Русия ще се доближи с още една стъпка напред до потенциален дефолт, след като американското министерство на финансите заяви, че ще позволи ключово изключение по санкциите в полза на американските инвеститори да изтече без подновяване, съобщава Bloomberg.
Щатските банки и физически лица няма да имат правото да приемат плащания по облигации от руското правителство от 25 май, когато изтича лиценз, който досега позволяваше движението на паричните средства, заяви министерството във вторник.
„Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) няма да подновява разпоредбите“ на изключението, което „изтича на 25 май 2022 г. в 12:01 през нощта източно лятно часово време“, каза министерството в изявление, публикувано от OFAC.
Американският финансов министър Джанет Йелън миналата седмица заяви, че е „вероятно разумно“ министерството ѝ да позволи този лиценз да изтече, заявявайки, че целта му винаги е била да е временна мярка.
Решението да продължи напред с прекратяването му показва, че САЩ по-скоро биха принудили Русия – под серия от наказателни санкции заради войната в Украйна – да изпадне в дефолт, вместо да позволят на страната да източва хазната си в полза на американските инвеститори.
Изтичането на изключението „определено вдига вече високите залози за дефолт на Русия“, казва Хасан Малик, старши анализатор по държавния дълг в Loomis Sayles & Co. в Бостън.
Макар че промяната в американските ограничения добавя още едно препятствие Русия да предоставя плащанията по облигациите на чуждестранните инвеститори, все още не е ясно дали това ще бъде достатъчно, за да изпадне страната в дефолт.
От една страна, притежателите на облигации извън САЩ може все още да могат да получават плащанията. А тъй като повечето притежатели на руски облигации са в Европа, няма да има достатъчно кредитори, останали без плащания, за да се обяви дефолт, смята ITI Capital, една от най-големите брокерски фирми в Москва. Прагът обикновено е притежатели на 25% от неизплатените облигации.
По план Русия трябва да извърши плащания по външния си дълг за 100 млн. долара в петък. Предвид факта, че изтичането на изключението бе очаквано, страната започна да превежда пари миналата седмица, за да изпревари новите ограничения.
„Изглежда Кремъл ефективно се опита да изпревари този ход, плащайки купоните“ рано, казва Малик. „Дори ако ефективно избегнат дефолт по тези облигации, въпросът преминава“ към бъдещи плащания.
sdasdsf
Ако има неуспешно плащане, Русия получава гратисен период до 30 дни, за да намери решение, както направи в началото на май, когато успя да достави парите на инвеститорите в последната минута, след като плащанията бяха първоначално блокирани.
Като цяло Русия дължи около 1 млрд. долара за плащания по купони до края на 2022 г., но има много кеш благодарение на милиардите, получавани всяка седмица от продажбите на петрол, газ и други суровини.
Не всички плащания на американци са забранени след 25 май. Според лиценз, издаден от финансовото министерство на 7 април, американските инвеститори имат срок до 30 юни да се освободят от активи в руската банка Alfa Bank и до 1 юли – от компанията за диаманти „Алроса“.
Рублата, която вече е на 4-годишен връх – остана почти без промяна след обявлението от финансовото министерство. Валутата е най-добре представилата се в световен план тази година, повишавайки се с около 30% спрямо долара.
преди 2 години Умирам кредиторите ми да не искат да им плащам. Лошото е, че нямам стотинка заем. Ако знаех, че така може, щях да взема милион. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Абеее ... Така като гледам лупингите с газа, май Русия се приближава с още една стъпка към плащане на дълговете си в рубли ... Или, "ето ви кинтите в гъзпромбанк - който иска, да си ги тегли от там, който не иска - мноо му здраве..." ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар