Председателят на Федералния резерв Джанет Йелън заяви, че икономиката на САЩ все още се нуждае от силна подкрепа, имайки предвид сериозната стагнация на пазара на труда, като добави, че слабостта на жилищния пазар и геополитическото напрежение представляват рискове, съобщава Ройтерс.
Въпреки че отбеляза значителното подобрение на трудовия пазар, Йелън заяви пред съвместна икономическа комисия към Конгреса, че високото ниво на дългосрочната безработица и слабият ръст на заплатите сочат, че тепърва работните места трябва да се увеличават.
„Гъвкавата монетарна политика остава оправдана“, изтъкна шефът на Фед. Тя очаква икономиката да се разшири с малко по-висок темп, отколкото през миналата година.
„Единственото ново нещо е споменаването на жилищния сектор. Всички останали коментари присъстваха и в предишните речи на Йелън“, посочва Дейвид Кийбъл, стратег в Credit Agricole Corporate & Investment Bank в Ню Йорк.
Йелън изрази увереност, че част от спада в икономическата активност може да бъде преодолян. Тя също така не се съмнява, че делът на работещите на напълен работен ден ще намалее с възстановяването на икономиката.
Преди седмица Фед сви с 10 млрд. долара програмата си за изкупуване на облигации до 45 млрд. на месец. Централната банка запази оценкта си, че икономиката ще се нуждае от почти нулевата основна лихва за значителен преиод от време след края на програмата.
Йелън потвърди нагласата на Фед относно лихвите, но засили тревогата относно жилищния сектор. „Стагнацията в жилищната активност напоследък се оказа по-продължителна от очакваното“, призна тя.
Ръководителят на Фед посочи геополитическото напрежение като икономически риск за първи път от началото на кризата в Украйна.
Тя изрази загриженост и за евентуални рискови инвестиции на фона на продължителния период на ниски лихви, посочвайки пазара на високорискови корпоративни облигации.
Йелън констатира, че като цяло цените на акциите и недвижимите имоти са в рамите на историческите норми.
преди 10 години Така си и знаех. Бих казал даже знаехме, понеже далеч не съм единствен. Та Go Janet go, както се пееше в една популярна на времето песен. Включвай пак печатарката на пълни обороти, че то това 45 милиарда на месец какво са? Сигурен съм, че "най-голямата икономика в света" може да похарчи много повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар