IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия търси защита от Китай за газовите си полета под санкции

Според източници договорените увеличени доставки на газ ще дойдат от находища, чийто добив е ограничен от САЩ

12:58 | 09.02.22 г. 34
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Русия ще опита да защити газовите полета, поставени под санкции от САЩ заради анексирането на Крим, с помощта на Китай, пише Ройтерс. В края на миналата седмица двете страни подписаха редица споразумения, включително и в областта на енергетиката.

Споразумението между китайската CNPC и "Газпром" предвижда увеличаване на доставките с още 10 млрд. куб. метра до 48 млрд. куб. метра годишно през следващите години. За целта обаче освен разработка на находища, трябва да бъде изграден капацитет за преноса.

Русия е третият по обем доставчик на газ за Китай. Москва се опитва да изгради по-топли отношения с Поднебесната империя - най-големия енергиен потребител в световен мащаб, за да намали зависимостта си от Европа за продажбата на газа. През 2021 г. "Газпром" изнесе над 170 млрд. куб. метра газ за европейските си клиенти.

На този етап "Газпром" не коментира източник на газа за Китай. Два източника на Ройтерс са категорични, че става въпрос за полета в Сахалин, включително и в Охотско море, чието разработване  е под санкциите на САЩ от 2015 г.

Санкциите забраняват на чужди компании да добиват въглеводороди от тези полета, както и износа на газ. Ако реши да използва точно тези находища, "Газпром" вероятно е намерил начин да заобиколи ограниченията, посочва Ройтерс.

По данни на руската компания запасите в полето Южно Кринское в Охотско море са около 711 млрд. куб. метра газ, 111,5 млн. тона газов кондензат и около 4 млн. тона петрол. Вероятно то ще влезе в експлоатация през 2023-2024 г.

На Сахалин се разработва и проект за втечен газ, който да влезе в експлоатация през 2028 г.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Малкомозъчко, ти наистина си изключиелно ограничен човек. Единствено което хвръкна в русия са цените. За 2021 година цените на жилищата скочиха с 30%, което си е доста над официалната(9.5%) и реалната(17-18%) инфлация. Колко торови завода фалираха, ве шноорхел безподобен? И като "заеме" пазара русия ще вдигне ли минималната заплата над 200$(колкото е сега), ще повиши ли средната пенсия над 240$ и средната заплата над 630$. Наисти на ли не виждаш, че тази страна е най-големият Бардак в света в която освен да се краде, лъже и убива друго не се случва? Ама като носят гнуснигени руснаците(руси татари), какво да очакваш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 2 години
точно обратното "гешев" е основния проблем който ни тормози над 30години, без решението на този проблем, нищо друго не можеш да решиш ... знаем кой плаща, лесно ще намериш на кой се плаща.. и кво ще направиш по въпроса като няма кой да му повдигне обвинение?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
aldy
преди 2 години
Умрем да четем заглавия като в "истинските" медии CNN, Bloomberg, Deutcshe Welle и так далее. Значи "Газпром" не си диверсифицира пазарите, а търси защита от Китай? Бравос, не бях се сетил. А простичкият извод е, че Дивият Запад със своите необмислени санкции ръга като с остен мързеливите руснаци да заработят като хората. Един от резултатите е, че селското стопанство за 8 години хвръкна в развитието си, та сега една Холандия купува парникови краставици. Когато една страна има добре развита енергетика, това е по-важно от всичко. Това вече разбират по трудния начин в Германия, където започнаха разпродажбите на фалирали заводи за химически торове. Наличието на енергоресурси дава шанс на Русия да заеме пазара на изкуствени торове, пластмаси и още маса подобни стоки. Докато европейците през това време се самобичуват за кефа на Гретеноидите със зелената сделка и разсипват икономиките си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 7
Solar Power
преди 2 години
Интересно защо ние не си разработваме нашите си находища ?! Явно някой поаща на някоий да не го правим :) Кирчо това е много по важно от Гешев. Да ще го смените с друг удобен и толкова. Кажи защо н си копаме газ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още