IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли Китай да измести САЩ от лидерската позиция в икономиката?

През следващите 100 години кой ще надделее - китайските работници или роботите, пита Кенет Рогоф

10:47 | 04.04.18 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Докато изкуственият интелект преобразява световната икономика, икономистите, които някога твърдяха, че огромното китайско население ще изведе страната до статута на "суперсила", ще трябва да преосмислят това си заключение. Всъщност, докато световната икономика достига по-високи етапи на развитие, днешното китайското предимство в трудовата сила утре може да се превърне в недостатък, коментира Кенет Рогоф* за Project Syndicate.

На фона на най-новата търговска битка между Китай и САЩ повечето икономисти приемат за даденост, че Китай ще постигне икономическо върховенство в дългосрочен план, без значение какво ще се случи сега. Все пак с четири пъти по-голямо население от САЩ и твърда програма за наваксване на столетията технологическа стагнация не е ли неизбежно Китай категорично да поеме короната на икономическата хегемония?

Не съм толкова сигурен. Много от икономистите, включително и онези експерти, които виждат огромната трудова сила на Китай като решаващо предимство, се притесняват, че роботите и изкуственият интелект ще заемат в крайна сметка повечето работни места, оставяйки повечето хора да безделничат, заети с развлекателни дейности.

Кое от двете? През следващите 100 години кой ще надделее - китайските работници или роботите? Ако роботите и изкуственият интелект са основните двигатели на производителността през следващия век, може би наличието на огромно население, за което да се полагат грижи, особено население, което е контролирано чрез ограничение на интернета и достъпа до информация, ще се окаже по-скоро пречка за Китай. Бързото застаряване на китайското население допълнително задълбочава проблема.

Понеже нарастващото значение на роботите и изкуствения интелект намаляват китайското предимство в производството, способността да бъдеш лидер в технологиите ще придобие по-голяма значение. Така, сегашната тенденция към по-голяма концентрация на власт и контрол в ръцете на централното правителство, в противовес на частния сектор, може да подреже крилете на Китай, докато световната икономика достига по-високи етапи на развитие.

Възможността Китай никога да не измести САЩ като световен икономически хегемон е обратната страна на проблема с технологиите и неравенството. На Запад всеки се притеснява за бъдещето на труда, но в много отношения това е по-голям проблем за китайския модел на развитие, отколкото за американския. САЩ трябва да решат проблема как да разпределят доходите вътрешно, особено като се има предвид изключително концентрираната собственост върху нови идеи и технологии. Китай обаче има допълнителен проблем - как в ерата на машините да удължи изключителните си права на световна сила в износа.

Вярно, много слабо вероятно е критиките и недоволството на президента Доналд Тръмп да доведат до мащабно завръщане на производствени работни места в САЩ. САЩ обаче имат потенциала да увеличат размера на производствената си база, ако не като работни места, то като продукция. Все пак днешните високотехнологични производствени цехове произвеждат много повече с много по-малко работници. Роботите и изкуственият интелект се използват не само в производството и безпилотните автомобили. Лекари-роботи, финансови съветници-роботи, адвокати-роботи са само върхът на айсберга в настъплението на машините в сегмента услуги на трудовия пазар.

Разбира се, възходът на Китай едва ли е мираж, а бурният му растеж не се основава само на голямото население. Индия има население, което е близко по числеността си (и в двете страни живият по около 1,3 милиарда души), но поне засега е доста назад. Трябва да се отдаде дължимото на китайските ръководители за чудотворната работа, която свършиха, извеждайки от бедността милиони хора и създавайки средна класа.

Бързият китайски растеж обаче е движен главно от технологичното наваксване и инвестициите, пише Рогоф. И макар Китай, за разлика от Съветския съюз, да демонстрира много по-големи компетенции в развитието на създадени на местно ниво иновации - китайските компании вече са лидери в следващото поколение мобилни мрежи 5G, а китайският капацитет за водене на кибервойни отговаря изцяло на американския, това да си близо до най-съвременните технологии не е същото като да ги определяш. Напредъкът на Китай все още до голяма степен идва от внедряването на западни технологии, а в някои случаи, от присвояване на интелектуална собственост. Тръмп едва ли е първият американски президент, който се оплаква по този параграф, и е прав, (макар че започването на търговска война не може да бъде решение).

В икономиката на 21 век други фактори като върховенството на закона, както и достъпът до енергия, обработваема земя и чиста вода, могат също да стават все по-важни. Китай върви по собствен път и не е изключено все пак да докаже, че централизираните системи могат да дадат тласък на развитието още по-напред и по-бързо, отколкото някой си е представял, да докаже, че е много повече от просто страна с растящ среден доход. Световната доминация на Китай обаче едва ли е предопределеният несъмнен факт, който толкова много експерти изглежда приемат, допълва Рогоф.

Все пак САЩ също са изправени пред големи предизвикателства. Например страната трябва да измисли начин да обуздае динамичния технологичен растеж, като същевременно предотврати прекомерната концентрация на богатство и власт. Да бъдеш хегемон обаче не изисква да бъдеш най-голямата страна в света - в противен случай, Англия никога нямаше да управлява голяма част от света, както стана в продължение на повече от век. Китай може да поведе дигиталното бъдеще, ако САЩ "изгубят топката", но няма да стане доминираща световна сила, само защото има по-голямо население. Напротив, настъпващата епоха на машините може да бъде преломен фактор в битката за хегемония.

* Кенет Рогоф е професор по публична политика и икономика в Харвардския университет и бивш главен икономист на Международния валутен фонд.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

12
rate up comment 6 rate down comment 11
fri
преди 6 години
Може.но на куково лято
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
Супер ти е писанието брат, даже може и повече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 32 rate down comment 10
ABBA
преди 6 години
1. СБЪДНА СЕ НАЙ-ГОЛЕМИЯ КОШМАР НА ЗАПАДА. ВЧЕРА В МОСКВА ВОЕННИЯ МИНИСТЪР НА КИТАЙ ЗАЯВИ, ЧЕ ПОДКРЕПЯ РУСИЯ СРЕЩУ САЩ !!!2. АКО СЕ МАХНАТ СПЕКУЛАТИВНИТЕ ВРЪТКИ ОТ СЧЕТОВОДСТВОТО И ХЕЛИКОПТЕРИТЕ С ИЗСИПАНИ ПАРИ - КИТАЙ ОТДАВНА Е НА ПЪРВО МЯСТО!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 29 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 6 години
Бъдещето на икономиката, както на САЩ, така и на ЕС зависи от това, колко от произведеното от тях ще се продава в Азия!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 37 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 6 години
Въпросът в заглавието се размива в разсъжденията на автора в алабалистики за технологии, а отговорът е много ***: икономиката се крепи на пазара, а пазарът - на потреблението!!! Къде е най-големият потенциал за потребление? Там, където един милиард пазаруват като луди с кредити от преснонапечатани хартийки, или там, където 4 милиарда работят като мравки и създават постоянно нарастваща принадена стойност? Не случайно Тръмп панически се опитва да върне производството на потребителски стоки в САЩ, защото е разбрал тази проста истина! Не роботите, а милиардите потребители, които ще пазаруват произведеното от роботите, ще определят облика на икономиката на бъдещето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 7
Pyramid
преди 6 години
Въпросът е некоректно поставен. Работата по производството ще се автоматизира но, без ръст на заплащането - запад или изток, все тая - ще си удишат платежоспособните търсене и...дотам. В момента, на Запад, заплатите не, че не могат но, едва ли ще нараснат с пъти / Глобализация, сами си я докараха/ обаче, на Изток... Платежоспособността на средния китаец и, съответно, БВП на Поднебесната имат много повече простор и потенциал за интензивен ръст.Накратко, идва Ерата на Дракона и това е безусловно. Единственият адекватен въпрос е "кога точно?".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 6
khao
преди 6 години
даааа, стигнах до средата и е точно квото предполагах ... доста неточности и избирателни разсъжденията...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 6
khao
преди 6 години
През следващите 100 години кой ще надделее - китайските работници или роботите, пита Кенет Рогоф-------------като го видях това, стана ясно че статията е някаква футуристична измишльотина ... никой незнае кво ще бъде след 100 години ! Всяка прогноза е хвърляне на боб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 8
pinoccio
преди 6 години
Големи смешници! Ами кой и с какво ще плаща за показанията на електромерите, водомерите и топломерите? Нали трудовият народ, а не роботите? Ако хората го ударят на "долче фар ниенте", инкасаторите ще трябва да отчитат количеството изпита бира. А властващият световен елит има други планове за нас. Така, че хората си остават потенциал и ресурс, а от роботите най-много да излязат сполучливи гумени кукли, та ергените от нашия подивял северозапад да нямат капка свободно време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 10
comet
преди 6 години
От зората на човечеството та допреди 2-3 столетия, Китай (изобретател на хартията, барута, коприната, ...) е бил като икономика и култура далече над Западна Европа. Затова и Китай е бил най-големият световен вносител/купувач на сребро (в периода когато Запад достига Китай по море), защото развиващите се колонии Португалия, Испания, Франция, Англия или САЩ са нямали какво друго да предложат да си купуват по-качественните китайски стоки (докато Китай се е самозадоволявал и не е виждал какво друго западняците могат да му предложат насреща). Нещата се променят в последните две столетия, когато колониалните страни се индустриализират и развиват оръжейната индустрия, комуникациите и търговията (например с опиати), с което принуждават затворилите се Китай и Япония да се отворят и започнат да купуват от Запада. Западната Империя (САЩ и колониална Европа, които са продължение на Римската) дължат каквото имат на колониалната си политика с робството, т.е. по традиция ще проспирират докато могат да си осигуряват свежи територии със суровини и роби. Източните цивилизации (Китай, Индия, Иран, Арабите, ...) са съществували почти без роби и почти без териториални разширения. Китай се събужда по подобие на както се е събудил след монголското нашествие, избутва ги обратно на север, след което изграждат Великата китайска стена.Китай без Русия няма да се справи с арогантен Запад, както и Русия без Китай няма шанс. Но обединят ли силните си тези две страни, дори само да спрат разширяването на западната Империя с нови територии ще е началото на запада на колониален Запад (САЩ, НАТО и колониален ЕС).Дълго стана, та мерси за вниманието! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още