Всъщност в Corporate Trust Center в Уелмингтън изобщо няма офиси, а само някакви странни гишета. Работното време е заковано: от 08.30 до 16 часа. Но за сметка на това офисът на щатския секретар работи до полунощ – а точно той разписва и подпечатва регистрационните документи на всяка фирма.
Делауеър наистина предлага изключително атрактивни условия за бизнес: създаване на фиктивни компании без служители, без активи, дори без конкретен бизнес – при това на символични цени. При регистрацията не са необходими никакви документи, не е нужно дори да доказваш кой си и какво искаш да правиш. Делауеър гарантира пълна анонимност на фирмите и едновременно с това най-опростената процедура за регистрация. Поради това е предпочитана дестинация пред Каймановите острови, островите Ман и Гърнзи, например. Освен това местното законодателство позволява след регистрацията на фирмата да откриеш сметка навсякъде по света с помощта на американския си адрес. Всяка година в САЩ се регистрират 2 милиона фирми, всяка десета от тях е с адрес в щата Делауеър.
За дейността си в САЩ фирмите са длъжни да плащат федералния корпоративен данък от 35%, но не и допълнителния, който всеки щат налага и който стига до 10%. Но всички останали такси в Делауеър са равни на нула. Това е причината тук да е събрана най-реномираната колекция от корпорации. Щатът има 897 934 граждани, на които се падат 945 326 фирми.
Повечето фирми, регистрирани в Делауеър, използват напълно легални методи за намаляване на данъците си. Централите им – независимо дали са в Лондон, Москва или, да речем, Плевен – могат да прехвърлят дължими суми или приходи към дъщерните си фирми в щата, където те не се облагат данъчно. Тази система е известна като „вратичката на Делауеър” (the Delaware loophole). Чрез нея през последните 10 години фирмите са успели да си спестят от данъци и такси повече от 9.5 милиарда долара – и това е по официални данни на властите в щата. "Вратичката" е особено атрактивна за енергийни гиганти като Exxon, Chevron и Rio Tinto. На практика десетте най-големи енергийни концерни в света разполагат с общо 915 свои филиали в Делауеър срещу едва 51 в Швейцария и 49 – на Каймановите острови.
Но икономисаните данъци не са единственият фактор, който подтиква компаниите да търсят офшорни убежища. Делауеър е уникален, защото предлага две неща - пълна липса на бюрократични процедури и изключително надеждна правна система. В Ню Йорк регистрацията на нова фирма трае средно три седмици, а в Делауеър – само един ден (и скромните 250 долара такси). Освен това от 1792 г. в щата е въведена уникална юридическа система с така наречения Канцеларски съд (Court of Chancery). За разлика от другите щати тук няма съдебни заседатели - правните казуси се решават само от професионалисти. За огромно мнозинство от търгуващите в САЩ германски компании например тази юридическа сигурност е главната причина да изберат Делауеър. Тук са регистрирани над 20 от акционерите на Porsche, фирми на Volkswagen, BMW... Eнергийният оператор E.ON, който през миналата година продаде българския си бизнес, е оперирал у нас именно с филиал, регистриран в Делауеър.
Финансовите колоси Deutsche Bank и Commerzbank притежават поне 9 филиала в данъчни убежища, твърди Süddeutsche Zeitung. Софтуерният гигант SAP, който също има значим бизнес в България, освен централния си офис във Валдорф разполага и с офшорни филиали на Каймановите и Вирджинските острови. И това не са просто "пощенски кутии", а напълно функциониращи офиси – с общо над 250 служители. Данъчните оазиси очевидно имат остра нужда от софтуер.
преди 11 години Представям си всичко това, като един балон - като го стиснеш от единия край той се издува от другия.Явно една от причините да има офшорки е тази, че данъците са прекалено високи - в някои страни.Щом на световно ниво се допуска да има такива зони, смятай за каква корупция по високите етажи става въпрос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да бяхте проверил кой е авторът на статията, преди да направите такъв лекомислен коментар. В нета може да се намери доста за г-н Ценков. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Повече такива статии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар