IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марк Фабер: Да се подготвим за масивен пазарeн колапс

Единственият начин за преструктуриране на финансовата система е чрез пазарна имплозия, коментира инвеститорът

17:12 | 13.11.12 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Марк Фабер. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Марк Фабер. Снимка: Ройтерс

Пазарите ще колабират скоро, така че очаквайте акциите да изгубят 20% от стойността си, предупреждава Марк Фабер, автор на изданието Gloom, Boom and Doom Report, цитиран от CNBC.

„Не мисля, че пазарите ще се сринат заради Гърция и не мисля, че това ще се случи заради 'фискалната пропаст', тъй като 'фискална пропаст' няма да има“, изтъква Фабер.

„Пазарът се срива, тъй като корпоративните резултати ще започнат да разочароват и глобалната икономика ще има пренебрежим растеж догодина, а може и дори да се свие. Ето защо според мен акциите ще изгубят най-малко 20% от пика, който S&P 500 достигна при 1470 пункта“, допълва той.

Фабер, който е известен с мечите си възгледи, даде за пример разочароващите резултати на Apple, които костваха на компанията 20% от пазарната й капитализация през последните 2 месеца и 14% само за последния месец.

Серия незадоволителни резултати на корпорации, сред които Amazon, McDonalds и Google, помрачиха настроението на инвеститорите през последните седмици.

Според Фабер 'фискалната пропаст' всъщност ще представлява минимално повишение на данъците „в рамките на 5 години“ и известни бюджетни съкращения „в рамките на следващите 100 години“.

САЩ се нуждаят от малко болка за закърпване на бюджетния дефицит, коментира той. „Ще има малко болка, която ще бъде напълно контролирана. Въпросът е дали ще изтърпим малко болка сега или ще рискуваме пълен колапс на обществото си след 5 години“, допълва Фабер, предупреждавайки, че политическа воля за справяне с бюджетните проблеми липсва.

„В условията на демокрация те няма да се решат да позволят малко болка и затова проблемите ще бъдат отлагани, докато стават все по-големи и по-големи“.

Фабер идентифицира няколко проблема, които спъват възстановяването на американската икономика, като пазара на недвижими имоти, за който той коментира, че никога не е бил „по-застроен“.

Фабер предупреждава, че ще е необходимо сериозно понижаване на дълговите нива.

„В западния свят, включително Япония, проблемът е в твърде многото дългове. С тези дългове трябва да бъде направено нещо, при това бързо, или в противен случай ще се простим с растежа си“, допълва той.

„Според мен сме харчили много повече, отколкото сме изкарвали от 1980 г. до 2007 г. и сега е време за плащане“, коментира Фабер.

Според инвеститора стимулите, предприети от централните банки, са безполезни, а единственият начин за преструктуриране на финансовата система е чрез пазарна имплозия.

„Мисля, че цялата глобална финансова система трябва да бъде рестартирана и че това не може да бъде направено от централните банки, а чрез имплозия на пазара – или валутния пазар или дълговия пазар, или фондовия пазар“, изтъква Фабер.

