Китайските aкции ще поевтинеят с още 14% през следващите три седмици, тъй като пазарът демонстрира модел за търговия, който е огледален образ на катастрофата в САЩ през 1929 г., смята Том Демарк.
Според Демарк индексът Shanghai Composite ще потъне до 3 200 пункта след резкия спад с 8,5% в понеделник до 3 725,56 пункта – най-слабото еднодневно представяне в последните осем години. По думите му движението на борсовия измерител от март насам проследява това на американския Dow Jones Industrial Average през 1929 г., когато на индустриалният бенчмарк изтри общо 48%, пише Bloomberg.
Въпреки че китайският регулатор на ценните книжа отрече спекулациите, че властите оттеглят подкрепата си за пазара, безпрецедентната намеса може и да не успее да подкрепи цените на акциите до устойчиви нива, тъй като икономиката се забавя.
"Зарът е хвърлен", каза 68-годишния Демарк, който е основател на Demark Analytics в Скотсдейл, Аризона. В продължение на повече от 40 години той разработва индикатори за идентифициране на пазарните точки на завъртане. "Просто не можеш да манипулираш пазара. Фундаментите го движат".
Том Демарк направи подобно изявление през февруари 2014 г. за S&P 500, като каза, че ако бъдат изпълнени определени условия, американските акции ще достигнат точката, наподобяваща времето преди борсовия крах от 1929 г. Индексът S&P 500 се покачи с 8 на сто през следващите два месеца. Той заяви в понеделник, че въпросните условия не са се осъществили по това време.
Измерителят на Шанхайската борса си върна 16% от дъното, достигнато на 8 юли, до петък, след като властите в Поднебесната империя реагираха на срива. Търговията с книжата на повече от 1400 фирми в страната бе спряна, а новите първични публични предлагания – блокирани.
Властите не са изтеглили подкрепата си за акциите и правителството ще "продължи да полага усилия за стабилизиране на пазара и нагласите на инвеститорите", каза говорителят на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа Джан Сияодзюн в изявление на уебсайта на регулатора.
Според Демарк интервенцията няма да бъде в състояние да запази стабилността на ценните книжа. "Пазарите спадат след лоши новини, новините не са добри", каза той. "Имахме добра новина и скоро след това спад. Ръстът (на борсата – бел. ред.) е изкуствен".
По думите на експерта еуфорията и паниката на китайския пазар напомнят тази в САЩ в края на 20-те години на миналия век. Dow Jones Industrial Average се покачваше в продължение на 5 поредни години в навечерието на катастрофата от 1929 г., добавяйки повече от 200%. Той достигна своя връх през септември 1929 г., преди да спадне с почти 50% за по-малко от три месеца.
Повече за кризата в Китай четете тук!
преди 9 години Ще поживеем - ще видим. Ако там нискоквалифицираните работници не могат да си намерят работа.. то в Европа и САЩ.. ще бъде още по-голяма трагедия.. щото там не са готови да работят по 16 часа на ден... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Китайският борсов пазар е необходимо малко да се охлади, именно затова е тази корекция. Китай все още не може да премине към устойчива растеж на базата на вътрешно потребление и това е част от проблема. Включването на пазара на множество дилетанти и стремглавото надуване на активите с 150% за година са все предпоставки за подобни пазарни явления. Корекцията ще продължи, но с по-умерени темпове. По важен е въпросът за будещето на Китай в макроикономически аспект. Сегашните сътресения са закономерни с оглед на "незрялостта" на един подобен пазар пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Следващите десетилетия между 40 и 70% от работните места са заплашени от роботизация, като най-застрашени са нискоквалифицираните работни места. Китай вероятно ще бъде един от губещите от този процес, защото ще загуби ролята си на работилница на света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Чел ли си кой произвежда IPhone 6? Foxconn замени китайците с роботи и десетки хиляди души си загубиха работата. Следващата стъпка ще е местенето на производството в близост до пазарите където се продават продуктите.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години за да стане това обаче някой трябва да вземе работата на китайците... не виждам коя друга държава може да го направи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Китайската история има по голям шанс да заприлича на японската. След прекъсването на бурния растеж на японската икономика през края на 80-те години борсовият индекс им се срина със 75% и от тогава вече 25 години не може да се възстанови... отговор Сигнализирай за неуместен коментар