Казусът с дерогацията на „Северен поток 2“
В същото време Полша продължава с опитите с да блокира завършването на новия мащабен руски проект – газопроводът „Северен поток 2“.
Наскоро германският регулатор Bnetza включи PGNiG в консултациите относно дерогацията за „Северен поток 2“, който цели да удвои директния капацитет на износа на руски газ за Германия. Полша от години критикува проекта, като твърди, че той ще увеличи зависимостта на Европа и Европейския съюз (ЕС) спрямо руската енергия и ще застраши европейската енергийна сигурност.
Според газовата директива на ЕС, държава членка може да освободи от регулация газопроводи за износ, които влизат в газопреносната мрежа на блока на нейна територия. В случая със „Северен поток 2“ това е Германия, посочват от Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
Ако газопроводът се намира на територията на повече от една страна членка, тази държава от блока, в която тръбата се свързва с мрежата на ЕС, решава дали да я освободи от регулации след консултация с всички заинтересовани страни.
Северен
Газопроводът "Северен поток 1 и 2". Снимка: Газпром
В случая единствената страна от блока, на чиято територия ще се намира „Северен поток 2“, е Германия и поради тази причина страната не е длъжна да се консултира с никого, посочват от Оксфордския енергиен институт.
Въпреки това германският регулатор е решил да проведе консултации, за да се предпази от всякакви потенциални критики, споделя Катя Яфимава от института.
Включването на PGNiG може се разглежда като ход за смекчаване на потенциалния риск от правни процедури за нарушения срещу Германия, инициирани от Европейската комисия (ЕК), или обжалване на решението на Bnetza въз основа на изключване на потенциално съответен участник, заяви колегата на Яфимава Данила Бочкарев.
„Включването на PGNIG в процеса, според мен, е сигнал от германската страна, че тя се опитва да действа открито и прозрачно в процедурата за дерогация. Наистина не съм сигурна дали това ще промени нещо в процеса на дерогация “, споделя Агата Лоскот-Страчота, старши сътрудник в Центъра за източни изследвания.
Полагане на тръби по маршрута на "Северен поток 2". Снимка: Газпром
Позицията на Полша обаче трудно би могла да се защити, тъй като тя активно диверсифицира собствените си доставки с нова инфраструктура за втечнен газ и чрез Балтийския тръбопровод , добавя Бочкарев.
„Bnetza може да предостави частична дерогация, която да установи регулаторния режим за германския участък на„ Северен поток 2 “, който няма да бъде особено различен от приложимия в момента, в който е направена инвестицията, и преди влизането в сила на измененията в директивата, предложи от своя страна Яфимава.
Частичната дерогация би могла да съдържа условия, които гарантират, че дерогацията няма да навреди на конкуренцията, ефективното функциониране на вътрешния пазар и сигурността на доставките в ЕС, смята тя.
преди 4 години ...да не са луди поляците. Ето, Германия е по-близо. То до 2022 много време. Тъкмо ще са пуснали и "Северен поток 2 ". Та направо на немска газчица ще минат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Путин праща на САЩ медицинска техника и средства за защита, Тръмп му благодари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Русия обяви кредитна ваканция за физически лица и фирми за срок до 6 месеца. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години точно на време, ще е ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години кога горе долу ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години крим ще излезе през аспуха на джуджара, хахахаочаквайте още... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години щели да минават на твърдо гориво след 2022а . отговор Сигнализирай за неуместен коментар