„Това ще се случи, ще се случи един ден и тогава ще сме щастливи, ако все още държим 50% от стойността на активите, които притежаваме сега“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 3
ale1
преди 11 години
Мислиш ли ? ;)Световната лакомия има две посоки ;) акомулация/дистрибуция--------1-Лакомия на Банките - видяхме го 2008 - 20112.Лакомия на матрЯла -видяхме го 2005- 2008 ----------Сега просто се сменят игрищата ПАК ;)Пари има , матрЯл - също ....време е за акомулация -----никой не коли Кокошка която снася златни яйца
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
Pyramid
преди 11 години
Мислиш ли? Според мен, световната лакомия, която държи БАМките, ще сложи ръка на обръщението, като блокира пари в банките и...чудо голямо, че цените били падали.-Това беше само сюжетът на един измислен сценарий, СПОКО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 3
ale1
преди 11 години
RE:Как пък не се намери един от тези, дето са прочели по едни кола учебници по икономика да вземе да ми възрази. ====================================Тези с "каруците" учебници по Икономика са като тези-които са прочели само телефонния указател - еднакво Безполезни .Кризите НЕ се изучават в учебниците - те се Изучават Там - където се Правят-на Пазара ;)Иначе ако всички знаеха как да се предпазят - А Кой щеше да Плаща сметката накрая ?--------Сегашната Криза е като Първата криза и ще е като Последната (някъде около 4012 год) - Кризи на човешката Глупост Глупаците вярват на всичко което им се обещаваСамо Мъдрецът и Глупакът не се променят - Първият няма накъде а Вторият не знае че трябва.----------Никакъв Колапс няма да идва - просто Пазарът ще ОБЪРНЕ посоката след Нова година - Долар и Стоки ще поЕвтиняват .........и сега хвърлят последните мрежи за шарани .........Нищо Не е Вечно - нито Ръста , нито Спада ;)всичко е Пясъчен часовник........като му дойде времето се обръща
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
ZoneP
преди 11 години
Да прощават *** ако е забранено постването на сайтове не е с цел реклама и нямям никакви изгоди освен интелектуалната налсада на споделянето ввв thezeitgeistmovement ком
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Тю, да се не види. Как пък не се намери един от тези, дето са прочели по едни кола учебници по икономика да вземе да ми възрази. Защото в учебниците всичко ясно и подробно си е написано. Има цели раздели за икономическите кризи, ама у нас явно се чете през куп за грош. Така ми се щеше някой най-авторитетно да ми обясни от какъв тип е сегашната криза - финансова, структурна или икономическа, па после да отцепи по въпросите за антикризисните мерки - кои са най-ефикасни и т.н., ама не би. Препоръката ми е - поразгърнете отново старите книжки. И този път не пропускайте цели глави, да не кажа раздели. Ако толкова ви мързи да четете - има и нет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 0
ZoneP
преди 11 години
Едно абстрактно говорене за 'система до никъде не води ... срив ? на финансовата система добре дошъл... а който иска да моделира комплексни системи -не сложни настоявам- а комплексни трябва да чертае възможни сценарии... какво става с еко системите, живото-поддържащите потоци в градовете и.т.н. а това си е футурология приятели и се изисква скромност... та новина за мислещите хора в статията няма... давайте сценарии.. за пост... На децата скоро ще им е ясно че този път не е циклична промяната и че сме прескочили прага... дайте да мечтаем за отвъд Zeitgeistagjiite отдавна бачкат ... Здраве
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
Людени
преди 11 години
Няма какво да се готвим .... през споменатите години (1980-2007) се натрупваха "едни пасиви" .... вземахме си едни бонусчета за това .... сега се пригответе да си ги разпределите някак(си) .... публичен сектор, едно-друго .... както се разберете .... LOLДвижението "Окупирай УолСтрийт" ще не стори като лек, приятен и галещ зефир!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Така си и знаех, че никой няма да ми отговори конкретно на въпроса :"Как се е справяло човечеството с икономическите кризи до сега." А истината е много проста: НЕ СЕ Е СПРАВЯЛО! Иначе щяхме да знаем безброй рецепти за излизане от подобни състояния. Но Япония е в рецесия вече 20 години. Някой от "титаните на мисълта" да е посочил изход от ситуацията? Аз не познавам такъв. Някой ако знае има от мен 2 литра вино. От най-хубавото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
ТАТО
преди 11 години
Марк Фабер: Да се подготвим за масивен пазарн колапсПоправете заглавието !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
deant
преди 11 години
Хората бързо забравят за размирните времена. А няма и 100 години от тогава. На хубавото лесно се свиква, затова всеки си мисли, че "някой ще направи нещо да реши проблема". Така и ще стане, този някой ще реши проблема си, сметката остава за Плебса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още