Непосредствената заплаха от Гърция премина, но финансовата криза в Европа далеч не е приключила, пише CNNMoney.
Гърците може да решат, че им е писнало Германия и Франция да им казват, че трябва да вдигнат данъците, да намалят пенсиите и да работят повече. Те просто могат да кажат, че напускат еврозоната. Страната може да обяви непалтежоспособност и да изостави еврото.
„Не си представям, че Гърция може да фалира и да остане е верозоната”, казва Джордж Магнус, старши икономически съветник в швейцарската банка UBS.
Гръцкото правителство ще пусне собствената си машината за печатане на пари като се завърне към драхмата. Въпреки това малцина желаят това да се случи или в действително вярват, че е възможно.
Макар, че по-евтината драхма ще направи гръцкия износ по-конкурентен на международните пазари, а гръцкия туризъм по-привлекателен, кредиторите на страната, както и хората с депозити в местни банки, по всяка вероятност ще изгубят много пари.
Eurasia Group, консултантска компания за политически риск, оценява шансовете Гърция да напусне еврозоната понстоящем на нула, но според Global Insight, друга консултантска фирма, те са около една трета. Джордж Магнус пък ги определя на 50% през следващите две години и 80% до 2016 г.
Макар, че най-лошият сценарий за Гърция е малко вероятен, той би могъл да изглежда така:
Банкова паника и изключителни бюджетни рестрикции в Гърция
Ако страната обяви фалит, то големите европейски иконмики вероятно ще преустановят всякаква помощ, а гръцкото правителство ще остане без възможност за финансиране.
”Икономиката ще се срине до кешово ниво”, посочва Ян Рандолф, директор Държавен риск в IHS Global Insight. Тези, които имат банкови сметки ще се втурнат да теглят парите си. След като дори и най-стабилните банки могат да изплатят веднага само малка част от депозитите си, то ще настъпят банкови фалити.
Гръцкото правителство ще може да харчи само толкова колкото получава, така че ще настъпи драматично свиване на разходите. Държавата ще се наложи да съкрати огромен брой служители. „Безработицата ще скочи от 15% на 25%”, казва Рандолф.
Паника сред инвеститорите по отношениe на Италия и Испания
Това е сценарият на пренасяне на гръцката дългова криза към други страни. След като Гърция създаде прецедент с напускането на еврозоната, то инвеститорите може да приемат, че същото е възможно да се случи и с други задлъжнели държави, преди всичко Италия и Испания.
При това положение инвеститорите трудно биха финансирали въпросните страни, което ще повиши лихвените им разходи и ще затрудни още повече балансирането на бюджетите им. ”Защо някой изобщо би желал да притежава европейски държавни облигации, ако те не изплащат вложените в тях суми”, пита се Магнус.
Добрата новина е, че този сценарий е малко вероятен. Според анализаторите богатите европейски държави са заложили прекалено много, за да позволят на други страни да напуснат еврозоната.
За разлика от случая с Гърция богатите европейските страни биха оказали натиск върху ЕЦБ да осигури достатъчно ликвидност на другите затруднени държави.
Със своята голяма износно ориентирана икономика Германия успя да използва единната валута, за да продава стоките си на европейския пазар по-евтино, отколкото иначе би могла. ”Никой не се е облагодетелствал в по-голяма степен от еврозоната от германците”, изтъква Рандолф.
Световна рецесия
Според анализаторите, ако Гърция напусне еврозоната, Старият континент може да бъде тласнат към нова рецесия. Всъщност повечето смятат, че Европа вече е във, или скоро ще изпита, лека рецесия, независимо от това какво ще стане с Гърция.
Марио Драги, новият президент на ЕЦБ, заяви през тази седмица, че това, на което сме свидетели в момента е слаб растеж, който върви към умерена рецесия в края на годината.
САЩ също не са имунизирани, пише Дъглас Елиът от Brookings Institution. През миналата година износът на Америка за Европа е бил за повече от 400 млрд. долара, а щатските компании имат директни инвестиции в ЕС за над 1 трлн. долара.
Американските банки и техните филиали са отпуснали заеми и друго финансиране за правителства, банки и фирми от еврозоната на стойност 2,7 трлн. долара плюс още около 2 трлн. долара експозиции към Великобритания.
Въпреки това не всички анализатори са убедени, че вълните на европейската криза ще достигнат Америка.
Джордж Магнус от UBS смята, че събитията в Европа биха могли да потопят и САЩ в рецесия, а за Китай ще стане още по-трудно да осъществи меко приземяване на бързорастящата си икономика.
Според Ян Рандолф от IHS Global Insight обаче негативният ефект не би бил прекалено голям, ако другите задлъжнели държави от еврозоната избегнат съдбата на Гърция. „На фона на общата картина Гърция е твърде малка.”
преди 13 години Купувайте рубли! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Настоящите планове разрушават реалните икономики в Европа чрез повишение на данъците и трансфер на богатство от обикновените семейства към касите на банкрутирали държави и банки.Неплатежоспособните банки и финансови институции трябва да бъдат затворени!!!Евро зоната се нуждае от единна икономическа политика и единно икономическо правителство. В противен случай националните баланси, разликите един от друг ще подринат целия проект. Според мнозинството финансови наблюдатели, от Германия зависи дали еврозоната и еврото ще бъдат спасени, или ще бъдат провалени. Още повече, че сега се задава по-голяма опасност от гръцката очертава се неплатежоспособност по дълга на Италия и Испания. Златната кокошка Германия скоро ще спре да снася.Да, Германия е Златната кокошка на Европейския съюз, тя е с най-висока вноска в бюджета на организацията, тя най-много рефинансира останалите държави членки. Швабите обаче признаха, че това не може да продължава вечно и при обсъждането на новия бюджет, Германия доста се е стиснала. Немски финансисти пък ежедневно тръбят в медиите, че ако държавата продължава да играе ролята на Майка Тереза, скоро ще банкрутира. Заговори се дори за връщане към националната валута. Върне ли се Германия към марката, тя на практика обявява суверенитет. А без парите на немците всички сме загубени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години е добре ,как да запазим парите си???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години В една истинска пазарна икономика лошият избор се наказва. Вместо да се приемат загубите в необосновани инвестиции - което би довело до евентуален колапс на някои банки - бе решено загубите да се прехвърлят на данъкоплатците чрез заеми, гаранции и непрозрачни схеми като Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF).Парите не отидоха в помощ на закъсалите икономики. Те бяха насочени чрез Европейската централна банка и държавите реципиенти към големите банки и инвестиционни фондове.Ирландия бе заставена да вземе пари. Португалия - също. Защо брюкселско-франкфуртската машина за изнудване принуди тези страни да приемат парите заедно с планове за "възстановяване", които неизбежно биха се провалили? Защото те трябваше да угодят на плюскащите данъци банки, които в противен случай можеха да откажат да се отзоват на следващата продажба на испански, белгийски, италиански или дори френски облигации.За нещастие на този финансов и политически картел планът не работи. Тази схема вече съсипа Гърция, Ирландия и Португалия - техните икономики никога няма да са в състояние да спестяват и да растат достатъчно бързо, за да си плащат задълженията, с които ги впрегна Брюксел в името на тяхното спасение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Договора за ЕЦБ , нейния статут на суверен забранява подобно действие ! Обаче най добре е той да се промени и чрез фонда за спасяване да се изчистят всички дългове.Въпроса опира до това , кое е първично - яйцето или кокошката ? За какво им е ЕЦБ , като няма да има ЕЗ ? Най добрия варинт е дълговете да се платят с пари от фонд и да се забранят подобни дългове в бъдеще , като техния размер се ограничи до 3% , фискалните системи в ЕЗ и ЕС да се ЦЕНТРАЛИЗИРАТ , всеки данък да се отчита на едно и също място в една обща централа и то по елекронен път , централата да има правото да кредитра всяка една държава в определен момент чрез фонд захранван от ЕЦБ или да не я кредитира и това да става при ясни правила в предварително уточнени граници и вече тези кредити при профицит на дадения бюджет на страната , която ги е получила обратно да се възтановят и изплатят в заложени кратки цикли. Въобще тази работа за изход от кризата без обезценка на единната валута няма и не може да стане ,. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Някои видове паяци и оси имат прекрасниянавик да парализират жертвите си и да ги оставятживи, докато ги ядат !Лебедово ято Крис НюманА една групичка явно знаят начина и го прилага умело и то в много по-големи мащаби! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Всичко това по отношение на Гърция са едни безпочвени фантазии и заплахи..фалитат на тази страна е един нормалн завършек на кризата.Т.е. край на кризата , действително ще последват други фалити на държави от ЕЗ - Испания , Португалия ...Италия. Гърция е първата плочка от доминото...Германия и Франция са последните...но и те са за фалит. Еврото ще се обезцени и може би ще изчезне временно , в което няма нищо страшно защото експортно ориентираните държави трябва да вземат своя урок. Те много добре знаят , че купувайки тези дългови книги унищожават икономиката на техния продавач..тя се откъсва от реалността.Такива книги в особенно големи размери са продавали всички страни от ЕЗ , с изключение на наказаните да вярват в силата на еврото като България. Меркел ЛЪЖЕ , че дълговете ще се плащат - ТЕ СА НЕИЗПЛАТИМИ ! Единственния възможен начин за тяхното изплащане , то да се финансира от ЕЦБ...във фонда за спасяване да се налеят директно от ЕЦБ пари в размер на 30 трилиона евро . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Банката Голдман Сакс, използва една и съща схема за крадене вече 100 години. Формулата е относително проста: Голдман застава в центъра на спекулативен балон, като продава инвестиции, за които знае, че са ***. След това изсмуква огромни суми от средните и долни слоеве на обществото с помощта на осакатената и продажна държава, хедж фонд, компания...и т.н, като им позволява да пренапишат правилата в замяна на стотинките, които плащат на политиците и директорите на компании. И накрая, когато балонът се пукне и милиони обикновени хора останат без пари, целият процес започва отначало, като банката благородно предлага да ни заеме с лихва собствените ни пари, представяйки се за група хора, които са над алчността, отбор наистина умни гангстери, които смазват колелата на машината. Този номер го правят от 20-те години на ХХ век и сега се готвят да го сторят отново, като този път балонът е по-голям и по-дързък от всякога преди това. Балонът днес е в световен мащаб. Целта е и самата Америка. Америка е гангстерска държава с гангстерска икономика и дори на цените не може да се вярва вече, защото има скрити данъци във всеки долар, който обикновеннят американец плаща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Кризата е факт и тя има съвсем конкретни измерения.Няма защо да носим вода от девет дерета, за да го доказваме: днешната т.нар. световна финансова криза се дължи на една шепа хора, колкото се събират в заседателната зала на американската банка Голдмън Сакс (някъде я изписват Голдън Сакс). Тези няколко души са спечелили с машинации много милиарди, причинявайки фалита на цели държави и отнемайки собствеността на милиони хора, които нищо не разбират от финанси. Е, същите тези Голдмън Сакс са в основата и на гръцката финансова криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Гърция вече изпитва на свой гръб какво значи да имаш европейски приятели, които предлагат заеми и в същото време налагат екстремни орязвания на държавния бюджет. Тези приятели са толкова сигурни в правотата на решението си, че позволяват на подивялото си куче-спасител МВФ да отхапе своя дял от гръцката трагедия. Между другото, това също значи и че еврото сега е подпомогнато от МВФ. Щеше да е смешно, ако не беше толкова трагична реалност.Ирландия, Португалия и Испания също изпадат в затруднена ситуация. Докато са обвързани с еврото, те не могат да девалвират валутата си. Еврото сега действа като натрапен невидим обменен курс между страните. Същите страни се сблъскват с двоен проблем. Първо, те трябва да редуцират дълговете си до договорените европейски нива и, второ, те трябва да избягват нови дългове в бъдеще. отговор Сигнализирай за неуместен коментар