IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо „прекрасната работа“ на Фед и ЕЦБ не задвижва световната икономика

Налице е рядко съчетание на множество рестриктивни фискални политики, нарушени канали за финансово посредничество и парализиращи търговски дисбаланси

12:35 | 22.04.13 г. 25
Защо „прекрасната работа“ на Фед и ЕЦБ не задвижва световната икономика

Изключително затегнатите фискални политики на САЩ и държавите-членки на еврозоната натискат икономическия растеж и заетостта в близо две трети от индустриализирания свят. Тези две икономически системи представляват и около 40% от световната икономика. Същевременно една трета от световната икономика се изхранва благодарение на търговските си партньори.

С няколко думи това е, което сдържа търсенето, производството и създаването на работни места в световен мащаб. Това са и мощните насрещни ветрове, срещу които работят монетарните политики на САЩ и еврозоната, твърди Майкъл Иванович в свой коментар за CNBC.

Едно по-задълбочено разбиране на тези проблеми представя доста различна перспектива за трудните задачи, пред които са изправени американският Федерален резерв и Европейската централна банка. Защото не неефективността на монетарната политика е това, за което става дума.

Това е рядкото съчетание на едновременно въздействие на прекалено много рестриктивни фискални политики, нарушени до голяма степен канали за финансово посредничество и парализиращи търговски дисбаланси в особено потиснати части на световната икономика (еврозоната), където е налице очевидна необходимост от силно стимулиране на вътрешното търсене в страни от региона, чиито външнотърговски излишъци варират между 2% и близо 9% от брутния им вътрешен продукт.

Извънредните инструменти и техники на монетарна политика, използвани от Фед, бяха уместен отговор на взривяващата се финансова система и за последвалата изключително тежка рецесия. Последиците от кризата продължават да се усещат: към края на последния отчетен период в средата на април балансът на Фед е на двойно по-високо ниво спрямо периода, предшестващ началото на кризата през 2008 г.

Всичко това се отразява на относителната слабост на кредитната активност на американските банки. Потребителските им кредити през 12-те месеца до края на февруари нараснаха с около 3%, докато небанковото кредитиране на домакинствата през същия период скочи с 9%, показвайки, че спадът в банковото кредитиране на потребителите не е въпрос на слабо търсене на кредити. Не е въпрос и на липсата на необходимите фондове за отпускането на заеми. Банките сега разполагат с излишни резерви от 1,7 трилиона долара, което представлява ръст от 13% спрямо същия момент преди година.

Усилията на Фед да подпомогне оздравяващата финансова система да възстанови традиционните канали на финансово посредничество доведоха до съществен напредък. До реалната икономика достигат леки условия за кредитиране и няма съмнение, че монетарните стимули отчасти компенсират въздействието на натиска от страна на съкращаването на разходите и повишаването на данъците.

Последна актуализация: 07:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 10
jelenski
преди 11 години
Е, Дянков се пробва да прави същото и в България и какъв беше резултата - тотален провал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
data
преди 11 години
Китайците трябва да върнат парите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Извода какъв е? Понзи не се поддържа жив с печатане на фалшиви пари. Понзи се оставя да се сгромоляса. Защото цялата работа е една Пирамида.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 5
SS-23
преди 11 години
Какво дъвчите едно и също в различни теми, не мога да разбера? Как ще се възстанови нещо, което е практически и чисто математически невъзстановаемо! Дяков, ти ако се насмучиш с кредити, които представляват 150% от доходите ти, ще можеш ли да се "възстановиш" някога във времето? Аз ти казвам, че НИКОГА няма да се възстановиш. Същото е и с държавите, и с фирмите, и с хората! Единственият начина наистина да има възстановяване и рестартиране на световната икономика е само едно- ЛИКВИДИРАНЕ (ОПРОЩАВАНЕ) НА ДЪЛГОВЕТЕ! НИЩО ДРУГО НЯМА ДА РЕШИ ПРОБЛЕМА! С други думи- трябва да глътнат вода, тези, които са играли хазартно и са довели до сегашната ситуция! "Живота на кредит" е сбъркана формула, която в дългосрочен план води точно до това, което наблюдаваме сега!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 0
hagan
преди 11 години
Венци ти ли писа статията или я преписа от някъде това са пълни глупости.Печатенето на пари не ражда икономика а ражда инфлацияако едно семейство тегли заем иго харчи то е нормално да има по-голям оборот от периода в който трябва да го върне няма да има заем за харчене и вноската от заплатата ще намали свободно разполагаемите парине можеш да харчиш безкрайно само зада може тези които са дали заемите да са добрекойто дава заем на бандит и бандита няма пари фалира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още