото е частно.Най-добрите медицински услуги можеш да получиш в САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още