Конгресът на САЩ одобри компромисният законопроект за данъчното облагане през 2013 г., предаде Ройтерс. С него ще бъдат вдигнати данъците на 77,1 на сто от американските домакинства, показват предварителните оценки на анализаторите.
С 257 гласа “за” и 167 – “против”, Камарата на представителите прие законопроекта, с който се увеличават данъците за най-богатите американци. Сенатът гласува текстовете по-рано през новогодишния ден и се очаква президентът Барак Обама да подпише законопроекта възможно най-скоро. Той ще влезе в сила със задна дата от 1 януари.
Предстои Белият дом и Конгресът да водят преговори за публичните разходи, както и за тавана на дълга на САЩ.
Предвижда се да бъдат увеличени данъчните ставки за лицата с годишен доход над 400 хил. долара и за домакинствата с годишен доход над 450 хил. долара. Ще бъдат редуцирани и данъчните облекчения, които лицата и домакинствата с доходи над тези граници ще могат да получат. По отношение на физическите лица прагът е два пъти повече от предлаганото по време на предизборната кампания на Обама, а за домакинствата прагът е с 80% по-висок от обещаното от президента.
От тази година за домакинствата с доход над 450 хил. долара и лицата с доход над 400 хил. долара най-високата данъчна ставка се увеличава от 35 на сто на 39,6 на сто. Най-високата ставка за капиталовите печалби и дивидентите пък се вдига от 15 на 23,8 на сто.
Най-голямо през тази година, в сравнение с предходната, ще бъдат натоварени най-богатите американци. Те ще трябва да плащат по-високи данъци върху доходите, капиталовите печалби, дивидентите и недвижимите имоти. При доход над 506 хил. долара, какъвто един процент от американците, увеличението на данъците възлиза на 73 633 долара, показват изчисленията.
По-ниските данъчни ставки, които действаха през последното десетилетие, ще останат постоянни за данъкоплатците със средни и ниски доходи заедно с целевите данъчни облекчения, въведени през 2009 г. като мерки за борба с кризата.
Удължава се и периодът на действие на федералната програма за подпомагане на трайно безработни американци. Отлага се с 2 месеца и началото на действието на автоматичните съкращения на публичните разходи, които бяха предвидени да влязат в сила от 1 януари.
Предприетите мерки обаче не са голямата сделка за намаляването на дефицита, която преследват управляващите в Щатите. Въпреки че те предотвратяват сериозни проблеми, това е само една малка стъпка напред към по-адекватния контрол на федералния дефицит, отбелязва Bloomberg.
Така следващата потенциална фискална криза в САЩ се очертава за края на февруари, когато трябва да се реши как да се спестят 109 млрд. долара от различни програми за държавни разходи.
“Вашингтон пропусна магическия момент да направи нещо голямо, за да намали дефицита и да реформира данъчното законодателство”, посочва се в изявление на група конгресмени – и републиканци, и демократи.
преди 11 години През 2009-2010 се говореше че Европа ще има своето загубено десетилетие ! Сега вече е ясно че Америка със сигурност ще загуби поне едно . Европа може и да се измъкне- със сигурност ще го разберем 2013 . Весели празници отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много си зле по въпросите за живота. Определено имаш нужда от още доста образование за да се изказваш по подобни теми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересни коментари дотук. Мислите, че "прошляците" диктуват икономическата политиката в една държава? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И още един пример. Събуждам се аз тази сутрин, отивам на работа, изкарвам някакви пари и държавата идва и ми прибира част от тях. И ги дава на някой, който днес не е работил. Излиза, че да работиш е престъпление, зощото всеки път като работиш и те глобяват. И колкото повече работиш - толкова повече те глобяват. А да не работиш е правилна и благородна постъпка, за която заслужаваш награда и то съвсем материална. Върху странна логика е построена съвременната държава. Така като се замисля излиза, че е престъпление да имам жилище, защото и за него всяка година ме глобяват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И при това накои от *** и туфлеците много добре си ги храни. Като евродепутатите и други подобни, които освен да съставят комисии, подкомисии и да объркват работата нищо друго не правят. Наистина това да вземеш пари от някого, които работи, произвежда и плаща данъци и да ги дадеш на някой, който не работи, не произвежда и не плаща е върховна форма на идиотизъм. Все едно градинарят да окопава и полива плевелите, а растенията, които дават плод да ги мачка. А да се дават огромни заплати на бюрократи и чиновници, много от които работят именно по тези "социални програми", това даже не знам с какво да го сравня. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години САЩ са тръгнали по лош път и тепърва ги чакат страшни години. Това е пътят на "социалната държава", която ограбва предприемчивите, знаещите, можещите, трудещите се здраво, за да хрантути ***, мързеливците и туфлеците. Америка е станала велика страна не защото е треперила за жизненият стандарт на пхрошляците, а защото е давала шанс на всеки (включително и на прошлякът, ако си размърда задникът) да стане богат и да се радва на богатството си.По същият път тръгна преди ного години и Швеция. Резултатът бе, че от най-проспериращата страна в Европа (а може би и на света), Швеция залезе като икономическа сила и започна да трупа дългове - защото използвачите, висящи на гърба на социалната система ставаха все повече и повече, а богатите, притиснати от ужасяващите данъци, започнаха да се изнасят оттам, точно както сега френците бягат в Белгия.Затова и се появи феноменът - разни мизерни островчета да лапат чужди пари, превръщайки се в данъчни убежища за богаташи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това "засега" е много важно уточнение отговор Сигнализирай за неуместен коментар