IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От Русия с любов: Полша реши окончателно да избяга от руския газ

Варшава постигна това, което България направи малко по-рано – пребори се за компенсации в размер на 1,5 млрд. долара заради надплатените такси за газ от Русия

16:43 | 01.04.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Газпром</em></p>

Снимка: Газпром

Казусът с дерогацията на „Северен поток 2“

В същото време Полша продължава с опитите с да блокира завършването на новия мащабен руски проект – газопроводът „Северен поток 2“.

Наскоро германският регулатор Bnetza включи PGNiG в консултациите относно дерогацията за „Северен поток 2“, който цели да удвои директния капацитет на износа на руски газ за Германия. Полша от години критикува проекта, като твърди, че той ще увеличи зависимостта на Европа и Европейския съюз (ЕС) спрямо руската енергия и ще застраши европейската енергийна сигурност.

Според газовата директива на ЕС, държава членка може да освободи от регулация газопроводи за износ, които влизат в газопреносната мрежа на блока на нейна територия. В случая със „Северен поток 2“ това е Германия, посочват от Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

Ако газопроводът се намира на територията на повече от една страна членка, тази държава от блока, в която тръбата се свързва с мрежата на ЕС, решава дали да я освободи от регулации след консултация с всички заинтересовани страни.

Северен Северен

Газопроводът "Северен поток 1 и 2". Снимка: Газпром

В случая единствената страна от блока, на чиято територия ще се намира „Северен поток 2“, е Германия и поради тази причина страната не е длъжна да се консултира с никого, посочват от Оксфордския енергиен институт.

Въпреки това  германският регулатор е решил да проведе консултации, за да се предпази от всякакви потенциални критики, споделя Катя Яфимава от института.

Включването на PGNiG може се разглежда като ход за смекчаване на потенциалния риск от правни процедури за нарушения срещу Германия, инициирани от Европейската комисия (ЕК), или обжалване на решението на Bnetza въз основа на изключване на потенциално съответен участник, заяви колегата на Яфимава Данила Бочкарев.

„Включването на PGNIG в процеса, според мен, е сигнал от германската страна, че тя се опитва да действа открито и прозрачно в процедурата за дерогация. Наистина не съм сигурна дали това ще промени нещо в процеса на дерогация “, споделя Агата Лоскот-Страчота, старши сътрудник в Центъра за източни изследвания.

Полагане на тръби по маршрута на "Северен поток 2". Снимка: Газпром

Позицията на Полша обаче трудно би могла да се защити, тъй като тя активно диверсифицира собствените си доставки с нова инфраструктура за втечнен газ и чрез Балтийския тръбопровод , добавя Бочкарев.

„Bnetza може да предостави частична дерогация, която да установи регулаторния режим за германския участък на„ Северен поток 2 “, който няма да бъде особено различен от приложимия в момента, в който е направена инвестицията, и преди влизането в сила на измененията в директивата, предложи от своя страна Яфимава.

Частичната дерогация би могла да съдържа условия, които гарантират, че дерогацията няма да навреди на конкуренцията, ефективното функциониране на вътрешния пазар и сигурността на доставките в ЕС, смята тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

47
rate up comment 4 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
Защото САЩ сигурно някой ги обича някъде по света? Сам Тръмп го каза "Защо останахме без нито един приятел на света?"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 4 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
Зелков - дори от ЕК, въпреки вроденото им идиoтство, измънкаха, че "зелените политики" ще чакат справянето с рецесията заради епидемията - като знам измъчената европейска икономика как беше на ръба на рецесия и без коронавирус, мноооого ще чакат. Дeбилът тимерманс няма да е жив да види дори началото на водородните си бълнувания. Нямам нищо против точецът от ВЕИ - ама да му спрат субсидийките и да оцелява в среда на пазарна конкуренция... нали уж в Европа е капитализъм, а не комунистическа планова икономика? - ами нека се борят с евтиния газ !!! За войната - Русия война с Европа няма да почне, по принцип Европа ЗАВЪРШВА войните. Но в един момент може да приеме някоя полска наглост като пряка агресия. За атомчетата - Вовата го каза просто: СВЯТ БЕЗ РУСИЯ НЯМА СМИСЪЛ ДА СЪЩЕСТВУВА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 3 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Много обичам да чета глyпости. Според официални данни - ето какви са резервите на природен газ по държави - говорим за доказани резерви - в трилиони метри:САЩ - 11.9Туркменистан - 19.5Катар - 24.7Иран - 31.9Русия - 38.9Апропо - САЩ е доста назад и по доказани петролни резерви - простно изпомпват като за последно. Това са данни от суперподробният анализ на световният отрасъл на петроло- и газодобивът на експертите от ВР. Предполагам, че те знаят маааааалко повече от тебе.Втечненият газ не може да конкурира ценово тръбният. Толкова пъти съм обяснявал защо (а то е и очевидно) че повече няма да го попетдесетвам заради тебе. И няма голямо значение дали е щатски или катарски, защото разстоянието е най-малко значимият фактор за оскъпяването. Пазарът на Газпром може да се харесва на Катар, но това е също толкова от значение, колкото предположението, че комунистически Китай си харесва Марс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 6 rate down comment 6
sultan
преди 4 години
Полското държавно ръководство явно здраво се е насмукало със Зубровка и Житная.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 10 rate down comment 2
cherney
преди 4 години
Основният доставчик на LNG за ЕС няма са е САЩ, а Катар. Находището South Pars / North Dome, което попада в териториалните граници на Иран и Катар има доказани резерви от над 50 трлн. куб. метра природен газ. Сравни ги с Уренгой и Ямбург с техните жалки показатели, а това са все пак двете най-големи руски находища. До 2023г. всички най-големи корабостроителници в света са натоварени с поръчки за LNG танкери. Този пазар се развива в тази посока от около 5г. - газ с танкери вместо по тръбопроводи. Газпром и сега продава много в ЕС, но 80% от този експорт е за страните от Западна Европа. А тези страни си построиха газови терминали и днес те са силната страна, а не Газпром. Танцът го задава ЕС, а не Газпром. И любимия ти Милър няма друг избор, освен да продава на пазарна цена, каквато е на спот пазарите. Но пазара на Газпром се харесва от Катар, както саудитците харесват пазара на Роснефт. В тази ситуация има един печеливш - ЕС.Относно бълнуванията за дострояването на СП 2 - кой кораб ще стори това и коя застрахователна компания ще го застрахова, за да започне работа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 12 rate down comment 1
0pk
преди 4 години
Браво на Полша, сега и ние барабар с Германия трябва да спрем да купуваме, за да му е сечено-сечено-сечено на другаря Путин! Само дето много "ще"-та има в тая статия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 8 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 4 години
И още нещо, защо ВСИЧКИ нормални държави съседи на пPoccия не могат да я понасят вече?Литва, Латвия, Естония, Финландия, Полша, отскоро и Беларус, Румъния, Турция, Украйна, Грузия, вече и Казахстан и тн.? Защо? ...оффф, сигурно Запада пак е винивен! Останаха им само умряла от глад Молдова, донякъде Армения и държаните с чатал за врата държавки от Централна Азия.Никой друг не ви ще!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Слабомозъчен и назобен с опорки скот, никоя нормална държава вече не иска "приятелството" на *** и ***!Китайците почнаха да ги скубят вече, не Америка, а Китай ще ощави пияниците и то до голо!Стандартът на поляците е 2 пъти по-висок от на *** и разликата продължава да расте.А държавата бензиноколонка не я чакат добри времена, 75% от износа е нефт и газ, нефта вече никога няма да е каквото е, а е минал 35 долара, я шистака се е включил. Газ вече два отвсякъде, втечнен - добре дошъл, по тръба - също. Военна индустрия - смях, отказани заявки и технологично изоставане.Че дори България миналата година изнесе машини за повече пари, отколкото расийка военни ламарини. Свърши се с прихода на Империята на злото, оттам и с ***. Дори запенени от яд слабоуми, като тебе, усещат накъде отиват нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 11 rate down comment 0
troika
преди 4 години
Странна работа. Полша си гони стратегическия интерес а някой хора, казват, че не е правилно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 9 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Наистина сте босички. Ако премахнете "реверса" за Украйна(между 20 и 30 млрд куб метра) с изненада ще установите, че доставките за Европа не са се повишили значително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още