IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американски военни кораби се разполагат край спорните води в Южнокитайско море

Вашингтон дава сигнал на Пекин, че не признава китайските териториални претенции в района

10:46 | 08.10.15 г. 14
Автор - снимка
Редактор
Американски военни кораби се разполагат край спорните води в Южнокитайско море

Американски военни кораби ще бъдат разположени в близост до изкуствените острови на Китай в Южнокитайско море като сигнал към Пекин, че Вашингтон не признава китайските териториални претенции в района, съобщава Financial Times, като се позовава на високопоставен американски служител.

Очаква се това да се случи в следващите две седмици.

Министърът на отбраната на САЩ Ащън Картър от месеци притиска Белия дом за разрешение за по-настоятелна операция. Администрацията се е съпротивлявала заради опасения, че подобни действия ще ескалират ситуацията в спорните води на Южнокитайско море. Накрая обаче Белият дом е отстъпил, след като Вашингтон не успя да постигне напредък по въпроса при неотдавнашното посещение на китайския президент Си Дзинпин.

Решението със сигурност ще повиши напрежението между САЩ и Китай, особено на фона на разногласията между страните по редица въпроси и твърденията на американското правителство, че Пекин извършва търговски кибер шпионаж.

САЩ твърдят, че дейностите на Китай в Южнокитайско море заплашват свободата на корабоплаването в района, през който преминава почти една трета от световната търговия. През последните две години Пекин обаче засили своите морски дейности в региона, за да засили присъствието си в Тихия океан.

Според военни експерти изграждането на изкуствените острови е част от план за изграждането на мощен флот, който да може да работи далеч от брега, особено след така наречената "първа островна верига", която обвива Южен Китай, Източен Китай и Жълто море и ги отделя от Тихия океан.

Китайски военни кораби оперират и във води в близост до САЩ. Миналия месец пет кораба са плавали край бреговете на Аляска, когато президентът Барак Обама е бил на посещение в района. Това е и най-близкото разстояние, на което се е приближавал китайският флот до континенталната част на САЩ без покана.

В съвместната пресконференция със Си Дзинпин Обама коментира, че САЩ са изразили опасенията си заради “мелиорациите, строителството и милитаризацията на спорните райони”.

Белият дом засега отказва да коментира евентуална операция с мотива, че тя е класифицирана.

Междувременно се очаква Международният трибунал в Хага да се произнесе дали може да проведе изслушване по спора между Китай и Филипините в региона. Манила иска от трибунала да обезсили демаркационната линия от китайските карти, която предполага суверенитет на Китай над по-голямата част от богатите на ресурси води на Южнокитайско море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

3
rate up comment 22 rate down comment 4
0pk
преди 9 години
Време е и китайците да си тестват крилатите ракети :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 9
Bones57
преди 9 години
Именно, именно. Ще ми строят разни неща жълтурите на своя територия. Ми това са изконни краварски земи от столетия. Както и сегашната територия на САЩ. Нищо, че когато пристигнаха с корабите, тя бе окупирана от гадни и нагли индианци. Чини ми се, че тука никой, нищо не разбира от демокрация и ценности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 22
potten
преди 9 години
Нека американците да покажат на Китай, че те следят за световния мир, че не позволяват току-така да се стряот изкуствени острови в морето. Има си правила и американците трябва да накарат Китай да ги спазва, ако ще да става за неговотото море. Да пращат самолетоносачите и да ги почват, да види Китай тогава как се строят острови.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още