Руският президент Владимир Путин заяви в сряда, че Европа е допуснала грешка, като намали дела на дългосрочните договори в търговията с природен газ и вместо това се насочи към спот пазара, където цените растат до рекордни равнища, предава Ройтерс.
Цените на газа растат рязко на фона на засиленото търсене след възстановяването на икономиката, особено в Азия, както и много ниските нива на запаси в газохранилищата.
Европейският бенчмарков нидерландски газ за търговия на едро с доставка за ноември поскъпна почти осемкратно от началото на годината, като в началото на търговията в сряда цената му достигна нов исторически връх от над 150 евро на мегаватчас (MWh).
По-късно през деня цената му отстъпи от връхната си точка до 116,30 евро.
„Практиката на нашите европейски партньори потвърждава още веднъж, че те допуснаха грешки“, каза Путин на предавано по телевизията заседание на правителството.
„Говорихме с представители на предишната Европейска комисия и цялата ѝ дейност беше насочена към прекратяване на т. нар. дългосрочни договори“, заяви руският президент. „Целта беше преход към спот търговията с газ. А както се оказа, това става явно днес, тази практика е грешка“, допълни той.
Руската газова компания Газпром от дълго време се въздържа да премине към спот търговия в Европа, като предпочита дългосрочни договори, които в някои случаи са със срок от около 25 години.
Путин също така повтори, че Русия е надежден доставчик на енергия за Европа, която може да отчете рекорден износ на руски газ тази година, тъй като Москва увеличава газовите доставки, включително през Украйна, в отговор на енергийната криза и остава готова да стабилизира пазара.
Руският президент каза още, че транзитът на газ през Украйна ще надхвърли договорените обеми по договора на Газпром с Киев.
По-рано днес говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви, че Русия няма роля в увеличаването на цените на газа в Европа.
Газпром е обвиняван от Международната агенция за енергия (МАЕ) и някои евродепутати, че не прави достатъчно за увеличаване на доставките си за Европа.
„Няма абсолютно никаква руска роля в случващото се на газовия пазар“, каза Песков пред репортери на ежедневна пресконференция. „Има редица причини за газовата криза – начинът, по който се възстановява икономиката, увеличаването на търсенето на енергийни ресурси и фактът, че газохранилищата не са запълнени“, отбеляза той.
Путин също посочи възстановяването на икономиката и студената зима в Европа, която доведе до опразване на газохранилищата, като причина за повишаването на цените на газа.
Песков заяви, че Москва е готова да обсъди нови дългосрочни договори за продажби на газ на европейските потребители и че Газпром ще изпълни всичките си задължения.
На заседанието на правителството, председателствано от Путин, на което участваха и ръководители на руски енергийни компании, руският вицепремиер Александър Новак заяви, че сертифицирането на газопровода „Северен поток“ 2, очакващ одобрение от германския регулатор, може да охлади цените на природния газ в Европа.
„Мисля, че има два фактора, които може донякъде да успокоят настоящата ситуация. На първо място, разбира се, е завършването на сертифицирането и възможно най-бързото разрешаване на газовите доставки чрез завършения „Северен поток“ 2“, каза Новак.
„Северен поток“ 2, който минава по дъното на Балтийско море от Русия към Германия, очаква сертифициране от Германия, което може да отнеме няколко месеца. Газопроводът се натъква на съпротива от САЩ, които твърдят, че проектът ще засили зависимостта на Европа от руската енергия.
Новак каза, че увеличаването на продажбите на газ чрез Платформата за електронни продажби на Газпром също може да успокои цените. Газпром създаде платформата през 2018 г. като допълнение към съществуващите дългосрочни и средносрочни договори. Компанията замрази продажбите на газ с доставка през 2022 г. от края на август.
Путин се съгласи с предложеното увеличение и допълни, че Русия трябва първо да отговори на вътрешните си нужди от газ.
Новак заяви, че спекулативна търговия също може да е причина за растящите цени на газа, които според него не отразяват основите на търсенето и предлагането.
Игор Сечин, ръководител на петролния гигант Роснефт, поиска от Путин правото за износ на природен газ от Русия. Държавната телевизия не излъчи реакцията на руския президент на молбата.
преди 3 години ++ 100 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ватников, спокойно бе! Какво си се напрегнал! В Руската федерация в момента има 38 действащи ядрени реактора, и токът за битови потребители е само 10-11 стотинки за киловат. Руснаците в момента падат от смях с образи като тебе.Затова другарю Ватников бъди така добър да се жертваш в името на евроатлантизма, който проповядваш. Без да мрънкаш ще плащаш чинно печалбите на западните монополисти и спекуланти, и недей да ни цивриш повече за скъпия ток. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години *** = нo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Вата, то и комунизма ЩЕШЕ да идва, *** не дойде. При тия цени, масова соларизация и ветризация - вятър работа. Идва генерал Мороз и полковник Туман.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Я, всичкото слабоумен русороб се събрало да се плюнчи с изцъклен поглед. :))) Спакойна бе, таварищи, Европа ще си вземе поука от случилото се, ще тръгнат програми за масово инсталиране на соларни системи и други. Но вие, заедно с идолите ви, пияните рубашки и чебypaшки, все ще си останете същите скъсаняци на края опашката по стандарт и доходи. Спакойна само. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 2 месеца остават на САЩ до официалният фалит. = Грешка! 2 седмици!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години импе , в нова зеландия няма субсидии за слънцето . който иска свързва , ако иска и продава на мрежата им , сега има бум . инсталират като луди ... :))) ... да не ги мислим викам , прав си , не е Европа ... внасят електрички също , даже министъ-председателката им си кара сама колата , елктричка хюндай беше май . и тя като Бащицата ... :))) ... следващия път ще обсъдим друга държава дето са на границата и те от 100% ВЕИ ... и те не са в Европа ... ние заради тези пАтоци има да се влачим с петилетки докато се оправим ... ама требе да поседите на ядрен/въглищен/газов ток още няколко месеца та да започне да ви светка лампичката , че нещо не е баш така както туканка си хортувате ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години цък ... не са ги отваряли дори ... имало е проект , площадка , ама общественото мнение , демек аборигените , са решили че ще се оправят без ядрени централи ... :))) ... силно неодобрение за ядрена енергия ... там дори е забранено да влизат в териториалните им води и пристанища кораби с ядрено оръжие и ядрено захранване ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Рано е бе Зелка 00, топло е - без смисъл сега да се разправям. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хаха ... закачаш се нещо ... :))) ... слагаш ли в качето и по една червена зелка , за да се оцвети сокът ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар