Китайският президент Си Дзинпин силно защити глобализацията в изказването си пред азиатски бизнес лидери в петък, като призова страните да запазят икономиките си отворени, за да споделят просперитета, предава Bloomberg.
Говорейки малко след американския си колега Доналд Тръмп, който каза пред същата публика, че САЩ няма да се стремят към многостранни търговски сделки и искат да направят системата по-справедлива за американците, Си Дзинпин обрисува имидж на глобалния ред, който ще донесе колективни ползи.
„Концепцията на глобализацията трябва да обърне повече внимание на отвореността и толерантността, докато в същото време запазва фокус върху баланса“, каза Си Дзинпин пред изпълнителни директори по време на форума Азиатско-тихоокеаснко икономическо сътрудничество (APEC) в Дананг, Виетнам. Китай ще продължи да „изгражда отворена икономика и да работи здраво, за да постигне взаимни изгоди“, добави той. „Отварянето ще донесе просперитет и тези, които се затворят, неизбежно ще изостанат“, каза още той.
Си Дзинпин отправи коментарите си, след като обеща по време на държавната визита на Тръмп в Китай допълнително да отвори икономиката на страната си за чуждестранни инвеститори. След визитата Китай обяви план за отваряне на финансовия сектор, премахвайки ограниченията върху собствеността на банките и компаниите за управление на активи.
Коментарите са продължение на стремежа на Си Дзинпин да се представи като защитник на глобалната свободна търговия, докато администрацията на Тръмп предизвиква ограниченията на Китай върху достъпа на чуждестранни компании. Си Дзинпин започна да се противопоставя на протекционизма по-рано тази година с изказването си пред милиардери и държавни представители по време на Световния икономически форум в Давос.
В по-ранното си обръщение по време на срещата във Виетнам Тръмп постави под въпрос ползите от предишните американски търговски практики, обещавайки да не „позволи САЩ да бъдат взимани за даденост отново“. Той обеща да направи повече, за да ограничи ядрените амбиции на Северна Корея, предупреждавайки срещу „ядрено изнудване“.
Си обеща да продължи отварянето на китайската икономика за чуждестранни играчи и да предприеме структурни реформи, повтаряйки коментарите си от Пекин в четвъртък. „През следващите 15 години Китай иска да създаде нова платформа за сътрудничество на всички партии при влизането им на китайския пазар“, каза китайският президент.
Си Дзинпин призова региона да постигне „продължителен напредък“ към т.нар. зона за свободна търговия на азиатско-тихоокеанския регион и бързо да приключат преговорите за 16-странния азиатски търговски пакт, известен като Всестранно регионално икономическо партньорство (RCEP).
По време на визитата на Тръмп в Пекин в четвъртък Си Дзинпин не отговори директно на обвиненията на Тръмп за нечестни търговски практики, но каза, че е ангажиран с отварянето на китайската икономика. Той спомена и новите сделки с американски компании, определяйки ги като „страхотни примери“ за потенциални отношения, в които ще спечелят всички.
преди 7 години това няма да стане лесно, ако стране изобщо скоро ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Китайската икономика е рожба на американската. Детето трябва да надмине родителя си(или ученика учителя ако предпочиташ). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...дааа, прав е колегата от долу.......и хайде скоро нов , китайски собственик на тази медия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години тук нема да видим коментари от руската cган, щото някак си е трудно да се измисли опорка дето хем да хвали китаеца, хем да плюе по глобализацията :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Иронията - колко по-адекватен към днешния свят е лидера на китайската единствена партия пред демократично избрания русоляв гибон... отговор Сигнализирай за неуместен коментар