Когато в понеделник започнат разговорите между китайския премиер Ли Къцян и неговият руски колега Дмитрий Медведев, след които се очаква да бъдат подписани повече от 50 сделки, това ще бъде поредната проява на надежди, че Китай ще се притече на помощ, след като санкциите на САЩ и Европейския съюз блокираха достъпа на руските банки и компании до ново западно финансиране, пише Financial Times.
Но въпреки постоянните ръкостискания и подписани договори, китайските пари трудно се осигуряват. Според редица изпълнителни директори и банкери китайските банки и инвеститори се опъват. Те не искат да се противопоставят на Запада, осигурявайки финансирането, от което Москва отчаяно се нуждае.
„Ако очаквате да бързаме и да правим всичко, което американските и европейските банки вече не могат да вършат, ще бъдете разочаровани“, коментира представител на Bank of China. „Искаме да развиваме бизнеса си в Русия, но трябва да претеглим и рисковете.“
Анонимният представител споделя през изданието, че най-големите трезори в Поднебесната империя имат стратегически интереси и другаде. Те не желаят да бъдат използвани от Русия за заобикаляне на щатските и европейските санкции.
Предпазливостта определено се отразява на данните за кредитирането. От началото на септември корпоративният кредитен портфейл на Industrial and Commercial Bank of China в Русия е само 3,35 млрд. рубли (83 млн. долара), този на Bank of China е за 2,15 млрд. рубли, докато China Construction Bank е отпуснала на руски компании 1,3 млрд. рубли.
Числата бледнеят в сравнение с дълга за 134 млрд. долара, който руските банки и предприятия трябва да изплатят до края на 2015 г. По-голямата част от тези задължения са към европейски и американски банки.
Руските компании също са наясно с трудностите. Те срещат проблеми при търговското финансиране и управлението на паричните средства – област, в която наскоро се обърнаха към китайските кредитни институции за помощ.
Налице са и сигнали, че Централната банка на Китай следи трансферите за и от руските физически и юридически лица, за да бъде сигурна, че в трансакциите не участват санкционирани компании или олигарси. През септември руските осведомителни агенции съобщиха, че някои китайски търговски банки са отказали да преведат пари на руските си клиенти чрез офшорни сметки.
„Вярвам, че активността на китайските банки ще се увеличи. Но за това е нужно време, през което те да се запознаят с Русия“, коментира директор във ВТБ Капитал – втората най-голяма руска банка, обект на западните санкции.
преди 10 години Руснаците сгазиха бостана и сега ще си търпят последствията.Петролът, както очаквах взе да пада. Връзват им се ръцете и скоро ще се върнат в 70-те години на миналия век, но без СИВ и Варшавския договор.Путин не знам дали е пътник, защото там са свикнали на руската си мизерия и могат да търпят безкрайно, стига да има алкохол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да съм казал, че знам или, че мога да дадем рецепта? Ако ще се заяждаш и ти, пробвай с нещо друго, че това не мина. Ако не.. коментрирай статията и изложените в нея и в коменртара ми факти.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако не им светне, винаги имат възможността да те питат тебе :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А добър ден!!! Аз когато разправях, че който си мисли, че Китай ще тръгне да спасява Рсуия много се е объркал, ми бичеха минусите тука.. Както си кават хората - стратегическия интерес на Китай е другаде, и колкото привидно да играят с Русия никога, ама абсолютни никога нама да си рискуват бизнеса със САЩ или ЕС заради нея. Просто от ЕС и САЩ, Китай прави колосално количество пари... И дори и очаквания стокооборот от 100 млрд $ за след 2015 ( сега е 87 млрд $) между Китай и Русия е нищожен спрямо 1.2-1.5 трилионния оборот, който има с САЩ и ЕС. За жалост Русия ще смени една зависимост с друга,а Китай просто ще има още един източник на горива. Дано на руснаците им светнат лампичките, какво трябва да правят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар