Китайските власти все още са отворени към възможността за сключване на частично търговско споразумение със САЩ. Това заяви официален представител на Пекин, запознат с въпроса, пред Bloomberg. Това означава, че Пекин е фокусиран върху ограничаването на щетите от конфликта с Вашингтон.
Китайските преговарящи вече са в САЩ, където в четвъртък започва новият кръг от преговори между двете най-големи световни икономики. Те обаче не са особено оптимистични за резултата от разговорите, посочва още запознатият, пожелал анонимност.
Китай е готов да сключи частично споразумение – като това, което се опитва да договори от 2017 г., стига да получи гаранции, че няма да бъдат налагани повече мита от администрацията на президента Доналд Тръмп, включително и тези, които трябва да влязат в сила този месец и през декември.
Според източника в замяна на това Пекин ще се съгласи на отстъпки като покупки на земеделски продукти, без да отстъпва позиции от основните си искания в рамките на диалога.
В миналото Китай отново предлага да купи американски стоки, както и някои други жестове на добра воля, които да омилостивят администрацията на Тръмп. предложенията обаче бяха отхвърлени, като цел на Вашингтон е да принуди Пекин да се съгласи на по-обширно търговско споразумение.
В навечерието на преговорите все още не е ясно дали Тръмп усеща достатъчно силно натиска на отслабващата американска икономика и разследването за импийчмънт срещу него, за да приеме предложението на китайските власти.
Американските и европейските пазари реагираха с ръстове на съобщенията за развитие на търговските отношения.
Отделно в. Financial Times съобщи, че Китай предлага на САЩ да увеличи покупките си на соя до 30 млн. тона годишно от 20 млн. Това е близо до нивото на покупки преди началото на търговската война.
Китайското министерство на търговията засега не е отговорило на искането за коментар.
Поредният кръг от преговори започва само дни, след като от Белия дом обявиха, че включват в черния си списък някои китайски технологични фирми заради предполагаемата им роля в репресиите срещу мюсюлмански общности в страната. Към това се прибавя и напрежението между властите в Пекин и американската Национална баскетболна асоциация, след като главният мениджър на отбора Houston Rockets Дарил Морей написа туит, в който изразява подкрепа за протестите в Хонконг.
преди 5 години Китай са най-големият консуматор на соя в Света, като техният основен снабдител са САЩ. Соята бе едно първите неща, които Белия дом обложи с мита, както и медикаментите за лечение на ракови заболявания. Китай започнаха да внасят соя от Бразилия, която е втория по големина производител на тази суровина, но за съжаление количествата не са достатъчни. Между другото огромните по обем пожари в Амазония изобщо не са случайни (все пак някъде трябва да бъде засята, нали). В същото време Тръмп плати огромни обезщетения на тези щати, които бяха най-потърпевши от намаления износ на соя (около 20 млрд долара пари на данъкоплатците), защото никой не обича ядосани избиратели точно преди избори :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години много бързо клекна поднебесната , нали само в рубли и юани щяха да въртят търговия и обезцениха юана с 10% за да компенсират едни измислени мита от 15% :))) , някой синофил за коментар по задълбочен :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар