Нахлуването на Русия в Украйна рискува да наруши износа на критични стоки и да прекъсне веригите на доставки, а мултинационалните компании с операции в региона се подготвят за последствията.
Прекъсването на руския износ би засегнало широк спектър от индустрии - от производители на торове до производители на храни, автомобили и самолети, пише FT.
Въпреки че Русия е най-известна като голям износител на петрол и газ, заедно с Украйна, тя е и водещ доставчик на зърно за света. Двете страни представляват малко под една трета от световния износ на пшеница.
Страната е и важен източник на метали, използвани в производството, като никел, титан, паладий и алуминий. Титанът е необходим на производителите на самолети и аеродвигатели като Boeing, Airbus и Rolls-Royce, докато паладият се използва за производството на каталитични конвертори, електроди и друга електроника.
Майкъл Ейри, глобален стратег в Rabobank, коментира, че комбинация от продължителен конфликт и строги санкции може да доведе до „същия вид шок, какъвто имахме по време на Covid, когато бързо разбрахме, че тази концентрирана структура, която сме изградили, е дефектна“.
Медията се е свързала с зависими от доставки от Русия или с операции в страната. Всички те казват, че следят ситуацията и дават приоритет на безопасността на служителите. Няколко посочват, че са защитени от смущения в краткосрочен план, отчасти поради локализирани операции или по-високи нива на запаси от важни материали.
Енергетика и миннодобивна индустрия
Енергийната индустрия се подготвя за сериозни проблеми, след като европейските газови фючърси скочиха с 50 процента до 126 евро за мегаватчас, а петролът поскъпна с 8%, като достигна най-висока цена от 2014 г. насам.
Доставките все още не са прекъснали, но има ограничен свободен капацитет за замяна на руския петрол или газ, ако потоците се забавят или пресекнат заради конфликта или санкциите. Цените се очаква да продължат да растат.
BP и TotalEnergies са европейските производители на петрол с най-голяма експозиция към Русия, според инвестиционната банка Jefferies. BP притежава почти 20% от "Роснефт", един от най-големите производители на петрол в Русия. Миналата година този дял генерира печалба от над 2,4 млрд. долара за BP и събра дивидент за 640 млн. долара.
Русия е третият по големина производител на петрол в света и изпомпва приблизително 10 млн. барела суров петрол на ден. Trafigura, един от най-големите търговци на суровини в света, посочва, че руският петрол вече се търгува с отстъпка - знак, че купувачите са започнали да избягват руските доставки.
Джакомо Ромео, анализатор в Jefferies, посочва, че според един потенциален сценарий украинските тръбопроводи ще бъдат повредени или Русия ще спре потока на газ през страната, което представлява около 8% от общия износ за Европа през миналата година. Покачващата се цена на газа ще увеличи допълнително разходите за енергия за промишлените потребители в цяла Европа, която зависи от Русия за приблизително 40 процента от доставките си.
Русия е важен източник и на суровини за производството - сектор, в който компаниите са подготвени за повишаване на разходите и потенциално прекъсване на доставките. На Русия се падат 14% от световното производство на алуминий. Алуминият се използва във всичко - от кутии за напитки до автомобили.
Русия е голям производител на платина и паладий – благородни метали, които се използват за отстраняване на токсичните емисии от изгорелите газове на превозните средства.
Финансовото напрежение, причинено от високите цени на газа, които скочиха с още 30 процента в четвъртък, вече принуди няколко големи производители на метали да ограничат производството и да спират топилни.
Базираната в Украйна Ferrexpo е третият по големина в света износител на висококачествени пелети от желязна руда. Компанията, която е листната в Лондон, заяви, че нейните добивни и преработвателни съоръжения, които се намират в централна Украйна, работят нормално, въпреки че правителството е спряло железопътния транспорт. Акциите на групата паднаха с 42,5% в четвъртък, което беше най-голям спад от дружествата в индекса FTSE 250.
преди 2 години Прав си, защото моите наблюдения са, че САЩ и Русия (разбирай т.нар. корпорации в сянка) играят заедно, с цел сметката да се плати от ЕС. И юрогейзерите плащат като обезумели... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Като гледам, от цялата история УСА е май най на далавера. Норд стрийм който се мъчат от години да го блокират е спрян, ще могат да си продават на воля втечнения газ. Стратегическия враг Русия е изолиран с наложени санкции. Печелят влияние в северна и централна източна европа като се правят че ги пазят от Путин. НАТО ще трябва да се въоражава сериозно за да е готов за нарастналата заплаха - големи печалби за американския военен сектор. ЕУ и в частност германската икомоника няма да дарпат толкова заради липса на суровини и скъпа енергия, така че УСА могат да продължават да се бият в гърдите че са най проспериращи в света. Евентуалната военна независимост на европа чрез създаването на собствена армия и превръщането и в глобален играч е вероятно стопирана.Да се готви Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Две по математика :) как се губят 126% ??? Няма по-голяма загуба от 100%. Я виж Франкфуртската борса... всички руски акции обърнаха нагоре, дори и СБЕР. Отделно руските ми бяха 15% от портфейла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не беше ли: "Който пее, сам пада в него"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Имаше май една българска поговорка: Който гроб копае другиму, сам пада в него. Айде приятен ден ! Една корекция - не дръжте пари в брой и в банкови сметки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Един добросъвестен съвет - не дръжте пари в брой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ето какво казва нашия финансов министър, не аз: "Финансовият министър Асен Василев вече коментира, че може да се очаква шокова инфлация. Тя ще бъде подхранена от военния конфликт, санкциите срещу агресора и възможното ограничаване или дори спиране на доставките на руски газ и петрол към Европа. Тези рискове вещаят ескалация на цените на енергоносителите на международните борси, което ще се прехвърли и върху всички останали стоки и услуги - от хляба и тока до транспорта и жилищата." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Митко, цените на руснаците просто грумнаха. Вносители на електроника вчера ги вдинаха с 30%. Рублата клони към 100 за долар, ще отиде на 150-200, ако Централната банка не я крепи изцяло - милиардите текат. Ама то и 100 тояги на чужд(руския) гръб са малко. PS Не искам да ти се подигравам, че за 5 дни си изгубил 126% от стойността на акциите на газпром, но не мога да не призная че лекичко злорадствам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Грешиш, не немогат а не искат . Просто се следва сценария от предходната студена война и така кат гледам май това устройва всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Свърши вече времето за броене на вноса от Мордор. Оцеляването на демократичните общества, война и избиването на хора струват много повече от временни икономически затруднения. Кремълския психопат трябва да фалира и да го пребият собствените му хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар