IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп облекчава банковите регулации

Новият американски президент подписа указ за преглед на Закона Дод-Франк

12:19 | 04.02.17 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп подписва двата указа - за преразглеждане на Закона &quot;Дод-Франк&quot; и за&nbsp;разпоредба, задължаваща финансовите съветници да действат изключително в интерес на клиентите си. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Тръмп подписва двата указа - за преразглеждане на Закона "Дод-Франк" и за разпоредба, задължаваща финансовите съветници да действат изключително в интерес на клиентите си. Снимка: Ройтерс

Доналд Тръмп очевидно взима на сериозно своите обещания за разгръщане на финансовия пазар. В петък американският президент подписа указ за преглед на Закона Дод-Франк - закон, приет след финансовата криза, с който се регулира бизнесът на американските банки. 

„Днес ние подписваме ключови принципи за регулацията на американската финансова система”, заяви Тръмп в Овалния офис по време на подписването на две наредби, постановяващи налагането на промени в закона Дод-Франк.

„Американците ще имат по-богат избор и по-добри продукти, защото ние няма да натоварваме банките всяка година със стотици милиарди долари за разходи за регулация", казва Гари Кон, един от най-високопоставените икономически съветници на Тръмп пред Wall Street Journal

Указът проправя пътя за по-нататъшни разпоредби, пояснява Кон. При това става дума за функционирането на Надзорния съвет за финансова стабилност (Financial Stability Oversight Council – FSOC), който в случай на нужда може да преструктурира големите банки. В допълнение правителството иска да промени контрола над  финансовите институции, които не са традиционни банки.

Описаните от Кон промени може да срещнат обаче сериозна съпротива на демократите. Те твърдят, че приетите след финансовата криза промени защитават по-добре както инвеститорите, така и кредитополучателите. Освен това благодарение на този закон, основан на два големи принципа – намаляване на риска, поеман от банките, и повече защита на потребителите, финансовата система е станала по-стабилна, а спасяването на банките - по-малко вероятно.

Представените в Конгреса републиканци и новоизбраният президент Тръмп обаче неколкократно обявиха плановете си за отмяна на на Закона Дод-Франк. Те твърдят, че с това ще бъде елиминирана регулаторната несигурност пред бизнеса, а това би спомогнало за тръгване по пътя към икономическия растеж. Също така и финансовият министър Стивън Мнучин, бивш банкер в Goldman Sachs, не се смята за приятел на регламента.

Едва преди две седмици председателят на ФЕД Джанет Йелън заяви, че регулаторните промени в Закона Дод-Франк върху банковите регулации „са неоспорими. „Дод-Франк бе много важен, за да се засили финансовата система и да се намали вероятността от друга финансова криза“, поясни Йелън. Същевременно обаче тя призна, че има място за законодателни промени, които да помогнат за намаляване на регулаторните тежести върху малките банки. По думите ѝ обаче самият закон е допринесъл за реформи, които са направили „системата по-добра и безопасна“. 

Същевременно пък Кон уверява, че правителството не иска да възстанови съществуващото преди кризата състояние. „Ние не искаме да работим без регулация, а с интелигентна регулация", пояснява той.

Законът Дод-Франк (Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act) е разработен през 2010 г. план с цел избягване на нова криза чрез засилване на регулацията на финансовите пазари в САЩ. Той ограничава свободата на банките да инвестират, ограничава спекулативната търговия с акции и премахва портфейла им за търгуване със собствен капитал. Освен това ако една банка фалира се защитава нейната компания майка от фалит и се запазват операциите ѝ по света. По-рано през тази седмица Тръмп определи закона като „катастрофален“, защото според него той прави започването на нов бизнес и разширяването на съществуващ "почти невъзможно".

Законът е кръстен на вносителите си - сенатора Крис Дод и конгресмена Барни Франк. Той бе приет с цел да бъдат намалени рисковете за американската финансова система. Законът е сочен като най-мащабната промяна във финансовото регулиране на САЩ от времето на Голямата депресия, тъй като съществено измени дейността на федералните власти, регулиращи финансовия сектор.

Вторият подписан от Тръмп в петък указ касае разпоредба, задължаваща финансовите съветници да действат изключително в интерес на клиентите си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

22
rate up comment 1 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Естествено!Дерегулират, защото ФЕД вдига лихвите.Няма нов модел на растеж, защото Тръмпи им би контра на поне 3 стратегии вкл. глупостите на зелените и търговсктие споразумения с ЕС.. Щом няма нов модел на растеж, поведението на инвеститорите не са променя много, щом няма промяна в поведението на икономическите играчи, значи лихвите и политиките за финансови регулация действат като скачени съдове.Вдигат лихвите -> падат регулациите.Свалят лихвите -> вдигат регулациите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 1
Grigorio
преди 7 години
Коментарът е изтрит поради рекламно съдържание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 1
Grigorio
преди 7 години
Коментарът е изтрит поради рекламно съдържание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 3
StraightForward
преди 7 години
Ти чете ли статията горе, въобще, лихви се вдигат защото има инфлация и за да има растеж, трябва да го направят, но уви сега се задава 2008 година пак !!!Ще видим ДАУ, как ще реагира на тия глупости !!! А виж горе какви ограничения се махат, ще стане мазало до година две!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
Тръмп няма друга опция при положение, че бабето му вдига лихвите.Няма как да вдигнеш лихвите, а да не се вдига риска, при положение че поведението на играчите не се е променило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Балъците. Винаги те плащат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Ще върнат ***. Никой нищо няма да връща. Виж може да се извиняват на цяла първа страница на някой седмичник, ала да връща... надай се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
StraightForward
преди 7 години
"Is Trump About To Cause Another Crisis?": 2008 Could Be Eclipsed As Bank Restrictions Eliminatedhttp://***.zerohedge.com/news/2017-02-04/trump-about-cause-another-crisis-2008-could-be-eclipsed-bank-restrictions-eliminated
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 3
Misho ILIEV
преди 7 години
> Трябва да се носи отговорност и при некадърно управление да може всяка банка да фалира.Съгласен съм, че трябва да се носи отговорност, но кой трябва да понесе негативи. Защото виж какво стана, банкерите от Лимън си взеха бонусите, а ние опрахме пешкира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 7 години
Банката е инструмент който гарантира, че родителите ще дадат пари на децата си а те ще им ги върнат. Естествено че от всичко това най-доволни са банкерите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още