Руският президент Владимир Путин е заявил на своя сръбски колега Александър Вучич, че неговата страна може да се включи в преговорите за решаване на спора между Белград и Прищина, ако САЩ направят същото. Това съобщава сръбското издание Blic, позовавайки се на неназовани източници, цитирано от Bloomberg.
Според вестника Путин е заявил на Вучич по време на двустранна среща, че се съмнява в силата на Европейския съюз да помогне за постигането на споразумение.
ЕС е посредниг в продължаващия диалог между Сърбия и Косово, като двете страни трябва да решат спора си, ако искат да се присъединят към блока.
Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Вашингтон, като до този момент страната е призната като такава от над 100 други държави. В същото време Сърбия, подкрепяна от Русия и Китай, отказва за признае Косово като суверенна страна и блокира членството на Прищина в редица международни организации като ООН.
Към края на миналата година се появиха съобщения, че Сърбия и Косово са склонни на размяна на територии в опит да постигнат споразумение. До сега обаче няма еднозначно потвърждение от страна на ръководството на двете държави, че са склонни да се разделят със свои територии в замяна на други.
През декември парламентът на Косово одобри създаване на армия от 5 хил. души, само седмица след като сръбският премиер обяви, че това ще предизвика военната намеса на Белград. Решението бе определено като „историческо“ от САЩ, но НАТО съобщи, че този ход няма да е от полза в усилията за смекчаване на напрежението между Косово и Сърбия.
преди 5 години Сърбия няма място в ЕС, точно както и Албания. Вратите за контрабанда и с цялата престъпност от времето на последните им войни точно - нека си седят отвън! Колкото до производства - то смешно просто... :) освен пиене и скара друго не остана отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Бро, плашиш кучето с кремвирш.Обезлюдяването на Балканите е мечта на всеки русофоб, т.е. туркофил! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години С влизанвто си в ЕС Сърбия веднага ще изгуби една трета от населението си Германия чака гастарбайтери . А за да е сигурна работата , всичко що годе читаво в Сърбия , което произвежда нещо ще се закрие . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Най бързото решение и двете страни да бъдат приети в Е С Според мен сърбия е готова икономически за това Но преди това да стане и двете страни трябва да подпишат декларация и договори че няма да имат териториални претенции Какви териториални претенции те ще станат членове на една голяма държава наречена Е С отговор Сигнализирай за неуместен коментар