Според ново проучване американската икономика се възползва от наказателните мита срещу Китай, поне досега. Общите ползи възлизат на около 18,4 млрд. долара, става ясно от проведено за изследователската мрежа Econpol Europe изследване.
„Митата не са нищо повече от налози, чиято тежест се разпределя между чуждестранни производители и местни потребители“, заявява съавторът на изследването Габриел Фелбермайер от Института Ifo в Мюнхен, който изучава последиците от политиките на американския президент Доналд Тръмп в съавторство с Бенедикт Цолер-Райдзек от Института KOF в Цюрих.
В случая с американските мита над китайски стоки три четвърти от тежестта се пренасочват към китайските производители, а Съединените щати генерират значителни приходи. „Проблемът с протекционизма е, че той всъщност може да донесе икономически ползи само за Съединените щати".
Американските мита засягат около 50% от продуктите, внесени от Китай – с обща стойност 250 млрд. долара. Китай отговори с ответни мерки, включващи американски стоки на стойност 60 млрд. долара.
Според проучването митата вероятно ще увеличат потребителските цени в САЩ с 4,5% за съответния внос. В допълнение, износът на тези стоки към САЩ ще се свие с 37%. Това ще намали търговския дефицит на Америка с Китай с 17%. В същото време се прогнозира увеличение на американските приходи от мита с 22,5 млрд. долара.
Професорът по икономика Фелбермайер обаче не пропуска да спомене в разговора с FAZ.NET, че: „Ако всички страни се опитат да обогатят себе си с мита за сметка на търговските си партньори, в крайна сметка всички ще са по-бедни“.
Онова, което би било добре за една страна, ще има опустошителни последици за другите. Затова другите държави ще трябва да се противопоставят на това. „В противен случай агресорът в крайна сметка ще извлече полза за сметка на другите".
Съединените щати обвиняват Китай, наред с други неща, в несправедлива помощ към собствената си икономика и кражби на технологии. Китай отхвърля тези твърдения. Конфликтът подхранва опасенията, че може да се стигне до търговска война със сериозни последици за световната икономика.
преди 6 години Митата на практика са вид данък, който се заплаща от крайния потребител,---изобщо не е задължително, крайния потребител или сменя доставчика, или производителя продава без печалба за известно време докато измисли как да продава по евтино, зависи на кой кво му е по важно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години щеше да е добре да пишете със същата настървеност за Китайските субсидии, кражби, как те задължават поне 50% да си партия в некой китаец и куп подобни мерки против свободния пазар ... и чак тогава да ревете за санкциите от дедо Риж ! ... че така някак си статията пак изглежда едностранно написана и оставм ПАК с впечатление че се опитвате да внушите нещо на читателя. добрия журналист не прави така отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Митата на практика са вид данък, който се заплаща от крайния потребител, а от въвеждането на нови налози печели бюджета, не икономиката. Като смятат печалбите за бюджета, защо не изчислят и загубите за бизнеса и гражданите? Защото последните може да се окажат много по-големи от $18,4 млрд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Засега плюсът за щатския бюджет възлиза на 18,4 млрд. долара, става ясно от изследване .....Според друго американско изследване, тия 18,4 млрд. се профукват за броени дни:http://usdebtclock.org/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар