IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Паричните шлюзове в САЩ остават широко отворени

Шефът на Фед Бен Бернанке и номинираната за негов наследник Джанет Йелън обявиха, че разхлабената парична политика ще продължи колкото е необходимо

09:58 | 20.11.13 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Паричните шлюзове в САЩ остават широко отворени

Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке и номинираната за негов наследник Джанет Йелън обявиха продължаването на ултра хлабавата парична политика и с това успокоиха финансовите пазари. Бернанке заяви във вторник пред Асоциацията на американските икономисти, че този курс ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо.

Намаляване на обема на покупки на облигации в обем от сегашните 85 млрд. долара на месец ще има едва тогава, когато Фед се убеди, че възстановяването на пазара на труда е устойчиво. Въпреки че икономиката наскоро отчете признаци на възстановяване, все още е далеч от мястото, на което Фед би желал да я види. Бернанке и Йелън са единодушни, че най-добрият път към една отново по-нормална парична политика в момента се състои в това да се направи нещо, което да насърчи силното възстановяване на икономиката. 

Йелън също така намекна, че паричната политика на САЩ ще остане хлабава за много дълго време. Това би се случило, дори и ако целите за инфлацията и безработицата бъдат надминати, е написала тя в публикувани във вторник писма до двама американски сенатори.

Йелън трябва да замени Бернанке през февруари 2014 г. начело на ФЕД по волята на президента Барак Обама. През изминалата седмица тя вече застана пред Банковата комисия към Сената, за да отговаря на въпроси. На 14-и ноември бъдещият председател на Федералния резерв защити програмата за изкупуване на активи с аргумента, че тя е допринесла значително за овладяването на рецесията и високите стойности на безработицата в страната. По темите за продължителността на програмата за покупки на ценни книжа тя обяви обаче, че програмата не може да работи вечно.

Бернанке заяви във вторник, че Фед може да спечели време с увеличение на основния лихвен процент, който от 2008 г. насам е близо до нулата. Той вероятно ще остане там за известно време, дори след като покупките на облигации бъдат намалени, а безработицата спадне до по-малко от 6,5%, добави Бернанке.

На финансовите пазари изявленията на Фед в частност за покупките на облигации отдавна се следят изключително точно. Федералният резерв е налял по този начин вече близо 4 трлн. долара, за да подкрепи икономиката. Тази политика, в съчетание с ниския основен лихвен процент, позволи на фондовите пазари в САЩ през последните месеци да счупят няколко рекорда.

Някои инвеститори, сред които и Карл Айкан, предупредиха за срив на фондовите пазари. Инвеститорите също са несигурни за това, което ще се случи, когато Фед прекрати програмата за покупки. Изказванията за непроменени засега обеми на програмата, както сегашното на Бернанке, обаче потенциално подкрепят пазарите. Инвеститорите вече очакват, че Федералният резерв ще помисли за промяна в програмата си вероятно най-рано през януари или дори през март следващата година.

Бернанке потвърди факторите, които са от значение за Фед в оценката на ситуацията. Централната банка продължава да вярва, че ситуацията на пазара на труда продължава да се подобрява и че в средносрочен план инфлацията ще се доближи до целевото равнище от два процента. „Ако тези предположения се потвърдят от най-новите икономически данни, Фед вероятно ще започне с намаляване на покупките на облигации", каза той.

Вижте повече по темата в репортажа на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 11
lyusien
преди 10 години
Вероятно от началото на следващата година ФЕД ще започне да намалява стимулите а е много вероятно в средата на 2014 да започне да повишава лихвите Всичко зависи от инфлацията Ако тя надмине 2% ФЕД ще започне да повишава лихвите независимо дали икономиката е започнала да бумка Но аз мисля че в средата на следващата година американската икономика ще има ръст от близо 3.5 % инфлация около 2 % и безработица от 6 % Напълно достатъчно да бъде локомотива на световната икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
До когато 'решат' да се взривят вътре! - нехаресването му не елиминира дадения изход /субективизъм срещу реалност/Обратно - ако нямаше смисъл и необходимост това да се случи, то нямаше да се изграждат ревностно и самоиздаващо условия това да се направи /трепят се реални президенти еййй ... /
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 10 години
САЩ са вече на такава фаза, че нямат никакъв, ама НИКАКЪВ шанс да правят друго, ако не искат да се взривят отвътре!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
Pyramid
преди 10 години
Стоките ли, казваш? А какви са последиците от разбиването на самите пазари? Според мен, сега усилено натискат Китай надолу с атази политика. Да, ама всички ще го отнесем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 0
IvoDim
преди 10 години
T.e. QE3 forever! или със срок до второ пришествие. Не е зле. Докато не избие в потребителските стоки. Сполай Ви!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
Internet
преди 10 години
Тези юнаци следват стара римска поговорка на 101%- Когато Юпитер иска да погуби някого той първо го лишава от акъл.......Толкова...пък и цената на акциите ще расте, аза търговския си дефицит ще плащат с ново напечатани доларчета и ще си живуркат като царехахахахаааааа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 0
Jorkata
преди 10 години
Аз пак залагам 5 лева, че февруари или март 2014 QE-та ще ударят 100 милиарда на месец. А САЩ ще си намерят някоя друга държава да ударят - за тях е жизненоважно. И косле когато всичко си е*е мамата те пак ще излязат най-сухи от ситуацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
но парите от "шлюзовете" като определение не се ползват, а за да се изкупува свободата на маймуните, чрез собствеността им!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 1
Pyramid
преди 10 години
Фактически, хамериканската хикономика си организира растеж за сметка на света, окраждайки го с печатането на нови хартийки. И, като гледам, тези още натискат *** до дупка.Ще се краде като за световно не, ами като за галактическо първенство. И после, останалият свят им бил виновен, ще искат да ударят Иран, Русия, китай и кого ли още не, защото не могат да си контролират изоглавените банкери?Уникално: светът се търкаля по наклонена плоскост, а тези юнаци, още, дават газ. Ала когато се сгромолясат отново, инструментите им за овладяване ще са поне с един по-малко. ще успеят ли да си напечатат нов на 3D принтер, как мислите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още