IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Китай ще спечели търговската война?

Стратегията на администрацията на Доналд Тръмп ще навреди най-вече на американските производители и потребители

11:36 | 12.08.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ограничаването на търсенето на китайски стоки в САЩ вреди на Китай. Американският търговски внос е изчислен на около 3% от печалбата на китайските производители. Това е достатъчно голям дял, за да могат американските мита да навредят достатъчно на Китай, но определено не могат да бъдат катастрофални.

Освен това много от американския износ към Китай съдържа стойност, която е създадена в други локации, включително и Америка. Голяма част от нея, като вноса на телефони iPhone, включва дисплеи от Южна Корея, чипове от Япония и софтуер от САЩ.

С ескалирането на търговската война изглежда, че китайските ръководители задълбочават ангажимента си в световните доставки. Това е точно обратното действие на решението на администрацията на Тръмп да изолира американските производители. 

Като пример може да се даде първият рунд от налагането на мита, които Китай избегна, удряйки вноса, захранващ компаниите с чуждестранни собственици.

Това помага на китайските производители и чуждестранни инвеститори да бъдат предпазени от влиянието на търговската война.

В края на юли, Пекин направи по-лесен достъпа на чуждите инвеститори до местните банки, както и до селското стопанство и тежката индустрия. След последвалите мита Китай преразгледа намерението си да отвори по-широко своята икономика. Наскоро Tesla стана първият чуждестранен производител на автомобили, който получи разрешение от местните власти да построи голям завод за електромобили в Шанхай.

Подобни ходове изпращат ясен и силен сигнал към инвеститорите, че Китай остава обвързан с чуждестранните инвестиции и международни партньори дори и в разгара на търговската война.

За да бъде сигурна, че ще спечели, Китай продължава да субсидира своето производство, наводнявайки чуждите пазари с евтини стоки, понижавайки цените и причинявайки масово съкръщаване на работни места. Но митата, наложени от Тръмп, не успяват да се справят с това предизвикателство.

Когато настъпи и времето на следващия рунд от търговската война, американските домакинства ще трябва да се справят с по-високите цени на стоки като компютри, облекло и стотици други продукти.

Китай, а не САЩ, ще подобри своята позиция като място, където може да се построи бъдещето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 0
Gold Zombie
преди 6 години
Въвеждането на базов минимален доход е неизбежно, но съвсем няма да е необходим чак толкова голям консенсус. Като цяло целта е нова финансова парадигма, в която тоталитарното световно управление отпуска на послушната кешлес масовка, колкото и когато прецени. Ако не слушкаш - няма да имаш SDRs по сметката - дате видим ще можеш ли да си купиш нещо... и с какво ?Целта на мелодрамата в момента, колкото и да не ви се вярва е отслабването на долара за сметка на юана. Иначе няма как да се получи донагласяването в кошницата на МВФ за да пуснат SDR-ите. Като цяло, светът изглежда съвсем друг, когато в анализите си, човек приеме "еретичното" схващане, че играта не е между отделните държави и техните правителства и глобалистите не са само в главите на феновете на конспирации.Да не забравяме, че 2018-та е планирана, точно за такъв катализатор в промяната на финансовата парадигма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
смесител за баня с душ , качествено изпълнение ...Видима (Идеал стандарт) - 500,00лвSYNCHRO (сети се от къде) - 125,00лвкак мислиш купува българина , като застане на щанда :))) ... верно българския е няколко нива над китайския като качество и изпълнение , ама масовия случай не е като мен или някой друг дето изкарва по-нормални пари ... та тъй за китайската инвазия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 0
Стефчо
преди 6 години
само като се сетя, че кинезите взеха указ 56 от нас и го приложиха на практика. и къде са те сега, къде сме ние ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 3
redcretin
преди 6 години
Определено грешиш, достатъчно е да се проверят броят патенти по държави...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 7
redcretin
преди 6 години
Няма проблем човек да не работи. Въпросът е да е задоволен и материално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 9
Тава е
преди 6 години
Чета статията и коментарите и настръхвам от ужас. Основният проблем на царуващите, от когато има човешка история, е как да имат повече блага. Първо да накарат поданиците си да произвеждат повече и как да заграбят от съседите, било с война, било с измама/дипломация/. Най успешни са били древните египтяни, защото умело са съчетавали административното и духовно управление, и за това близо 3 000 години са просперирали. В днешно време, като световен икономически и политически лидер, САЩ са спукана гайда-от всякъде издишат. Американците на знаят и не искат да работят, тях ги храни целият свят, а който не дава, идват баретите, майданите или самолетоносачите. Само преди 50 години европейските народи доказаха, че могат да правят чудеса когато са мотивирани. Мотивът "пари" е необходим, но не е достатъчен и за това повечето днешни царе скоро ще бъдат пометени. "Човекът" има сложно поведение и е глупаво да прогнозираш, че където е хранилката, там са и "говедата"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 3
Alx
преди 6 години
Китай от известно време изнася нискотехнологичните производства с по малка добавена стойност в Африка. Просто Европа и САЩ трябва да помислят за насърчаване на собствените си производства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 5
bgMan
преди 6 години
Ама те могат да се правят на всяко друго място.Китай да не би да е единствената държава с евтин труд?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
Статията отново не е достатъчно обективна и всеобхватна.Ами ако целта на глобалистите (които загубиха президентското място в САЩ заради Тръмп) е именно нещо такова, че точно с помощта на Китай в продължение на някакъв период от 15-20 години да сринат цените на колкото се може по-голяма част от световното производство за да докарат по-голямата част от света до консенсус относно постепенната отмяна на настоящия финансово-икономически модел и заменянето му с повсеместна роботизация и автоматизация и въвеждането на базовия минимален доход защото заради това 80-90% от населението ще остане без работа???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 6
ivan4o555
преди 6 години
Много си прав, Крас!Китай пилее суровините за глупави предмети.Европа можеше и все още може да помогне с подобни , но качествени производства на Източна Европа.Но Европа "предпочете" да примами и открадне младото и образовано поколение на Източна Европа!По този начин европейските бюрократи нанесоха удар в сърцето на Източна Европа, като я обрекоха на обезлюдяване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още