IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Речите на Зеленски повлияват на поведението на Запада, каква е тайната?

Думите му са точни, емоционални и ефективни, но той отива твърде далеч, казват експерти

12:51 | 17.04.22 г. 62
<p>
	Володимир Зеленски. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Володимир Зеленски. Снимка: Bloomberg LP

Обръщенията на Володимир Зеленски са точни, емоционални и ефективни. С тях той успя да повлияе на политиката на Запада, казват експерти. Но понякога украинският президент отива твърде далеч.

"Имам нужда от муниции, не от превоз" - тези думи на Володимир Зеленски, казани на американското ръководство в отговор на предложението да се скрие от руското нападение зад граница, вече станаха крилати на Запад. В Европа и в САЩ могат да се купят тениски с този цитат с различен дизайн - с картата на Украйна, с украински войник или с портрета на украинския президент, пише "Дойче Веле".

"Тези думи бяха 100 процента точни", казва пред ДВ експертът по политически комуникации Хасо Мансфелд. По-голям контраст от този между Зеленски и Путин, седнал на неговата абсурдно дълга маса, не би могло да има, отбелязва Мансфелд. Украинският президент е пълната противоположност на Путин - със своите редовни видеообръщения, в които се представя като смел и енергичен лидер на народа, даващ отпор на агресора. "Неговите изяви впечатляват", смята експертът.

Речите на Зеленски повлияват на поведението на Запада

Облечен с най-обикновена тениска в цвят каки, с брада на три дни - в този непринуден вид Зеленски всеки ден се обръща и към своя народ, и към парламентите на демократичните страни от цял свят. Намира най-точните думи за всяка аудитория. "Както вашата смелост спаси държавата ви от сталинското нашествие, така и нашата смелост дава отпор на това нахлуване", каза Зеленски, говорейки на осми април пред парламента на Финландия. Към когото и да се обръща в Европа, той успява да направи точни исторически паралели, за да изтъкне, че "Украйна сега преживява това, през което вие някога вече сте преминали". 



Германският политолог Андре Хертел от берлинската фондация "Наука и политика" смята, че на Володимир Зеленски много повече подхожда ролята на автентичен антипод на Кремъл, отколкото на който и да било от неговите предшественици. "В архивите няма негови снимки с Путин, на които пие шампанско. Той е представител на новото поколение. Спокойно би могъл да бъде и западен политик", посочва Хертел. Анализаторът е убеден, че без впечатляващите обръщения на Зеленски Украйна не би получила толкова бързо оръжие от западните страни и то в такова количество.

Критичното слово в Бундестага

Според германския политолог в екипа на Зеленски много внимателно подбират основните послания в неговите речи, за да направят впечатление на елитите. "Да вземем например неговото предупреждение по време на словото му в Бундестага: основното послание бе да не се допусне създаването на нова стена в Европа. Това е много силен символ, речта бе подготвена много професионално", отбелязва Хертел. Речта бе много критична спрямо германските политици - в нея украинският президент фактически сравни руските бомби със строителството на газопроводи, които заобикалят Украйна, и с прекомерната предпазливост на Германия по отношение на присъединяването на Украйна към НАТО.

Същевременно Андре Хертел констатира, че макар критичният тон на Зеленски пред германските депутати да е имал разбираеми основания, той е бил "на ръба". "Когато в края на речта си Зеленски се обърна към канцлера Шолц и го призова към "лидерство, с което следващото поколение ще се гордее", това бе прекалено. Беше обидно и високомерно", смята германският експерт.

Стъпи ли накриво Зеленски с отказа да приеме Щайнмайер?

Оттам нататък критиките спрямо Германия и от страна на Зеленски, и от страна на други водещи политици в Киев само нарастваха, макар че Берлин промени позицията си за доставките на оръжие и увери Украйна във всестранната си подкрепа. "С тези неща трябва да се внимава много. Атмосферата в отношенията с Германия може да бъде развалена много лесно. А Украйна и по време на войната, и след това ще има нужда от огромната поддръжка от всички западни партньори без изключение, конкректно и от Германия", напомня Хертел.

Политическият консултант Хасо Мансфелд на свой ред смята за грешка нежеланието на Киев да приеме германския президент и предупреждава, че в очите на много германци подобни ходове могат да зачертаят положителния образ на Володимир Зеленски. "Трябва да се разбира какво значение има в нашата култура това - човек да може да се извини. Признаването на собствените грешки е силен ход, който у нас се цени. Щайнмайер призна, че неговата политика по отношение на Русия е била погрешна. Това не може да не се отчете. Оскърблението на един от основните ѝ донори няма да помогне на Украйна", казва експертът по политически комуникации. И цитира конкретни данни: според проучване на телевизионните канали RTL и n-tv едва една трета от анкетираните подкрепят отказа на Зеленски да се срещне с Франк-Валтер Щайнмайер. 63 процента смятат решението му за неуместно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

60
rate up comment 1 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тази мисъл си е лично моя, но щом си я чувал и от другаде, явно и други хора имат същото мнение за теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 0 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Това пак си го чувал. Една твоя мисъл нямаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 1 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Дядка, ти не си живял, а си съществувал., както и сега. Възгледите ти го доказват. И като всеки копейник си склонен просто са кажеш Не е вярно на всичко, което не знаеш, но не ти харесва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Тези басни ги разправяй на малоумната си челяд, дАрагой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 2 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Това, че Ленин е писал кирилицата го преподаваха в руските училища преди 89та година и това е факт. Много неща не знаете, ама плямпате наизуст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 2 rate down comment 1
Otka4eni reformatori
преди 2 години
Малко ви бомби Путин, още може....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Отделно че, няма такива глупости и сериозни твърдения за Ленин и кирилицата. Друг въпрос, ако някой някога те е гъбаркал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 години
...А кой е тогава в RCA?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 2 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
И за цветната телевизия е лъжа, че е руснак изобретателя. Четеш ли чужди езици? Ето: The earliest mention of color television was in a 1904 German patent for a color television system. In 1925, Russian inventor Vladimir K. Zworykin also filed a patent disclosure for an all-electronic color television system. While both of these designs were not successful, they were the first documented proposals for color television. ****Нещастен опит, ето това е сътворил фругаря, както и германеца преди него. А ето и кой я е направил. Sometime between 1946 and 1950, the research staff of RCA Laboratories invented the world's first electronic, color television system. A successful color television system based on a system designed by RCA began commercial broadcasting on December 17, 1953.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тия глупости за радиото и Попов ги дрънкат само в пPocия, че и те да са измислили нещо, освен пиенето на бояришник. Цял свят е признал Маркони за откривател на радиото, но ако искате си настоявайте, че Ленин бил го открил. Както преди 89та учеха русначетата в училищата, че Ленин бил написал кирилицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още