Федералният резерв, след едно от най-очакваните си за последните месеци решения, обяви, че ще закупи допълнително количество щатски ДЦК на стойност 600 млрд. долара, съобщава CNBC. Медианната оценка на анализаторите бе за сума от 457 млрд. долара.
Американската централна банка ще купува по 75 млрд. долара дългосрочни държавни облигации на месец, като ще преразглежда периодично пакета в зависимост от възстановяването на икономиката.
Целта на вливането на ликвидност е да се стимулира американската икономика, въпреки опасенията, че мярката носи значителни рискове за долара и финансовите пазари.
Централната банка на САЩ вече наля 1,7 трлн. долара с тази цел, но икономиката все още е крехка, а безработицата остава устойчиво висока.
Ето как работи механизмът, чрез който Фед се надява да даде тласък на щатското стопанство:
Централната банка купува държавни облигации от банките, по този начин набавяйки им средства за кредитиране. Купуването на толкова много ДЦК също така понижава тяхната доходност, над която се надграждат различните видове лихви. По-ниските лихви пък насърчават населението да тегли повече кредити.
В същото време по-ниските лихви по сравнително сигурни инвестиции като кеш и облигации ги правят по-малко привлекателни. Така инвеститорите и компаниите се насочват към акциите и капиталовите инвестиции.
Слабият долар от своя страна подпомага големите износители като General Electric, Honeywell, United Technologies, Boeing, Caterpillar и други.
Много анализатори обаче, включително и поддръжници на тази парична политика, виждат опасности.
Доларът например може да поевтинее прекалено, което да предизвика търговски спорове с други страни. Или пък инвеститорите в облигации да приемат, че се задава висока инфлация и така да повишат доходността им, което ще вдигне и лихвите.
Според много инвеститори може да се стигне до балони при някои активи, тъй като хедж фондовете и спекулантите ще могат да получат евтино финансиране в САЩ, с което да правят залози върху акции, стоки и цели пазари в развиващите се страни.
„Това е отчаяна стъпка”, смята Джеръми Грантъм, съосновател на инвестиционната компания GMO. Според него посланието на Фед е ясно: „САЩ не ги е грижа, дали доларът ще поевтинее.”
Грантъм е отколешен критик на Федералния резерв и наскоро предприе язвителна атака спрямо стратегията на щатската централна банка.
преди 14 години $200 млрд. ще са лихви , изливат защото трябва да изливат иначе ще стане X ) , като вдигнат лихвите всеки сам да си смята мултипликатора (efekta) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ехооо къде си бре Nabludatel777 ? Дължиш ми извинение за коментара ти в тази статия: http://***.investor.bg/news/article/107779/91.html:))))) Аз като по "отворен" виж как ме слуша ФЕД мене. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години не ги мислете Американците. Всичко е много просто. Ще си печатат пари докато далара се обезцени толкова че външния дълг стане равен на един сребърник. После ще си измислят някаква нова валута ще кажат че повечен няма да правята така и всичко започва от начало. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години сметката е платена.....не ги мислете отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Не правят нищо по различно от това което правят последните десетилетия, печатат си пари на воля като по този начин се превръщат в най-голямото потребителско племе познато някога на на планета! Лошото е, че за съжаление са сила с която всяка нация е длъжна да се съобразява! Е ок, но историята ни познава и е виждала краха, колапса, паданието.... на много по-големи империи и от Американската и както казва Джоузеф Щиглиц в последната си книга " Свободно падане" наближава времето, когато сметката ще трябва да бъде платена! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години При предната подобна криза Германия отговори с Голф 1 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Хубаво, наляха ги, ами после, защото и тези ще свършат.Наляха 800млрд. при Буш, след това Обама наля и той 1.7трлн. сега наливат отново, а после пак ще наливат....защото изглежда само това им идва наум , но по ми прилича на изливане.. защото е много простичка схемата: Те си изливат, а пазара им ги взема, те пак изливат а пазара пак им ги взема. Това си е супер за спекулативният пазар , а и за мен, но ако искат да си имат икономика, със такова изливане... едва ли. Е ще си взема и аз своят дял от тези парици, няма проблем, да са ми живи и здрави! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Е какво може да направи Германия и БРИК? Освен да развеят бялото знаме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години QE2 vsashtnost e pod minimalnite o4akvania na Wall Streette o4akvaha 500 miliarda -po 100 na messetstova koeto polu4iha e 600 v dalgosto4en plan kato parvata interventsia e za 75 miliarda - razo4arovashtoosven tova FED shte izpolzva 250-300 miliarda ot padejiralite obligatsii sa obratno iskupuvanereaktsiata na EU i Canada shte e dosta ostra mislia az - FED napraktika im kaza "boli ni za vas' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Мда, стана белята.Чакаме реакциите на Германия и БРИК. отговор Сигнализирай за неуместен коментар