IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия се готви да диверсифицира износа на природен газ

Западните страни ще се откажат да изключат Русия от SWIFT, смята руският финансов министър

11:27 | 17.02.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Русия има план да защити износа си на природен газ, ако бъде засегната от санкции на Запада, съобщава финансовият министър на страната Антон Силуанов, цитиран от Ройтерс. Той не уточни как точно Москва смята да пренасочи доставките, но беше категоричен, че резервите в чужда валута, бюджетните излишъци  и Фондът за национално благосъстояние са достатъчни, за да защитят руската икономика и банки от възможните санкции в различни сектори.

Според Силуанов обаче съюзниците се отказват да изключат Русия от системата SWIFT, допълва ТАСС. "Западните страни сами осъзнават абсурдността на тази ситуация, при която ще пострадаме ние, но ще пострадат и те", допълни още финансовият министър на Русия.

Заради струпването на военни по границата с Украйна Западът заплаши Русия със строги ограничения, включително и във финансовата сфера и енергетиката - сектори, за които до известна степен оставаха защитени досега заради голямата обвързаност на Европа от руските енергоизточници.

Русия нееднократно отрича, че се готви за нападение над Украйна и обяснява, че военните по границата са част от мащабно учение, провеждащо се съвместно с Беларус. Москва съобщи за оттегляне на военни части, но последните предупреждения от САЩ сочат, че нови военни се насочват към украинската граница.

Руският бюджет е силно зависим от износа на енергийните ресурси. Основните пазари на руските компании са в Европа, както и частично доставки се извършват и към Азия. "Всяко ограничение на износа ще доведе до ръст на цените", предупреди Силуанов. Цената на газа в Европа достигна рекордни нива в края на 2021 година именно заради опасения за спиране на доставките на руския природен газ, но след това пазарите се успокоиха, след като Европа започна да получава втечнен газ.

Европа има голяма зависимост от руските енергоизточиници - въглищата имат дял от 46% от общия внос в страните, 38% от природния газ и 26% от петрола, сочат анализите на Moody`s. Повишаването на инфлацията в резултат от поскъпването на енергийните продукти обаче вероятно ще притиснат Европейската централна банка (ЕЦБ), а вероятно и другите централни банки, за действия за затягане на паричната политика.

Увеличаването на инфлационния натиск в ЕС много вероятно ще накара ЕЦБ да повиши лихвите за първи път от 2011 година насам, посочва още Ройтерс.

Вариантите за пренасочване на износа на природен газ са азиатските пазари, но те са доста ограничени, защото няма изградени газопроводи. Възможностите за диверсифициране на износа на петрол - например към Китай, обаче са по-реалистични.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 5 rate down comment 2
aldy
преди 2 години
"...Сега вече евроГейците си осигуриха азиатски цени с всичките екстри..." Ами народът е казал "Ум царува, ум робува, ум патки пасе". Това се отнася и за ЕК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 0
aldy
преди 2 години
Навремето един бивш кореспондент на "Работническо дело", вече му забравих името, философстваше около невъзможността да се използва тръба за транспортиране на природен газ по дъното на морето, заради конденза, имайки предвид Северен поток. И на ум не му идваше, че освен руските тръби по дъното на морето, в света има десетки хиляди километри тръби именно за пренасянето на природен газ и че Газпром не е измислил нищо ново. Също като тебе, тролейбусчо. Ама тролейбусите си грухтят, а керванът си върви, кога по-бързо, кога по-бавно. Важното е, че не спира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 1
aldy
преди 2 години
"...Западните страни ще се откажат да изключат Русия от SWIFT, смята руският финансов министър..." Това не го смята руският финансов министър, а инвестора, май. Расията отдавна е готова с подобна система и вече от няколко години я ползва, включително и при международни разплащания. За SWIFT не софтуерът е важен, а банките, които са включани в системата. Немного отдавна повечето банки работеха с телекс. Да е имало някакъв проблем? Да, ако нямаш насрещна банка, с която да извършиш трансфера. Сега ще стане на въпрос принудителното отказване на банки, които работят с руски компании. Крайният резултат може да е пораждане на недоверие в долара и разклащането на ролята му на основна резервна валута. А да се смята, че руските природни богатства не трябва да се купуват, а просто да се заграбват, е теза, отдавна доказана като негодна. Макар че някои сериозно си мислят, че този път няма да ядат поредния бой. Дори и с ритници...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 2 години
А по темата, камaнягите на Си вече потриват ръце, че плащат в пъти по-ниска цена от Европа. *** пак хвърля димки, на него също му е ясно кой храни него и феодалите му. Редовия пияница той така и така нищо не усеща от парАта, на него му пускат да гледа за танкове и за Крим, шишенце евтина водка и нещата заспиват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Оборен изкълченяк с вакуум между ушите, пак ли мучиш за неща, от които нямаш никаква представа?! Гледай си доенето, текезесар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
markov
преди 2 години
Да ама сега троло.ве.те са от другата страна и адаптират опорките си :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 2
markov
преди 2 години
Я, Стоенчик пак се е развихрил в лъ.жите. Във всичките му писания интересното е че шаблона е еднакъв. Същите неща ги бълваше и за СП1 , и за Турски поток и за СП2. Сменяш само имената на проектите и имаш същия бълвощ но за друг проект. Най смешното е че нито един път не позна въпреки хилядите глупости дето избълва по темата. До скоро твърдеше как Газпром бил за на загуба, не можел да си покрива дълговете и било въпрос на време да фалира. ....... Както винаги пак големи празни приказки. Пък за Газпром 2021 се оказа една от най-силните години от съществуването му.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 6
korn
преди 2 години
Китай не е зависим от руския газ и си купува от САЩ и други места. Не вярвам китаеца, дори и да почне да купува повече газ от Русия, да спре да купува от другите и да стане зависим. Китаеца не е глупав, да знаеш. От друга страна Русия ще стане зависима от Китай, щото няма други опции. Русия не може да предложи нищо на Китай освен газ, но ще има нужда от китайските пари и технологии. Не вярваш предполагам, че китаеца е по добър от американеца и няма имперски амбиции. Русия се страхува отНАТО да е близо до границите и, а в същото време до другата и граници Китай набъбва и в момента има най голямата армия в света. ис Китай и Русия не винаги са били приятели и всичко се променя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
Gocho
преди 2 години
Е нали до сега за Европа ни разправяха обратното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 2
valentino29
преди 2 години
Е как бе korni,според западните ти приятели,който взема газ от Русия,той става зависим.: )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още