Само ще напомним, че в столицата на най-голямата европейска икономика, новото летище в Берлин все още не работи - след 13 години строеж. А и никой не вярва, че поредният срок за завършване – догодина, ще бъде спазен. E, в Китай нещата са различни: за много кратко време цели села бяха преместени с едно щракване на пръстите на стратезите на КП - общо 20 000 души бяха преселени. Без процедури за одобрение на планирането, без оплаквания, без технически повреди. „Тъй като държавата има повече власт, тя е по-бърза в изпълнението на нещата", казва банкерът Накао.
На какво е способен държавният капитализъм с китайски характер доказва статистиката на страната. Номиналният брутен вътрешен продукт нарасна с фактор 194 от началото на 80-те години. САЩ и Европейският съюз генерират фактор седем и пет за същия период.
По покупателна способност държавно-капиталистическият Китай вече е дори по-голям от капиталистическия САЩ. Китай е най-големият износител в света с годишен износ на стойност 2,5 трилиона долара. Стойността на фондовата борса на петте най-големи китайски технологични компании е 831 милиарда долара, докато тази на европейските е само 262 милиарда долара.
Вярата в техническия прогрес е непоклатима. Това е видно и на летище Daxing. Софтуер за разпознаване на лица, сензори за откриване на радиоактивни материали и оборудване за измерване на инфрачервена температура са проектирани да намалят времето, необходимо за проверки на сигурността, от пет минути на три до четири секунди. Клиентите на Southern Airlines ще могат да се регистрират със своите лица, използвайки технологията на китайския високотехнологичен гигант Huawei.
След разширяване на летището, което китайците наричат „звездна риба" заради звездообразната си архитектура, ще бъдат превозвани 100 милиона пътници годишно. И ако всичко това не е достатъчно от превъзходството, от страната на летището, встрани от Пекин, от нищото ще се създаде нов мега високотехнологичен град.
Планът е всичко, индивидът нищо. А летището е само последният пример за китайската мания за осъществимост, на която много западни предприемачи завиждат. Каква промяна - за възможно най-кратко време.
Матиас Клаусен е партньор в търговската компания Melchers. Той си спомня точно кога е отлетял за Пекин, за да разшири бизнеса на базираната в Бремен компания в Китай. Това е било преди 35 години, Китайската народна република беше на 35 години. По това време точно един самолет на седмица отлиташе от Европа за Китай.
Когато пристига в Пекин, шефът на клона го взема от летището заедно с шофьора си. „Да шофираш като чужденец по онова време беше животозастрашаващо“, обяснява Клаусен - трафикът беше толкова хаотичен. Един час и половина карахме по лошо осветени улици, покрай каруци с магарета, казва той.
От кабинета си на 14-ия етаж, стая номер 1432, Клаусен гледа директно над площад Тянанмън в Пекин. Всички чуждестранни компании е трябвало да осъществяват бизнеса си от хотел Пекин, само на няколкостотин метра от площад Тянанмън.
Държавната сигурност е била на 16-ия етаж. Клаусен е сигурен, че всеки един от неговите разговори е бил подслушван. През 80-те години в Китай е имало толкова малко представители на чуждестранни компании, че всички те се побират в 18-етажния хотел „Пекин“. Западногерманци, източногерманци, американци, италианци, французи - всички са имали както офиси, така и частните си стаи там. „Всички се познаваха."
Днес Клаусен шофира за половин час от летището, минавайки покрай баровски коли, а от каручките няма и помен. Трансформацията на китайската икономика е спираща дъха. Тя следва дългосрочен и най-вече мащабнооркестриран държавен план.
„Made in China 2025“ - така Сиi нарича плана - и с неги иска да превърне Народната република в лидер на световния пазар в десет важни индустрии до 2049 г. - преди всичко в областта на технологиите. Годината не е избрана случайно. Точно навреме за 100-годишнината на Народната република Китай трябва да бъде водещата индустриална нация в света.
Парадоксът на Пекин: Невероятният успех на държавния капитализъм
Въпреки грандиозния икономически бум през последните десетилетия властта на правителството се базира върху контрол, намеса и цензура
08:11 | 01.10.19 г. 18Снимка: Ройтерс
-
Dow Jones прибави над 460 пункта, инвеститорите се насочиха към циклични акции
-
Кадър на деня за 21 ноември
-
Шведската Northvolt, надежда на Европа в производството на батерии за електромобили, обяви фалит
-
Финансовото министерство на САЩ наложи нови санкции на Газпромбанк
-
Холцман от ЕЦБ: Трябва да запазим рестриктивната си политика заради ценовите рискове
-
Уитлокс от ЕЦБ: ЕС трябва да действа спешно с дигиталното евро
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Първите британски ракети в Русия попаднаха близо до резиденция на Путин*
-
Русия изстреля междуконтинентална ракета по Украйна
-
Жилищата в „Хладилника“ и „Редута“ поскъпват най-бързо в София
-
Путин: Войната в Украйна се превръща в глобален конфликт
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Най-големият производител на зехтин в света очаква цените да паднат наполовина
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
"Адванс Терафонд" намалява рентите за новата стопанска година до малко под 60 лв. на дка
-
Австрия се готви да сложи край на над половин век зависимост от руския газ
-
Защо Германия планира да наруши своето основно икономическо правило?
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
Още от Азия виж още
Финанси виж още
-
Dow Jones прибави над 460 пункта, инвеститорите се насочиха към циклични акции
-
Холцман от ЕЦБ: Трябва да запазим рестриктивната си политика заради ценовите рискове
-
Уитлокс от ЕЦБ: ЕС трябва да действа спешно с дигиталното евро
1 -
SOFIX отбеляза спад от 0,27% до 852,07 пункта в четвъртък
-
Основният борсов индекс в Европа прекъсна четиридневната си губеща серия
-
Ирина Христова, АОНК: Расте делът на незаконните участници в небанковото кредитиране
преди 5 години Китай имат най важния ресурс за голяма икономика - хората. Парадокс щеше да е ако стандарта на средния китаец примерно стане колкото тоя на средния германец за 30 години ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Заради този "парадокс" на западняка, запада започна да пренаписва историята на Втората световна война.Не може руснака да победи обединена от Хитлер европа!Без Англия, цяла Европа работи за нацистите.Дори Швейцария им пази кинтите.От Португалия до Финландия, от България до Норвегия - всички работят за Хитлер! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Констататация на факти и чудене ама що така - това е статията. Думичката "парадокс" в заглавието е много точна. Аз лично очаквах и някакакъв намек за обяснение на "парадокса". Ние тук сме свикнали с това, че не сме по и най (и да, не се и стремим към това), но западнякът е свикнал да е такъв и когато вижда, че други го изпреварват, за него това е парадокс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар