Министърът на финансите Антон Силуанов също призна, че тази година страната му ще трябва да изразходва половината от резервите на държавния си фонд от около 6,8 процента от БВП, за да смекчи последствията от двойния удар - спада на цените на петрола и последиците от спирането на дейността на компаниите.
Междувременно енергийните компании също трябва да затворят. „Новатек“, втората по големина след „Газпром“ и частна газова група трябваше да спре да работи в Мурманск. Сега системите трябва да бъдат дезинфекцирани основно, поясняват от компанията. Работниците ще бъдат пратени под карантина.
Марсел Салихоу от Московския център Carnegie вижда друг проблем: Русия трябва да запечата нефтени кладенци заради пакта с ОПЕК. А след рестартирането си за тях ще е по-трудно да се върнат към нивото преди кризата, защото руските нефтени кладенци често са много стари, а технологията е остаряла.
Русия е изложена на риск от сериозен провал в ерата след корона кризата. В руското ръководство бушува битка за парите за помощ за съживяване на икономиката. Обещанията варират от 26 млрд. до 40 млрд. долара – последната сума би се равнявала на 3,1 процента от БВП.
Милиони са заплашени от бедност
Мерките включват отпускане на безлихвени заеми и отсрочване на кредитите за компании в сектори, особено силно засегнати от корона кризата, но също така и временното увеличение на обезщетенията за безработица и пенсиите за отделните групи от населението.
Кремъл обаче отхвърля разпределението на така наречените хеликоптерни пари. На Русия просто ѝ липсват средства за това, казва Герман Греф, ръководител на държавната „Сбербанк“.
От своя страна ръководителят на централната банка Елвира Набиулина се опасява от инфлация, като така отрича плановете за директните плащания към населението. Парите, дарени от държавата, вероятно биха заменили само доходите, които много руснаци сега губят. Още през първото тримесечие, което едва ли е силно засегнато от кризата, реалните доходи са паднали а с 0,2 процента, според статистическата служба.
За годината като цяло Игор Поляков от Центъра за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози очаква спад до дванадесет процента. Това би причинило значително по-високи загуби на доходи от тези, претърпени от руснаците след кризата в Крим и Украйна през предходните години.
С това милиони хора са заплашени да се озоват под прага на бедността. Спадът в потреблението от своя страна удари тежко икономиката, особено малките и средните предприятия. „Мнозина няма да се събудят от дълбокия икономически сън“, предупреждава собственичката на веригата AnderSon Анастасия Татулова. Тя е помолила Путин за спешна помощ за компаниите в рамките на предавана по телевизията предприемаческа консултация - без резултат.
Тази стиснатост обаче може да си отмъсти, защото банките предупреждават за огромни кредитни балони. Ръководителят на държавната банка ВТБ Андрей Костин предупреждава за неизпълнение на заеми за над 30 млрд. долара. Тогава държавата ще трябва да спасява банките.
преди 4 години Русия вече почти е "догонила" Украйна по стандарт на животhttps://***.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Russia&country2=UkraineНо Крим наш и Путин светец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар